محمدی: قوانین حاکمیتی از جمله بازنشستگی باید در اساسنامه باشد، بازیکنان دارای بیش از 100 بازی ملی وارد مجمع شوند

به گزارش مینی نت، نایب رئیس پیشین فدراسیون فوتبال معتقد است قوانین حاکمیتی از جمله قانون منع به کارگیری بازنشستگان باید در اساسنامه فدراسیون فوتبال گنجانده شود.

محمدی: قوانین حاکمیتی از جمله بازنشستگی باید در اساسنامه باشد، بازیکنان دارای بیش از 100 بازی ملی وارد مجمع شوند

عزیزالله محمدی در گفت وگو با خبرنگار ورزشی مینی نت در خصوص فرایند اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال که در دستور کار قرار گرفته است، گفت: از مردادماه که کنندگان فیفا آمدند و پیشنهاد اصلاحات اساسنامه را دادند، پیش نویسی آماده شده است که باید این پیش نویس در اختیار اعضای مجمع قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: پیش نویس اساسنامه و موارد اصلاحی باید در اختیار 10 نفر از اعضای مجمع که از میان آنها انتخاب می شود، قرار بگیرد تا تغییرات را اصلاح کنند. حالا گویا فیفا فشار آورده تا اصلاحیات زودتر انجام شود که از این مرحله (انتخاب 10 نفر از اعضای مجمع برای بررسی تغییرات) عبور کنیم، اما باید همان پیش نویسی که آماده شده برای اعضای مجمع ارسال شود. حتی باید روی سایت قرار بگیرد تا اهالی فوتبال و رسانه ها نیز نظرات شان را بگویند و نقد کنند. چون ممکن است نظرات و انتقادهای آنها نیز برای فوتبال چاره ساز باشد.

نایب رئیس پیشین فدراسیون فوتبال با اشاره به 4 یادآوری فیفا و تاکید آنها به تایید اساسنامه اصلاح شده، گفت: اکنون کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال که وظیفه نگارش آیین نامه ها و اساسنامه را به عهده دارد، پیش نویس اساسنامه را تقویت کند، اصلاحات نهایی انجام شود. کمیته تدوین بهتر است حتی از مجمع برای یک هفته نظر خواهی کند تا آنها نیز بتوانند نظرات شان را بگویند و بر این اساس اصلاحات لازم روی اساسنامه انجام شود. هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال نیز باید زودتر مجمع فوق العاده را تشکیل دهد تا پس از اصلاح اساسنامه و ارائه آیین نامه انتخابات، شرایط و صلاحیت کاندیداها بررسی شود تا انتخابات فدراسیون شکل بگیرد.

محمدی درباره اینکه فیفا پس از اصلاح اساسنامه و نوشته شدن پیش نویس خواستار این شده تا فدراسیون شرایط و نحوه قرار دریافت قوانین حاکمیتی در اساسنامه را اعلام کند و سپس آن را به تائید برساند، گفت: در اساسنامه فیفا که فدراسیون ها موظف به اجرای آن هستند، مواردی وجود دارد که برای جلوگیری از تبعیض جنسیتی، نژادی، قومیتی، مذهبی و دخالت شخص ثالث است. منظور از شخص ثالث نهادی خارج از فوتبال و در فدراسیون های کشورها جلوگیری از دخالت دولت است. با این حال قرار دریافت شرایط حاکمیتی و قوانین داخلی، دخالت نیست. قوانینی چون منع به کارگیری بازنشستگان، منع ورود دو تابعیتی ها، منع حضور افرادی که سوسابقه داشته یا در فسادها دست داشته اند و مواردی از این دست که باید هم در اساسنامه گنجانده شود. این قوانین و مواردی که وزارت ورزش و جوانان می آورد باید در اساسنامه قرار بگیرد.

وی پس از اشاره به این موضوع که دولت علاوه بر ارائه بودجه به فدراسیون فوتبال کمک های دیگری هم ارائه می کند و انتظار دارد روی فوتبال نظارت نیز داشته باشد، شرح داد: حالا اینکه فیفا می گوید وزیر و معاونش حق رای نداشته باشند هم قابل بحث است. ما می توانیم بگوییم آنها بدون حق رای در مجمع حضور داشته باشند. ضمن اینکه فیفا مخالف حضور حداکثری بوده، حداکثر مجمع هم که در اختیار هیئت هاست و دولت دخالتی ندارد. حتی با آرای تربیت بدنی وزارت علوم، آموزش و پروش یا نیروهای مسلح بازهم دولت نمی توانند آنچنان نقشی در مجمع داشته باشد. حتی من برای شکستن این قالب و حضور حداکثری فوتبالی ها، معتقدم به طور مثال باید بازیکنان ملی که بیش از 100 بازی ملی داشته اند، سرمربیان سابق تیم ملی و داوران بین المللی که در جام جهانی یا جام ملت ها قضاوت کرده اند در مجمع حضور داشته باشند و این مسئله نیز در اساسنامه قرار بگیرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 844

به "محمدی: قوانین حاکمیتی از جمله بازنشستگی باید در اساسنامه باشد، بازیکنان دارای بیش از 100 بازی ملی وارد مجمع شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمدی: قوانین حاکمیتی از جمله بازنشستگی باید در اساسنامه باشد، بازیکنان دارای بیش از 100 بازی ملی وارد مجمع شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید