ارتباط عجیب ساعت بدن، ریتم&zwnjهای فصلی و ابتلا به کرونا

به گزارش مینی نت، خبرنگاران : درک ریتم های فصلی و ساعت بدن ممکن است در درمان کرونا تأثیر داشته باشد.

ارتباط عجیب ساعت بدن، ریتم&zwnjهای فصلی و ابتلا به کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از شهروند آنلاین، تحقیقی جدید نشان می دهد ساعت ها و تقویم ها در سیستم ایمنی بدن می تواند ما را مستعد ابتلا به بیماری یا آسیب در زمان های معینی از روز یا ماه هایی در سال کند. درک بهتر این ریتم ها ممکن است در درمان و پیشگیری از بیماری هایی مانند کووید-19 موثر باشد. همچنین به پاسخ این پرسش یاری می نماید که چرا بعضی از بیماری ها مانند آنفلوآنزا تمایل به تاختن در زمستان دارند؛ در حالی که علائم بیماری های دیگر مانند مالتیپل اسکلروزیس (MS) اغلب در تابستان بدتر می گردد.

اگر چه مطالعات اخیر نشان می دهد ممکن است ریتم های شبانه روزی فصلی یا روزانه در عملکرد ایمنی بدن ما وجود داشته باشد، اما تا کنون چنین چیزی در تعداد زیادی از افراد تأیید نشده بود.

دکتر کتی وایس، محقق فوق دکتری کالج سلطنتی جراحان در ایرلند، که تحقیق جدید را راهنمایی می نماید، گفت: قرن هاست آشکار شده مردم زمستان بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های خاص هستند اما واقعا هنوز نقش بدن مان را در آن، درک نمی کنیم.

درک بهتر ریتم های فصلی و ساعت بدن ممکن است در درمان و پیشگیری از بیماری هایی مانند کووید-19 موثر باشد. همچنین به پاسخ این پرسش یاری می نماید که چرا بعضی از بیماری ها مانند آنفلوآنزا تمایل به تاختن در زمستان دارند؛ در حالی که علائم بیماری های دیگر مانند مالتیپل اسکلروزیس (MS) اغلب در تابستان بدتر می گردد.

وایس و همکارانش برای تحقیق به خون جمع آوری شده از حدود 329 هزار و 261 شرکت نماینده در مطالعه UK Biobank مراجعه کردند - که بیش از یک دهه سلامت حدود نیم میلیون انگلیسی را دنبال نموده است - تا ببینند زمانِ روز یا فصلی که این نمونه ها جمع آوری شده بود، تأثیری بر سلول های ایمنی موجود در آنها دارد یا خیر.

آنها نوسانات واضحی در تعداد گلبول های سفید خون و علائمی در خون پیدا کردند که نشان می داد عملکرد سیستم ایمنی بدن ما بسته به این که چه ساعتی از روز یا فصل باشد، ممکن است قوی تر یا ضعیف تر گردد.

وایس گفت: این نشان می دهد ممکن است ساعت ها و تقویم های درونی در سیستم ایمنی بدن وجود داشته باشد. از همه مهم تر این که این تغییرات و نوسانات به عوامل محیطی یا سبک زندگی یا سطح ویتامین D مربوط نبود.

دکتر راشل ادگار در امپریال کالج لندن، که چگونگی بهره برداری ویروس ها را از ریتم شبانه روزی برای یاری به گسترش شان مطالعه می نماید، گفت: این نشان می دهد چنین تغییراتی در سیستم ایمنی بدن ما به دلیل ساعت بدن ماست، مکانیسم های ذاتی و طبیعی که ما را قادر می نماید زمان را پیگیری و با توجه به زمان کارها را سازماندهی کنیم.

در واقع نوسانات روزانه مشاهده شده در این مطالعه منعکس نماینده الگوهای ادگار است که قبلا در خصوص موش ها ثبت شده بود؛ در شروع دوره فعالیت موش ها گلبول های سفید خون در غدد لنفاوی جمع می شوند و هنگامی که موش ها به مرحله استراحت می رسند، به درون خون منتقل می شوند. آنچه در آن غدد لنفاوی اتفاق می افتد، برای درک واکنش ایمنی بدن ما به واکسن ها و ویروس هایی مانند Sars CoV-2- کلیدی است.

پروفسور تامی مارتینو، از دانشگاه گوئلف در انتاریو کانادا گفت: یافته ها درباره ساعت بدن تأیید هیجان انگیز این موضوع است که چگونه زمان بیولوژیکی برای سلامت انسان اهمیت اساسی دارد. می توانیم از این درک جدید از زمان بیولوژیکی، برای راهنمایی رفتارهای خود استفاده کنیم، شاید فعالیت خود را در طول شب یا در فصول زمستان محدود کنیم؛ به طوری که قرار دریافت در معرض عوامل بیماری زا را زمانی که مقاومت مان کم است، به حداقل برسانیم.

ادگار گفت: در موش ها، زمانی از روز که [با ویروس] به چالش کشیده می شوند، پیامدهای اساسی در پاسخ ایمنی بدن در روزهای بعد دارد. این همراه با شواهدی مبنی بر اینکه تزریق واکسن آنفلوآنزای فصلی هنگام صبح کارآمدتر از بعد از ظهر به نظر می رسد، به وضوح نشان می دهد اگر بعضی از واکسن های Sars CoV-2 در اوایل روز تجویز شوند، ممکن است بهتر عمل نمایند.

این نظریه آزمایش نشده است و وایس در تفسیر نتایج خود احتیاط می نماید. با این حال از منظر تکاملی، منطقی است که فعالیت سلول های ایمنی بدن را با مواقعی که به احتمال زیاد فعال هستید، هماهنگ و تعدیل کنید.

دکتر جان اونیل از شورای تحقیقات پزشکی در کمبریج - که قبلا نشان داده بود سلول هایی که در ترمیم آسیب بافت نقش دارند، در طول روز با سرعت بیشتری به زخم ها منتقل می شوند - گفت: ساده ترین تفسیر این است که سیستم ایمنی برای شناختن و مبارزه با عوامل بیماری زای بالقوه در طول روز تکامل یافته است تا بهتر عمل کند، زیرا این زمانی است که انسان ها بیشتر در تماس با عوامل بیماری زا هستند.

پروفسور تامی مارتینو، رئیس برجسته تحقیقات قلب و عروق در دانشگاه گوئلف در انتاریو کانادا، گفت: این یافته ها تأیید هیجان انگیز این موضوع است که چگونه زمان بیولوژیکی برای سلامت انسان اهمیت اساسی دارد. از منظر سبک زندگی می توانیم از این درک جدید از زمان بیولوژیکی برای راهنمایی رفتارهای خود استفاده کنیم، شاید فعالیت خود را در طول شب یا در فصول زمستان محدود کنیم؛ به طوری که قراردریافت در معرض عوامل بیماری زا را زمانی که مقاومت مان کم است، به حداقل برسانیم.

در تحقیق جداگانه ای که هفته گذشته منتشر شد، مارتینو کشف کرد که ترکیب میکروبیوم روده در موش ها نیز از ریتم شبانه روز پیروی می نماید.

منبع: گاردین

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1321

به "ارتباط عجیب ساعت بدن، ریتم&zwnjهای فصلی و ابتلا به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط عجیب ساعت بدن، ریتم&zwnjهای فصلی و ابتلا به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید