خبرنگاران حریرچی: رعایت پروتکل های بهداشتی به 60 درصد رسیده است

به گزارش مینی نت، تهران - خبرنگاران - معاون کل وزیر بهداشت و درمان با بیان اینکه سفر به 9 شهر قرمز و 31 شهر نارنجی ممنوع است، گفت: اکنون متوسط رعایت دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی در بین مردم به 60 درصد رسیده است.

خبرنگاران حریرچی: رعایت پروتکل های بهداشتی به 60 درصد رسیده است

ایرج حریرچی دوشنبه شب در گفت و گوی ویژه خبری اضافه کرد: این در حالی است که متوسط رعایت پروتکل های بهداشتی قبلا به بیش از 83 درصدی رسیده بود.

وی با بیان اینکه اکنون رعایت پروتکل های بهداشتی در استان های اردبیل، یزد، کرمان و قزوین در بالاترین حد به 66 تا 73 درصد رسیده است، شرح داد: رعایت دستوالعمل های در 6 استان دیگر کشور از جمله سیستان وبلوچستان و گیلان رعایت پروتکل ها به 36 تا 52 درصد کاهش یافته است.

حریرچی تاکید نمود: برای افزایش سلامت مردم باید رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی باید به 90 درصد برسد تا بتوانیم شاهد پایداری سلامت مردم در کشور باشیم.

معاون کل وزیر بهداشت و درمان ادامه داد: آمارها نشان می دهد که در هفته اول اسفند ماه رعایت پروتکل های بهداشتی 11 درصد در بین مردم کاهش یافته است.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت و درمان ادامه داد: اکنون شهرهای آبادان، اهواز، دزفول، بندرماهشهر،شوش، شوشتر، رامهرمز، کازرون و گچساران 9 شهر قرمز کشور هستند و سفر به این شهرها ممنوع است و تردد از ساعت 21 تا 3 بامداد نیز در تمام شهرهای قرمز، نارنجی، زرد و آبی کشور همچنان ممنوع خواهد بود.

حریرچی شرح داد که اکنون 31 شهر نیز در کشور در شرایط نارنجی واقع شده است و سفر به این شهرها نیز ممنوع است و آمارها نشان می دهد که امروز نسبت به روز گذشته 23 درصد بستریها در مراکز درمانی افزایش یافته و این هفته نسبت به هفته گذشته نیز تعداد بستریها در شهر تهران بیش از 13 درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه اگر شهری شرایط قرمز پیدا نموده به مردم اعلام خواهد شد، گفت: توصیه ما به مردم این است به سفر نروند زیرا دورهمی ها و تجمع در انتشار ویروس کرونا بسیار موثر است و بعضی از مراکز بین المللی قبلا پیش بینی نموده بودند تعداد مرگ ومیر در ایران در فروردین ماه به زیر 10 نفر خواهد رسید، اما هم اکنون اعلام نموده اند که تعداد فوتی ها در ایران در خرداد ماه سال 1400 روزانه به 200 نفر خواهد رسید.

معاون کل وزیر بهداشت و درمان با اشاره به سفر مردم با قطار و هواپیما گفت: طبق دستورالعمل های صادره هواپیماها با 60 درصد ظرفیت، قظار و اتوبوس با 50 درصد ظرفیت می توانند مسافر جابجا نمایند و هتل ها نیز باید با 50 درصد ظرفیت خود کار نمایند.

حریرچی تاکید نمود: با این حال برای حفظ سلامت مردم به خصوص در ایام تعطیلات نوروزی طرح تشدید نظارت های نوروزی افزایش خواهد یافت و وزارت بهداشت و استانداری ها در این ایام نظارت ها را با شدت بیشتری اعمال خواهند کرد.

معاون کل وزیر بهداشت و درمان یادآورشد: همچنان ماسک زدن مردم و شهروندان مهمترین روش جلوگیری از انتشار ویروس کرونا است و آمارهای نشان می دهد که مردم به زدن ماسک توجه جدی ددارند و هم اکنون میزان استفاده از ماسک در مراکز عمومی به حدود 87 درصد رسیده است.

وی با اشاره اهمیت واکسیناسیون مردم گفت: برنامه ریزی ما این است با انجام واکسیناسیون مردم و گروهای آسیب پذیر جامعه تا اوایل تیرماه سال آینده، بتوانیم به ایمنی جمعی برسیم تا کشور به شرایط عادی برسد.

معاون کل وزیر بهداشت و درمان توضیح داد: با این حال تا به امروز 2841 نانوایی ، 904 رستوران، 467 فروشگاه زنجیره ای ، 435 سازمان وشرکت و 391 شعبه بانک به علت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی به مراجع قضایی معرفی شده است.

حریرچی به کاهش تردد مردم اشاره نمود و گفت: با شیوع بیماری کرونای انگلیسی تردد مردم که 3 ماه پیش بین 4 تا 5 درصد بود هم اکنون به 12 درصد رسیده است و پیش بینی ما است که کاهش تردد مردم در معابر در حد 8 تا 10 درصد بماند.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1484

به "خبرنگاران حریرچی: رعایت پروتکل های بهداشتی به 60 درصد رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران حریرچی: رعایت پروتکل های بهداشتی به 60 درصد رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید