4 هزار سرباز دیگر آمریکایی از افغانستان خارج می شوند

به گزارش مینی نت، به گفته دو مقام دولت آمریکا، این دولت در آستانه نهایی ساختن تصمیم برای خارج ساختن بیش از 4000 سرباز این کشور از افغانستان تا پاییز سال جاری است.

4 هزار سرباز دیگر آمریکایی از افغانستان خارج می شوند

به نقل از سی ان ان، به موجب این تصمیم قرار است تعداد نظامیان آمریکا در افغانستان از 8600 نفر به 4500 نفر کاهش یابد و این پایین ترین میزان حضور نظامی آمریکا در این کشور از زمان اولین روزهای جنگ در سال 2001 است.

این طرح راه را برای خروج آمریکا از افغانستان که یکی از اهداف مد نظر دونالد ترامپ است هموار می نماید.

با وجود آنکه طالبان ماه فوریه یک توافق تاریخی را با آمریکا امضا کرد، بحث درباره تصمیم مذکور ضمناً افزایش خشونتهای طالبان علیه دولت افغانستان در دست انجام است.

این تصمیم نهایی نشده و مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا چند روز پیش درباره این طرح با همپیمانان کشورش در ناتو بحث کرد و این موضوع در ملاقاتهای روز آدینه او در بروکسل با مقامهای ناتو نیز مجددا مطرح شد.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو روز آدینه قبل از ملاقات با اسپر اظهار کرد: ما قرار است ادامه بحثمان درباره افغانستان را پیگیری کنیم. ناتو به تنظیم حضور ما در حمایت از فرآیند صلح افغانستان ادامه خواهد داد. این کار ضمناً هماهنگی نزدیک با همپیمانان و شرکا انجام خواهد شد.

آمریکا بر اساس توافقی که با جنبش طالبان امضا کرد متعهد به خارج ساختن همه نظامیانش از افغانستان تا ماه آوریل آینده و در مدت 14 ماه از زمان امضای توافق شد در صورتی که طالبان نیز به تعهداتش طبق توافق پایبند باشد.

بر طبق این توافق همچنین آمریکا قبول کرد که تعداد نظامیانش در افغانستان را از حدود 13 هزار تن به 8600 تن تا اوایل ژوئیه کاهش دهد. به گفته دو مقام آمریکایی، این کشور هم اکنون به رقم 8600 تن قبل از موعد رسیده است.

تعیین نیست که چه زمان فرایند خروج 4000 سرباز آمریکایی دیگر، به عنوان تصمیم سیاسی که در آخرین مراحل خود واقع شده است، شروع خواهد شد. مقامهای آمریکایی در وزارت امور خارجه و پنتاگون تاکید نموده اند که هر گونه کاهش تعداد نیروها به زیر 8600 تن بر مبنای شرایط صورت می گیرد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1051

به "4 هزار سرباز دیگر آمریکایی از افغانستان خارج می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 هزار سرباز دیگر آمریکایی از افغانستان خارج می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید