ترکیه؛ بدیع ترین چشم انداز ها طبیعی

به گزارش مینی نت، ترکیه علاوه بر دارا بودن سواحل زیبا در بیشتر منطقه ها کشور، خانه نفس گیرترین چشم انداز ها طبیعی است. در این مقاله آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

ترکیه؛ بدیع ترین چشم انداز ها طبیعی

از بیشتر گردشگران تور ترکیه بپرسید که کجا می فرایند، و آن ها غالبا پاسخ خواهند داد، مارمارا، مدیترانه، اژه و دریای سیاه. کشور دارای 8332 کیلومتر خط ساحلی و بدون شک سواحل آن از بهترین های جهان است. ولی ترکیه همچنین دارای کوه ها، دریاچه ها و مکان های باستانی با شکوهی است که با صحنه غروب خورشید و ماسه ها رقابت می کند.

در این مقاله شما را با منظرههای متفاوت و منطقه ها طبیعی خیره کننده این کشور زیبا آشنا خواهیم کرد تا زمانی که کسی از شما پرسید که کجا می روید، لبخندی بزنید و پاسخ دهید.

آناتولیا مرکزی؛ کاپادوکیا

کاپادوکیا شناخته شده ترین منظره طبیعی ترکیه است. دودکش های باشکوه، بزرگ و مخروطی که از فرسایش آهسته سنگ های آتشفشانی متخلخل به وجود آمده اند، به همگان این حس را می دهد که در سیاره دیگری هستند. محلی ها برای اینکه این زیبایی طبیعی از بین نرود، برای قرن ها خانه های خود را در این سنگ مرموز تراشیده اند.

یک آغاز خوب برای سفر با سواری با بالون هوای داغ در سپیده دم بر فراز این تشکیلات بزرگ آغاز می گردد. اگر ترجیح می دهید که روی زمین سخت قدم بردارید، در دره ها با پاهای خود بگردید (تپه نوردی در این منطقه آسان است) یا در دهکده ها دوچرخه سواری کنید. از آنجا که برخی ها معتقد هستند کاپادوکیا یعنی سرزمین اسب های زیبا در ایران باستان، بهترین راه برای کشف این منطقه، اسب سواری است.

هتل های این منطقه اکثرا هتل های غاری با اتاق هایی تراشیده شده در سنگ آتشفشانی متخلخل، هستند. خیلی ها خانه های تبدیل شده با قدمت قرن ها که برخی از آن ها شامل کلیساهایی زیرزمینی می شوند را اداره می کنند. این منطقه تاریخ مسیحی قوی ای دارد و تعداد زیادی کلیسای زیرزمینی با دیوارهایی غیر منتظره رنگارنگ و نقاشی شده برای بازدید عموم آزاد است. یکی از این کلیساها کارانلیک است که با نام کلیسای سیاه شناخته می گردد.

نکاتی که باید بدانید: نزدیک ترین فرودگاه، نوسهیر (Neveshir) است که فاصله 30 دقیقه ای با تاکسی دارد ولی پروازهای بیشتری به فرودگاه کایسری در فاصله یک ساعتی اینجا هست. بیشتر هتل ها در شهر گورمه و هتل یا آژانس مسافرتی شما می تواند برای شما تور بگیرد. بهترین وقت سال برای بازدید، بهار است وقتی که لایه ای از گل ها زمین را فرش می کنند و فستیوال سالانه کاپادوکس (موسیقی، هنر و غذا در محیط آزاد) برگزار می گردد. تابستان شلوغ ترین و گرم ترین فصل است.

مدیترانه؛ دالیان

دالیان در میانه راه بین دو شهر محبوب مارماریا و فتحیه در مدیترانه، بیشتر یک نقطه زیر رادار در پس تابستان و سه گانه دریا، خورشید و ماسه است. مکان مهم این منطقه، ایزتوزو، یک ساحل ماسه ای با طول 4/5 کیلومتر است.

این ساحل به خاطر ماسه ای بودن دارای مزیت کمیابی برای لانه کردن لاک پشت های دریایی است که در ترکیه با نام کارتا کارتا شناخته می شوند. از ساحل لاک پشت ها در طول فصل تولید مثل به خوبی محافظت و نگهداری می گردد اما شناگران خوش شانس شاید بچه لاک پشت های سرزنده را در آب ببینند.

کمی که به درون زمین ها برویم، به دریاچه آب تازه کویجیقیز می رسیم که بهارهای گرم، حمام های گلی و راستاهای پیاده روی زیبایی دارد (طبق تفکر باستانی، این مکان سلامتی جاودانه ای به افراد اعطا می کرد). به فکر سوار شدن به قایق روی جریانی که دریاچه را به دریا وصل می کند، باشید، اینجا مکانی است که لاک پشت های نایل شنا می کنند و شما از طریق تپه های بلند احاطه خواهید شد. در طول ساحل با شهر تخریب شده کانوس روبه رو می شوید که منظرهی بی نظیر است.

تمام منطقه پر از مقبره های درون صخره ای رومانتیک لیسیایی است که که به شما این حس را می دهد که آن ها در حال دیدنی شما هستند. تخصص محلی اینجا خرچنگ آبی است. برخی هتل ها برای شما قایقی فراهم می کنند تا زیر نگاه سودا زده و مالیخولایی مقبره های اشرافی شناور شوید.

نکاتی که باید بدانید: نزدیک ترین فرودگاه، دالامان با فاصله 30 دقیقه ای است. دالیان هتل بوتیک های کوچک بسیاری دارد ولی می توانید در اقامتگاه های 5 ستاره بزرگ تر در دالامان بمانید.

جنوب غربی آناتولیا؛ پاموکاله

آب درمانگر و پله های سفید پاموکاله (قلعه پنبه ای در زبان ترکی) به عنوان اولین مکان در آناتولیا، جهانگرد ها را به خود جذب می کند. قدمت پاموکاله به قرن دوم قبل از میلاد برمی گردد زمانی که شهر هیراپلیس در آنجا تاسیس شد. فیلسوف یونانی باستان، استرابون در باب این منطقه نوشته است:

آب چنان با سرعت، آهکی و سخت می گردد که مردم این جریان را به کانال های اطراف خانه هایشان برای ساخت فنس های جامد منتقل کرده اند.

هیراپلیس همچنین با دارا بودن معبدهای بسیار تبدیل به مرکز پرستش شده است.

خرابه ها، میراث تاریخی جهانی یونسکو، امروزه هنوز برای عموم قابل بازدید است (از تئاتر به خوبی نگهداری می گردد).

در حالی که تمام آن ها ارزش توقف و بازدید را دارند، اینجا یک حمام گرم و پله های آهکی است که مجذوب کنندهیت اصلی این منطقه به شمار می فرایند. آب های معدنی با دمای 95 درجه سانتی گراد شماری از بیماری ها را درمان می کنند. شما می توانید در استخرها شناور شوید و از خاک گچی انتهای آن به عنوان لیف استفاده کنید حتی اگر واقعا بیماری های شما شسته نمی شوند.

نکاتی که باید بدانید: نزدیک ترین فرودگاه، دنیزلی چارداک با فاصله یک ساعت و در آنجا پروازهای مکرری از استانبول است. وسیله ای برای حمل کفش هایتان بیاورید، چون تنها بدون کفش مجاز به ورود هستید. اگر مایل به حمام کردن در بیرون از اینجا هستید، هتل های بسیاری در این منطقه دارای استخرهایی با پمپ از آب گرم بهاری هستند.

حتما زمانی برای بازدید از موزه باستان شناسی هیراپلیس پاموکاله برای دیدن آثار هزاران سال قبل هیراپلیس، اختصاص بدهید و سعی کنید به آفرودیسیاس در فاصله 1/5 ساعتی آنجا سفر کنید. آفرودیسیاس یکی از درخشان ترین شهرهای باستانی در ترکیه که اخیرا به ثبت یونسکو رسیده است.

شمال شرقی آناتولیا

اگر دنبال تعطیلاتی هستید که بلندترین صدایی که به گوشتان می رسد صدای گاوچران باشد، به کوهستان کاچکار بروید. این کوه ها بلندترین و طولانی ترین دامنه های ترکیه هستند که قله هایی با ارتفاع 3937 متر دارند. کوهستان، پوشیده شده از جنگل های بارانی گرراستای باستانی از مرز غربی استان آرتوین گرجستان تا دریای سیاه کشیده شده است. پارک ملی کوهستان کاچکار یک بخش زیبای این منطقه چشمگیر در نزدیکی ریزه است.

جنگل پر از حیات وحش است، تقریبا تمام گونه های پرنده قابل صید و همچنین بز، سمور دریایی، سیاه گوش و گربه های وحشی در اینجا پیدا می شوند. علاقه مندان به پرندگان باید به فیرتینا وادیسی (دره طوفان ها) در چاملیهمسین که یکی از 100 پناهگاه پرندگان در جهان است، بفرایند.

در کنار نگاه طبیعت، می توانید از تپه های اطراف دریاچه های کوهستانی بالا بروید و از تفریحاتی چون رافتینگ، زیپلینینگ یا اسکی در نقاط عمودی پوشیده در برف لذت ببرید. این مراتع مسطح مجذوب کننده (یویلا به زبان ترکی) مکان فراری از گرما برای محلی ها و چرای گاوهایشان است؛ اگر به این سمت بروید، برای خوردن یک وعده در خانه دهکده ای سنتی نه چندان دور از ماجراجویی امروز، برنامه ریزی کنید. از قلم نیاندازید که منطقه دریای سیاه، مرکز تجارت چای ترکی است، پس حتما یک لیوان چای امتحان کنید (شما ملزم به سفارش یک چای هستید).

نکاتی که باید بدانید: نزدیک ترین فرودگاه، ترابزون است، اما نقطه دسترسی به کوهستان در شهر آیدار در فاصله دو ساعت، واقع شده است. بهترین راه، رزرو یک تور است، چون ممکن است در راستا گم شوید. اما چون اینجا یک منطقه صحرایی ترکی است، بدانید که احتمالا آنتن تلفن همراه شما قطع خواهد بود. برای تنها بودن در جهانیی برای گشتن و کشف کردن آماده باشید.

منبع: کجارو / matadornetwork.com
انتشار: 23 فروردین 1401 بروزرسانی: 23 فروردین 1401 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1967

به "ترکیه؛ بدیع ترین چشم انداز ها طبیعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه؛ بدیع ترین چشم انداز ها طبیعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید