چه کسانی کاندیدای دریافت واکسن ایرانی کرونا می شوند؟

به گزارش مینی نت، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره اینکه یکی از واکسن های ایرانی کرونا پیروز به دریافت کد اخلاق شده است، درباره آخرین اقدامات اجرا شده در زمینه آزمایشات انسانی واکسن های ایرانی کرونا توضیح داد.

چه کسانی کاندیدای دریافت واکسن ایرانی کرونا می شوند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر جلیل کوهپایه زاده درباره نحوه ورود به فاز مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا بر انسان ها، گفت: در حال حاضر در دانشگاه علوم پزشکی ایران با یکی از شرکت هایی که در حال ساخت واکسن هستند، قرارداد داریم تا فاز انسانی واکسن توسط ما انجام شود ؛ البته درحال حاضر مجوزی برای آغاز مطالعات انسانی اخذ نشده است اما کد اخلاقی برای این واکسن دریافت شده است.

وی افزود: در مورد واکسن دیگری هم با شرکت دیگری مذاکره کردیم و اعلام آمادگی کردیم در مجموعه دانشگاه به صورت پایلوت و نمونه فاز مداخلات انسانی را انجام دهیم. در واقع اعلام آمادگی کردیم که فاز انسانی دو واکسن از مجموعه واکسن هایی که در ایران بر آنها فعالیت می شود توسط دانشگاه ما انجام شود.

کوهپایه زاده درباره زمان اجرای فاز مطالعات انسانی واکسن، شرح داد: مطمئن نیستیم اما امیدواریم تا اواخر آذرماه بتوانیم نمونه را دریافت کنیم. پس از آن یک تا دو ماه هم زمان خواهد برد تا ترایال انسانی آن انجام شود و تصور می کنیم در مورد این دو واکسن که دانشگاه ما مسئول آن است تا اواسط زمستان می توانیم به انجام فاز انسانی واکسن امیدوار باشیم.

وی درخصوص نحوه جذب داوطلب برای آغاز فاز مطالعه انسانی واکسن ایرانی کرونا، اظهار کرد: با اعلام فراخوان اقدام به جذب داوطلب می کنیم و طبیعتا برخی ویژگی ها و مشخصات در ترایال انسانی برای داوطلبان تعریف می شود تا به عنوان مثال کسانی که بیمار نباشند و شرایط سنی مشخص و ... داشته باشند، جذب شوند اما، اساس کار ما داوطلبانه است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه هر واکسنی می تواند دارای عوارضی هم باشد، تاکید کرد: کسانی که به شکل داوطلب برای تزریق واکسن می آیند، به این موضوع هم آگاه هستند. اما عوارض واکسن در فاز حیوانی بررسی می شود و اگر در فاز حیوانی عوارض جدی نداشته باشد، در فاز انسانی هم اتفاق عمده و جدی برای انسان نمی افتد.

وی درباره زمان تاثیر و ایجاد ایمنی زایی واکسن کرونا، اظهار کرد: چون بیماری هنوز ابعاد ناشناخته ای دارد، پیش بینی میزان اثرگذاری واکسن خیلی سخت است؛ چون ویروس را خیلی خوب نمی شناسیم و با جهش هایی که یافته است قضاوت در مورد آن راحت نیست.

کوهپایه زاده در سرانجام تاکید کرد: مردم نباید فراموش کنند فعلا بهترین واکسن موجود علیه کرونا، استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و رعایت بهداشت فردی است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1277

به "چه کسانی کاندیدای دریافت واکسن ایرانی کرونا می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسانی کاندیدای دریافت واکسن ایرانی کرونا می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید