مغز پیانیست نابینا دانشمندان را شگفت زده کرد

به گزارش مینی نت، متیو ویتاکر(Matthew Whitaker) از 11 سالگی در مقابل چشمان جمعیت زیادی از سراسر جهان پیانو جاز نواخته و این کار باعث تعجب بسیاری از افراد گشته چرا که این نابغه موسیقی نابینا است.

مغز پیانیست نابینا دانشمندان را شگفت زده کرد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، ویتاکر با اختلال رتینوپاتی نارس به دنیا آمد که این امر منجر به نابینایی وی شد. اخیرا اما عملکرد بی نظیر این جوان 18 ساله توجه دانشمندان را جلب کرد و دانشمندان مغز این نابغه را مطالعه کرده و مورد بررسی قرار دادند تا دریابند چگونه این جوان با استعداد نابینا توانسته این چنان پیروز در عرصه موسیقی ظاهر شود و با تسلط کار خود را انجام دهد.

به همین منظور از ویتاکر خواسته شد هنگامی که پزشکان عملیات اسکن مغز ام.آر.آی را انجام می دادند، کیبورد بنوازد و در یک سری آزمایش های شنیداری شرکت کند.

دانشمندان دریافتند هنگامی که ویتاکر موسیقی را می شنود، کل قشر بینایی وی(ناحیه ای که اطلاعات بصری را پردازش می کند) فعال می شود. این نتایج نشان می دهد که مغز ویتاکر از این ناحیه که توسط بینایی تحریک نمی شود، استفاده می کند تا به او در درک موسیقی کمک کند.

ویتاکر که اهل شهر هکنساک، نیوجرسی است از سه سالگی که یک کیبورد کوچک یاماها را از پدربزرگش هدیه گرفته است، تمرین موسیقی خود را آغاز کرده است.

موسس ویتاکر(Moses Whitaker) پدر متیو گفت: او در آن زمان مشغول نواختن لالایی مشهور چشمک بزن ستاره کوچولو(Twinkle, Twinkle, Little Star) بود اما نکته این است که او با هر دو دست خود این آهنگ را می نواخت. مت همزمان آکورد و ملودی آهنگ را می نواخت. او هیچ تمرینی تا آن زمان ندیده بود و تنها سه سالش بود. بنابراین برایم سوال شد که چه کسی این کار را به او یاد داده است و حتما کسی باید به متیو یاد داده باشد که چگونه این آهنگ را بنوازد اما دریافتم هیچ کس این کار را به او یاد نداده بود.

در سن 9 سالگی او به خودش یاد داد که چگونه ارگ هموند B3 را بنوازد و در سن 11 سالگی نیز مرتبا در حال رفتن به سالن های کنسرت در سراسر جهان بود تا استعدادهای موسیقی خود را نشان دهد و پیروز شد تا این هنر را در بیش از 200 کلوپ و سالن کنسرت نمایش دهد. بهار سال گذشته نیز او برای اولین بار در جشنواره جاز نیواورلئان حضور یافت.

اخیرا نیز دکتر چارلز لیمب(Charles Limb) مغز او را مورد بررسی قرار داد. هدف لیمب از این کار درک نحوه عملکرد مغز نوازندگان ماهر و با استعداد است.

لیمب در این باره گفت: من فکر می کنم هر زمان کسی پیانو نواختن متیو را تماشا می کند اولین چیزی که به ذهنش می رسد این است که این فرد چگونه این کار را انجام می دهد. من هم وقتی این کار را دیدم متعجب شدم و این سوال در ذهنم ایجاد شد و تصمیم گرفتم به سوال ایجاد شده در ذهنم پاسخ دهم.

به همین منظور پزشکان ویتاکر را به یکی از مراکز ام.آر.آی در دانشگاه کالیفرنیا ، سانفرانسیسکو آوردند و در آنجا ویتاکر همراه با یک کیبورد کوچک حضور یافت و از وی خواستند هنگامی که مغز وی اسکن می شود او کیبورد بنوازد.

ویتاکر همچنین یک سری آزمایشات شنیداری نیز انجام داد و در این آزمایشات به سخنرانی و موسیقی گوش داد. در حالی که سخنرانی ها پخش می شد، لیمب متوجه شد که هیچ فعالیتی در قشر بینایی وجود ندارد اما در هنگام پخش موسیقی این رویه تغییر می کرد.

لیمب گفت: پس از پخش سخنرانی ما موسیقی برای او پخش کردیم. ما یک آهنگ از گروه Snarky Puppy که متیو با کارهای آنها کاملا آشنا بود، پخش کردیم و در آن لحظه متوجه تغییراتی در مغز او شدیم و به نظر می رسید قسمت بصری مغز ویتاکر در حال استفاده از بخشی از بافت آن قسمت که توسط بینایی تحریک نمی شود، است تا متیو بتواند موسیقی را درک کند. این عملیات همانند نوعی قرض دریافت آن قسمت از مغز و سیم کشی مجدد آن بخش از مغز برای کمک به او در شنیدن موسیقی است.

لیمب نتایج اسکن مغز ویتاکر هنگام گوش دادن به موسیقی را به او گفت و پیانیست از شنیدن نتایج حیرت زده شد.

ویتاکر گفت: من حتی نمی دانستم که این اتفاق می افتد. هنگامیکه از ویتاکر پرسیدند نظرت درباره علت رخ دادن این اتفاق چیست گفت: من عاشق موسیقی هستم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1374

به "مغز پیانیست نابینا دانشمندان را شگفت زده کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مغز پیانیست نابینا دانشمندان را شگفت زده کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید