رئیس جمهور آذربایجان: چه کسی می تواند از ما انتقاد کند، آنهایی که مساجد را تعطیل کردند و یا سر خوک به مساجد مسلمانان انداختند؟

به گزارش مینی نت، : کسی نباید در این زمینه نگران باشد و بخصوص رهبران کشورهای غربی و آن عده از انها که احساسات اسلام هراسی را برافروختند و اهانت به مقدسات اسلامی را نادیده می گیرند و حتی عاملان اهانت به این مقدسات را توجیه می کنند .

رئیس جمهور آذربایجان: چه کسی می تواند از ما انتقاد کند، آنهایی که مساجد را تعطیل کردند و یا سر خوک به مساجد مسلمانان انداختند؟

از پروفایل ما وبلاگ حامد دیدن نمایید.

الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان گفت : رهبران کشورهای غربی حق ابراز نگرانی در باره اماکن دینی در قره باغ را ندارند .

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی آذرتاج ، علی اف روز گذشته در سفر به شهرستان آقدام که اخیرا به کنترل جمهوری آذربایجان درآمده است ، طی سخنانی در مقابل مسجد تخریب شده این شهرستان گفت: پس از سرانجام جنگ در قره باغ عده ای از رهبران کشورهای غربی در باره اماکن دینی مسیحی در این سرزمینها ابراز نگرانی می کنند .

رییس جمهوری آذربایجان گفت : کسی نباید در این زمینه نگران باشد و بخصوص رهبران کشورهای غربی و آن عده از انها که احساسات اسلام هراسی را برافروختند و اهانت به مقدسات اسلامی را نادیده می گیرند و حتی عاملان اهانت به این مقدسات را توجیه می کنند .

علی اف شرح داد : آنها حق ندارند در این زمینه بحث کنند ، ضمن اینکه تمامی اماکن مذهبی در سرتاسر جمهوری آذربایجان گنجینه تاریخی ما است .

وی با اشاره به توجه خاص دولت جمهوری آذربایجان به حفاظت از همه اماکن مذهبی در این کشور گفت : چه کسی می تواند از ما انتقاد کند ، آیا انهایی که مساجد را تعطیل کردند و یا سر خوک کشته شده را به مساجد مسلمانان انداختند ؟

علی اف با اشاره به مسجد شهرستان آقدام گفت : دشمن وحشی گاو و خوک را در این مسجد نگهداری می کرد و عکس های در این زمینه در اینترنت هم پخش شده است .

وی با اشاره به این که ارامنه در مساجد شهرستانهای آزاد شده زنگیلان و جبرایل نیز خوک نگه داشتند، اضافه نمود : ما همکاری تنگاتنگ با سازمان یونسکو داریم و چنانچه می خواهند به این منطقه سفر کنند و از اماکن مذهبی مسیحی بازدید کنند ، بهتر است به این مسجد هم سر بزنند و ببینند پیش از این چه کارهایی در اینجا انجام داده است .

رییس جمهوری آذربایجان خاطر نشان کرد : سفیران آن عده از کشورها و از جمله کشورهای عضو گروه مینسک (آمریکا ، فرانسه و روسیه) که وظیفه حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ را برعهده دارند ، چند سال پیش از این مسجد بازدید کردند ولی چرا این موضوع را مطرح نکردند و چرا این شرایط موجب نگرانی کشورهای غربی نشده است .

علی اف گفت : این به آن معنی است که انها اهانت به مساجد مسلمانان ، نگهداری گاو و خوک در این اماکن و تخریب انها را نادرست نمی دانند؛ و اگر چنین است این نظر خود را به صراحت اعلام کنند و بروند به مسائل کشورهای خود رسیدگی کنند و در امور ما دخالت نگنند .

رییس جمهوری اذربایجان همچنین با اشاره به تخریب کامل شهرستان اقدام ، گفت : این شهر شاهد وحشیگری های بسیاری بوده است، ولی ما این شهر و تمامی روستاهای آن را بازسازی و احیا خواهیم کرد .

شهر آقدام که در سال 1993 میلادی از سوی نیروهای ارمنستان اشغال شده بود ، بر اساس توافق سه جانبه 9 نوامبر (19 آبان ماه) روسای جمهوری آذربایجان ، روسیه و نخست وزیر ارمنستان به جمهوری آذربایجان پس داده شد .

آقدام که یکی از شهرستانهای مهم منطقه قره باغ به شمار می رود ، در 27 سال گذشته مانند شش شهرستان دیگر تحت اشغال، بطور کامل تخریب شده است .

این شهرستان واقع در 25 کیلومتری شهر خانکندی مرکز قره باغ کوهستانی از موقعیت استراتژیک برخوردار است و راه ورود به سه شهرستان دیگر خوجاوند ، اسگران و آقدره در قره باغ است.

با ورود ارتش جمهوری آذربایجان به شهرستان آقدام ، آوارگان جنگی ساکن این شهرستان پس از 27 سال، فرصت بازگشت به خانه خود را پیدا کردند.

این در حالی است که منابع خبری جمهوری آذربایجان و ارمنستان گزارش دادند ، ارامنه در حین ترک این شهرستان خانه ها و دیگر واحدهای مسکونی و اجتماعی را به آتش کشیدند .

بر اساس توافق سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان ، روسیه و نخست وزیر ارمنستان ، دو شهرستان باقی مانده کلبجر و لاچین در قره باغ تا 11 آذرماه به جمهوری آذربایجان پس داده شود .

منبع: عصر ایران
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1303

به "رئیس جمهور آذربایجان: چه کسی می تواند از ما انتقاد کند، آنهایی که مساجد را تعطیل کردند و یا سر خوک به مساجد مسلمانان انداختند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور آذربایجان: چه کسی می تواند از ما انتقاد کند، آنهایی که مساجد را تعطیل کردند و یا سر خوک به مساجد مسلمانان انداختند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید