نرخ برابری لیر به پایین ترین حد در مقابل دلار آمریکا رسید

به گزارش مینی نت، نرخ برابری لیر با ثبت رکوردی تاریخی به پایین ترین حد در مقابل دلار آمریکا رسید.

نرخ برابری لیر به پایین ترین حد در مقابل دلار آمریکا رسید

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری خبرنگاران، نرخ برابری لیر با ثبت رکوردی تاریخی به پایین ترین حد در مقابل دلار آمریکا رسید.

هم زمان با ادامه حمایت ترکیه از پیشروی نیروهای آذربایجان در خاک ارمنستان و نیز افزایش احتمال اعمال تحریم های آمریکا علیه ترکیه به دلیل به کارگیری سامانه دفاع ضد موشکی اس-400 روسیه، نرخ برابری لیر در جریان معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی ارز به پایین ترین حد در مقابل دلار آمریکا رسید.

هر دلار آمریکا روز چهارشنبه در برابر 7.88 لیر ترکیه مبادله شد و نرخ برابری لیر در مقابل دلار به 0.13 رسید که پایین ترین نرخ برابری پول ملی ترکیه محسوب می گردد. لیر ترکیه طی سال 2020 تا به امروز با افت 24 درصدی نرخ برابری در مقابل دلار آمریکا روبرو شده است.

کارشناسان مالی مهم ترین دلیل افت ارزش لیر ترکیه را درگیر شدن روزافزون دولت رجب طیب اردوغان در تنش های ژئوپلیتیک می دانند.

درگیری سال های اخیر ترکیه در تنش های ژئوپلتیک به ویژه مداخله در جنگ سوریه، با دامن زدن به کسری بودجه دولت موجب صعود نرخ تورم تا 16 درصد شده است. در انتها ماه سپتامبر نیز نرخ تورم ترکیه 11.75 درصد بوده است. همچنین نرخ رشد مالی ترکیه نیز از 7.5 درصد در سال 2017 به کمتر از 1 درصد در سال 2019 رسیده و پیش بینی می گردد سال جاری نیز در پی شیوع ویروس کرونا این نرخ منفی گردد.

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1200

به "نرخ برابری لیر به پایین ترین حد در مقابل دلار آمریکا رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ برابری لیر به پایین ترین حد در مقابل دلار آمریکا رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید