پیگیری واگذاری هپکو به کنسرسیومی از فعالان انجمن های معدن و سنگ ایران

به گزارش مینی نت، استاندار مرکزی گفت:در روزهای اخیر با مدیرعامل ایمیدرو طرحی را پیش می بریم تا براساس آن کنسرسیومی از فعالان انجمن های معدن و سنگ ایران بتوانند هپکو را در اختیار بگیرند.

پیگیری واگذاری هپکو به کنسرسیومی از فعالان انجمن های معدن و سنگ ایران

به گزارش خبرنگاران، سید علی آقازاده در آیین افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ نیم ور محلات با اشاره به اینکه نمایشگاه بین المللی سنگ نیم ور در تقویم جهانی جای دارد، اضافه نمود: نکات خوب، قابل تامل و نگران کننده ای در ارتباط با صنعت سنگ کشور در این آئین مطرح شد، اما در طول 2 سال اخیر با حمایت از صادرات سنگ خام تا حدودی در این حوزه گشایش حاصل شده است.

وی با بیان اینکه مسلما فرآوری عمده سنگ در داخل کشور ممکن نیست و حتی ایتالیا با وجود معادن و تکنولوژی خوب، صادرات سنگ خام را دنبال می نماید، گفت: نیمی از 300 کارخانه سنگ محلات دچار تعطیلی شده اند که از دلایل این تعطیلی می توان به رکود صنعت ساختمان کشور و عدم توجه به صادرات و فعالیت موثر در این راستا اشاره نمود.

آقازاده توضیح داد: باید کوشش عمده ای در جهت صادرات سنگ فرآوری شده در کشور صورت گیرد. باید سهم خود را از 27 میلیارد دلار تجارت سالانه سنگ در جهان افزایش دهیم چراکه درآمد این صنعت که مورد غفلت قرار گرفته است می تواند جایگزین بسیاری از درآمدهای ارزی کشور باشد.

وی بر لزوم تسهیل جهت صادرات و بازاریابی در صنعت سنگ کشور تاکید نمود و گفت: نباید صرفا به بازار عراق اکتفا گردد. توسعه بازار می تواند کمبود درآمدهای ناشی از صادرات سنگ را جبران کند و صندلی ایران را در جهان بهبود ببخشد.

استاندار مرکزی با بیان اینکه ایران در جهان جزو تولیدکنندگان برتر و دارای ذخایر سنگ قابل قبول است، اما هنوز صندلی و سهم خود را نیافته است، گفت: شورای معادن استان ها فعالند و اختیارات نسبتا خوبی دارند و می توان از مجموعه این اختیارات در جهت بهبود وضعیت سنگ کشور استفاده کرد.

وی گفت: استان مرکزی یک استان ویژه است و این استان و شهرستان محلات و شهر نیمور در بسیاری از مباحث از جمله معادن سنگ شهرت جهانی دارند و در این راستا آماده حمایت از فعالان این بخش در استان و کشور هستیم.

استاندار مرکزی با اشاره به نرخ بیکاری اعلام شده توسط مرکز آمار ایران برای تابستان 98 گفت: استان مرکزی در تابستان 98 با 8.3 درصد نرخ بیکاری جزو استان های پیروز در کاهش این نرخ بوده است. نرخ بیکاری استان در تابستان 97، بالغ بر 9.4 درصد بود و این رقم حاکی از رشد خوبی در جهت کاهش نرخ بیکاری استان است، وضعیت در قیاس با بهار امسال نیز بهبود یافته است.

وی با اشاره به موضوع هپکو عنوان نمود: هپکو به صنعت معدن و سنگ کشور تعلق دارد. در روزهای اخیر با مدیرعامل ایمیدرو طرحی را پیش می بریم تا براساس آن کنسرسیومی از فعالان انجمن های معدن و سنگ ایران بتوانند هپکو را در اختیار بگیرند. خانه معدن و خانه سنگ ایران می توانند بخشی از ظرفیت هپکو را مورد استفاده قرار دهند.

آقازاده بیان نمود: استان مرکزی با 3 هزار واحد صنعتی دارای تعداد معدودی صنایع دارای مشکل است که هپکو و آذرآب نیز جزئی از این صنعت مشکل دار قلمداد می شوند.

وی با بیان اینکه از نحوه واگذاری ها نگرانی و ناراحتی خود را ابراز نموده ایم، گفت: نحوه نامناسب واگذاری این دو صنعت مسائلی را برای کارگران، بدنه صنعتی کشور و مسئولان ایجاد نموده ، اما باید توجه داشت که این صنایع مشکل دار، همه صنعت استان نیستند بلکه استان دارای گستره وسیعی از صنایع است و به لحاظ داشتن تعداد واحدهای صنعتی و تنوع کار جزو استان های خاص محسوب می گردد.

استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه وضعیت کنونی واحدهای صنعتی همچون هپکو و آذرآب دغدغه و درد مجموعه استان است، ولی چه کنیم که شرایط در مدیریت این واحدها و محصول و تولیدات آنها مطلوب نیست، توضیح داد: ظرفیت آذرآب به گونه ای است که امروز می تواند به راحتی بیشتر تحریم ها علیه ملت ایران را در صنایع پتروشیمی، نفت، پالایشگاه و نیروگاهی دور بزند و اکثر احتیاج کشور را در تجهیزات سنگین برآورده کند، اما به دلیل غفلت، بی توجهی، سوءمدیریت و عدم توجه سهامداران سابق و فعلی شاهد مسائل این کشور هستیم.

وی با بیان اینکه حتما برای برطرف چالش های هپکو، آذرآب و شرکت های دارای مشکل در حال کوشش هستیم و ضروری است که صنعت سنگ و معدن کشور به هپکو نگاه حمایتی داشته باشد، بیان نمود: در سال گذشته، 59 واحد تولیدی استان دارای حقوق معوقه بودند، اما این رقم در امسال با کاهش 33 درصدی به 40 واحد رسیده است.

آقازاده با اشاره به حضور وزیر صنعت در مجلس شورای اسلامی که مانع حضور وی در مراسم افتتاحیه دوازدهمین دوره نمایشگاه سنگ محلات شد، اضافه نمود: جای معاون معدنی وزارتخانه نیز در این نمایشگاه خالی است تا در جریان مسائل فعالان حوزه صنعت سنگ و معدن قرار گیرد. امیدواریم نمایشگاه سنگ محلات بتواند استعدادهای غیرشکوفای این صنعت را شکوفا کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 455

به "پیگیری واگذاری هپکو به کنسرسیومی از فعالان انجمن های معدن و سنگ ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیگیری واگذاری هپکو به کنسرسیومی از فعالان انجمن های معدن و سنگ ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید