غریب آبادی: توقف قطعنامه حاصل رایزنی های ایران و هشیاری شورای حکام است

به گزارش مینی نت، تهران (پانا) - سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین گفت: توقف قطعنامه حاصل رایزنی های گسترده ایران و درایت و هشیاری اعضای شورای حکام است.

غریب آبادی: توقف قطعنامه حاصل رایزنی های ایران و هشیاری شورای حکام است

کاظم غریب آبادی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگاران اقداماتی که در جهت توقف قطعنامه ضد ایرانی سه کشور اروپایی صورت گرفت را تشریح کرد.

وی گفت: با شروع کوشش سه کشور اروپایی با حمایت آمریکا جهت ارائه قطعنامه ای علیه ایران در شورای حکام، اقدامات مختلفی در دستورکار نهاده شد، مانند: رایزنی های گسترده با اعضای شورای حکام در وین و پایتخت ها، ارسال نامه وزیر امور خارجه به همتایان خود در کشورهای عضو شورای حکام، تشریح مواضع ایران برای اعضای شورا و آژانس در قالب یک متن توجیهی، فعال کردن ظرفیت دبیرخانه آژانس و مدیرکل برای کوشش در جهت حفظ همکاری ها و تعاملات، هماهنگی ویژه با روسیه و چین و اعلام مخالفت قطعی آن ها با قطعنامه، و ارسال پیغام های اصولی از سوی رئیس جمهور، وزیر امور خارجه، رئیس سازمان انرژی اتمی، و معاون سیاسی وزیر امور خارجه.

غریب آبادی افزود: در تمام رایزنی ها، پیغام ها و مکاتبات، به صراحت گفته شد که تصویب قطعنامه را اقدامی مخرب بر سر راه روابط و همکاری های ایران و آژانس می بینیم که از جمله، موجب توقف تفاهم مشترک اخیر ایران و آژانس نیز خواهد شد.

نماینده دائم کشورمان در خصوص دلائل توقف پیگیری قطعنامه گفت که این اقدام می تواند چندین دلیل مهم داشته باشد:

اول، عدم تمایل اعضای شورای حکام به قطعنامه و مغایر دانستن آن با شرایط و فرصت های موجود؛

دوم، نگرانی سه کشور از چگونگی واکنش ایران به تصویب قطعنامه؛

سوم، عدم توجیه فنی قطعنامه با وجود اظهار مدیرکل درخصوص تداوم کار با ایران و ضرورت حمایت از این جهت؛ چهارم، نگرانی از تحمل بار انتقاد شدید تخریب فضای همکاری و فرصت های موجود در اثر قطعنامه.

غریب آبادی ادامه داد: در هر صورت، جمهوری اسلامی ایران از تدبیر و هشیاری اعضای شورای حکام و مدیرکل آژانس در جهت جلوگیری از ایجاد یک تنش غیر ضروری استقبال می نماید.

اروپا و آمریکا از فرصت های دیپلماتیک موجود استفاده نمایند

وی، همچنین با قدردانی ویژه از مواضع اصولی چین و روسیه در این رابطه، به سه کشور اروپایی و آمریکا توصیه کرد از فرصت های دیپلماتیک موجود برای برگشت کامل و موثر به تعهدات خود تحت برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت استفاده نمایند، چرا که ایران نیز حسن نیت را با حسن نیت جواب خواهد داد.

سفیر و نماینده دائم ایران نزد آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین با توجه به اعلام سفر هیأت فنی آژانس به ایران در اوائل ماه آوریل که از سوی مدیرکل آژانس اعلام شد، گفت: این قبیل تعاملات فنی بین ایران و آژانس، موضوع جدیدی نیست و هیچ توافق و ترتیبات جدیدی نیز برنامه ریزی نشده است. دو طرف برای حل و فصل چند موضوع پادمانی، مدت هاست در حال کار و تعامل هستند و در طول دو سال گذشته نیز، چندین نشست فنی برگزار کرده اند و نشست پیش روی نیز در تداوم همین جهت بوده و در سطح مدیرکل آژانس نمی باشد.

غریب آبادی افزود: هرگونه تعامل با آژانس درخصوص این موضوعات پادمانی، با هدف حل و فصل هر چه سریعتر آن ها صورت می پذیرد و ما نیز بر ضرورت حسن نیت و پرهیز از سیاسی کاری آژانس در این فرایند تأکید داشته و داریم.

آمریکا و سه کشور اروپایی باقی مانده در برجام قصد داشتند تا پیش نویس قطعنامه ای را به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه نمایند که در آن از ایران به دلیل توقف اقدامات داوطلبانه تحت برجام انتقاد شده بود. جمهوری اسلامی ایران نیز هشدار داده بود که این اقدام آثاری مخرب بر فرایندهای دیپلماتیک خواهد داشت و می تواند پنجره های فرصت را به سرعت ببندد.

در همین پیوند، بعضی خبرگزاری ها صبح امروز از عقب نشینی تروئیکای اروپا و آمریکا از ارائه قطعنامه علیه ایران خبر داده و متعاقبا سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: با کوشش های فشرده دیپلماتیک در تهران، وین و پایتختهای همه اعضای شورای حکام و به ویژه سه کشور اروپایی، و همچنین همراهی چین و روسیه، طرح قطعنامه منتفی شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: تحول امروز میتواند جهت دیپلماسی را که ایران و آژانس باز کرده اند، حفظ کرده و زمینه را برای اجرای کامل تعهدات از سوی تمامی طرف های برجامی فراهم آورد.

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه شروع به کار کرد. این شورا تشکیلات تصمیم گیرنده در آژانس بین المللی انرژی اتمی است که هر سال چند نشست برای تصمیم گیری در خصوص مسائل مهم این سازمان برگزار می نماید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1477

به "غریب آبادی: توقف قطعنامه حاصل رایزنی های ایران و هشیاری شورای حکام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غریب آبادی: توقف قطعنامه حاصل رایزنی های ایران و هشیاری شورای حکام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید