مقاله: روده بزرگ از چه اجزایی تشکیل شده است؟!

به گزارش مینی نت، مخاط آپاندیس شبیه روده بزرگ، فاقد پرز و چین و حاوی غدد لوله ای مستقیم است. اپیتلیوم پوشاننده آن شامل سلول های جذب نماینده و جامی است. آستر و زیر مخاط حاوی تعداد زیادی عقده های لنفاوی است که با افزایش سن از تعداد آن ها کاسته می شود. در افراد سالخورده با ناپدید شدن بافت لنفاوی در آپاندیس، مخاط و زیر مخاط فیبروزه می شوند.

مقاله: روده بزرگ از چه اجزایی تشکیل شده است؟!

دنباله کولون نزولی، کولون خاصره لگنی است که در حفره خاصره سمت چپ قرار گرفته است، سپس داخل لگن کوچک شده و به روده مستقیم، منتهی می شود. کولون خاصره لگنی از پرده صفاق کاملا پوشیده شده، دارای بند مخصوص و حرکات آزاد است. در این قسمت، روده کلفت تر می شود، زیرا مدفوع در آن جمع می شود تا موقع تخلیه فرا رسد.

روده مستقیم دنباله کولون خاصره لگنی و قسمت خاتمهیی روده کلفت است. طول آن 12 تا 15 سانتیمتر است. روده مستقیم که در حفره لگن قرار گرفته است، در مرد عقب مثانه و پروستات و در زن عقب رحم و مهبل بوده و فقط ثلث فوقانی آن از پرده صفاق پوشیده شده است.

عروق لنفی به صورت بن بست از راس پرز ها آغاز و مجرای شیری نامیده می شوند. این رگ ها شبکه مخاطی را تشکیل داده و سپس به لنفاتیک های زیر مخاط می ریزند. رگ های لنفی زیر مخاطی، پس از عبور از عقده های لنفی راستا، توسط مجرای توراسیک به سیستم وریدی تخلیه می شوند؛ بنابراین مواد حمل شده به وسیله رگ های لنفی وارد کبد نمی شوند.

منبع مقاله: روده بزرگ از چه اجزایی تشکیل شده است؟!

انتشار: 6 آبان 1400 بروزرسانی: 6 آبان 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1797

به "مقاله: روده بزرگ از چه اجزایی تشکیل شده است؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاله: روده بزرگ از چه اجزایی تشکیل شده است؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید