روش هایی در مصر باستان برای آنالیز و حل جرائم

به گزارش مینی نت، به نقل از لیست ورس، حل کردن جرائم و تحقیق در خصوص آن ها قبل از آنکه آزمایش DNA وجود داشته باشد، بسیار سخت بود. امروز کارآگاهان، دارای امکانات و ابزار های زیادی برای آنالیز صحنه های جرم دارند که به آن ها یاری می نماید، گناهکاران و مجرمان را پیدا نمایند؛ اما همواره در طول تاریخ این کار ساده نبوده است.

روش هایی در مصر باستان برای آنالیز و حل جرائم

هزاران سال است که افرادی برای تحقیق و آنالیز جرم ها فعالیت می نمایند. در زمان مصر باستان، مردانی برای حل جرائم استخدام می شدند. مصری ها اطلاعات زیادی در این باره را به جا گذاشته اند و به همین دلیل ما نیز می توانیم جزئیات خوبی را از کارآگاهان سه هزار سال قبل به دست بیاوریم.

میمون های دست آموز برای حمله به مجرم

در حالت ایده آل، جلوی یک جرم قبل از آنکه به وقوع بپیوندد باید گرفته گردد. بیشتر نیرو های امنیتی در مصر باستان در اطراف شهر ها گماشته می شدند تا بتوانند مقبره ها و بازار ها را آنالیز نمایند تا اطمینان حاصل نمایند که هیچکس از وظایف خود تخطی نمی کند. این عمل بازدارنده بسیار خوبی بود. در هر صورت اگر کسی در حین قانون شکنی دیده می شد، سر و کارش با میمونی بود که سریعاً به او حمله می کرد.

محافظان در مصر عموماً حیواناتی را برای خود تربیت می کردند که بیشتر اوقات سگ بودند، اما بعضی هم از میمون ها برای این کار استفاده می کردند. نقش هایی از حمله میمون به یک مجرم در مقبره ها دیده می گردد که سندی برای اثبات این موضوع است.

گزارش اجباری جرم

وقتی در مصر باستان کارآگاهان فراخوانده می شدند کار آن ها اصلا آسان نبود. تعقیب یک مجرم با فناوری مصر باستان بدون وجود یک شاهد، می تواند سخت باشد. به همین دلیل دادگاه های مصری مجازات هایی را برای عدم گزارش جرائم گذاشته بودند. زمانی که رامسس سوم به قتل رسید، مامور ها نه تنها عاملان این قتل بلکه تمامی خدمتکاران را هم دستگیر کردند.

چرا که معتقدند بودند آن ها می توانستند از نقشه قتلی که مجرمان در ذهن داشته اند با خبر شوند و آن را اطلاع دهند؛ اما حالا که نتوانستند این کار را انجام دهند آن ها هم مجرم هستند. به حکم مجریان قانون گوش این افراد باید بریده می شد، چون به خوبی نتوانستند از آن استفاده نمایند.

کارآگاهان صحنه جرم در مصر باستان

بیشتر تحقیقات با ضرب و شتم یک نفر آغاز می شد. وقتی یک شهروند از همسایه اش شکایت می کرد، اگر این جرم به اندازه کافی مهم بود یک محقق برای این پرونده فرستاده می شد. کار این محقق ها کامل بود. آن ها شاهد ها را جمع می کردند، در صحنه جرم تحقیق می کردند و حتی شبیه سازی صحنه جرم انجام می دادند تا تئوری های مختلف در خصوص جرم را آنالیز نمایند.

زمانی که در دوره حکومت رامسس نهم یکی از مقبره ها مورد سرقت نهاده شد، او تیمی از محقق ها را به تمامی مقبره ها فرستاد تا ببیند مجرم ها از کجا وارد شده اند. این گروه تونلی را پیدا می نمایند که سارق ها به وسیله آن وارد شده بودند. آن ها به دنبال افرادی گشتند که در زمینه حفاری متبحر بودند و سابقه سارقی نیز داشتند.

مظنون ها و مجرمان تا زمانی که صحبت نمایند مورد ضربه قرار می گرفتند

زمانی که نوبت به رسیدن به جواب می رسید، کارآگاه ها خیلی خوب رفتار نمی کردند. آن ها مجرمان را مرتبا مورد ضربه و کتک قرار می دادند تا اعتراف نمایند. آن ها تخصص زیادی در شکنجه داشتند امروزه مدارکی از آن موقع وجود دارد که مظنون ها را با دو چوب مورد ضربه قرار می دادند. اما این شکنجه ها فقط شامل حال مظنونین نمی شد و گاهی شاهد ها هم که کار اشتباهی انجام ندادند، مورد شکنجه واقع می شدند.

تطبیق اعترافات و شواهد

ممکن است وحشیانه به نظر برسد، اما مصری ها هم معتقد بودند که ضرب و شتم مجرمان ممکن است باعث گردد که آن ها اعترافات نادرستی را ارائه دهند. به همین دلیل آن ها زمان زیادی را صرف تحقیق در صحنه های جرم می کردند تا مطمئن شوند مظنون ها داستانی را از خودشان در نمی آورند. اعترافات مجرمان با یافته ها در صحنه جرم مطابقت داده می شد.

قضاوت به مجسمه سپرده می شد

در سده های پایانی قدرت مصر باستان، کاهنان آمون بیشتر کشور و از جمله سیستم حقوقی را تسخیر نموده بودند و هرگاه کسی به جرمی متهم می شد، یک مجسمه را مسئول تصمیم گیری می کردند. کاهنان از مجسمه سوال می کردند و منتظر حرکت او برای جواب بودند. اگر جلو حرکت می کرد جوای مثبت و اگر به عقب حرکت می کرد جواب منفی بود. البته مجسمه به خودی خود حرکت نمی کرد و شخصی به طور مخفیانه درون یا پشت مجسمه قرار می گرفت و آن را حرکت می داد.

باشگاه خبرنگاران

منبع: گردشبان
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1569

به "روش هایی در مصر باستان برای آنالیز و حل جرائم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش هایی در مصر باستان برای آنالیز و حل جرائم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید