نزاع ترامپ با سران گروه 7 بر سر بازگشت روسیه

به گزارش مینی نت، طبق گزارش ها، دونالد ترامپ طی یک مراسم شام خصوصی با رهبران حاضر در نشست گروه هفت، با لابی گری خود درخصوص پذیرش مجدد حضور روسیه در این گروه، با آن ها به نزاع پرداخت.

نزاع ترامپ با سران گروه 7 بر سر بازگشت روسیه

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا طی روزهای پیش از شروع نشست گروه هفت که اخیرا در شهر بیاریتز فرانسه برگزار گردید، پیشنهاد حضور مجدد روسیه در این گروه را مطرح نموده و در جریان برگزاری نشست مذکور نیز به تکرار این پیشنهاد خود پرداخت.

سی ان ان و واشنگتن پست گزارش دادند که ترامپ در مراسم شام روز شنبه، با مخالفت دیگر شرکت کنندگان روبرو شد و به گزارش سی ان ان، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس در میان کسانی بودند که به مخالفت با نظر او پرداختند.

واشنگتن پست نوشته است که رهبران حاضر در نشست، با وجود مخالفت ترامپ اذعان داشتند که باید به دموکراتیک بودن کشورهای عضو اهمیت داده گردد.

این در حالی است که کاخ سفید از اظهار نظر درخصوص این گزارش ها امتناع ورزیده است.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه گفت که اعضای گروه هفت درخصوص بازپذیرش روسیه به اجماع آرا نرسیدند؛ در همین حال جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا گفته که روسیه با تعرضات ادامه دارش درخصوص اوکراین، شایستگی پیوستن مجدد به گروه هفت را ندارد.

روسیه در سال 2014، به دلیل الحاق شبه جزیره کریمه به این کشور، از نشست مذکور -که آن موقع گروه هشت عنوان می شد- کنار گذاشته شد.

اختلافات در موضوع پیوستن مجدد روسیه، طی روزهای اخیر به یکی از نکات اختلاف برانگیز مهم بین شرکت کنندگان این نشست تبدیل شده است؛ ترامپ مکررا از وجود هم بستگی میان رهبران نشست سخن گفته و رسانه ها را جهت عکس جلوه دادن این موضوع، مورد انتقاد قرار داده است.

آمریکا میزبان سال بعد این نشست خواهد بود و ترامپ می تواند به طور یکجانبه، مهمانان مورد نظر خود را دعوت کند. وی طی کنفرانس خبری روز دوشنبه، اظهار کرد که قطعا ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را دعوت خواهد نمود. او به بیان این موضوع پرداخت که نبودن روسیه در مذاکرات جهانی، بی معنا است.

ترامپ افزود: فکر می کنم حضور روسیه، از نبودن این کشور بهتر است؛ آیا می توانیم در هر دو صورت سر کنیم؟ بله می توانیم. آیا گفتن این حرف از نظر افکار عمومی برای من مطلوب است؟ احتمالا نه.

او مقابل همه کشورها در اقدامی خلاف اصول دیپلماتیک، رئیس جمهوری سابق آمریکا را مورد نقد شدید قرار داد و طی سخنانش بارها مدعی شد که پوتین هنگام تعرض و الحاق کریمه، به اوباما رو دست زد.

ترامپ همیشه عنوان نموده که آمریکا از داشتن رابطه نزدیک با روسیه سود خواهد برد. با این حال به جهت اظهارات اغلب صمیمی اش نسبت به پوتین و روسیه، نقدها دموکرات ها نسبت به خود را بر می انگیزد؛ به خصوص پس از آنکه رابرت مولر، بازرس ویژه سابق کوشش مسکو برای دخالت در انتخابات سال 2016 آمریکا -جهت یاری به ترامپ- را تایید نموده است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 344

به "نزاع ترامپ با سران گروه 7 بر سر بازگشت روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نزاع ترامپ با سران گروه 7 بر سر بازگشت روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید