خانه سعادت کاشان جایزه برد ، پروژه ای خاص در معماری و احیا

رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان از اعطای جایزه بین المللی A+Award سال 2019 در بخش معماری و مرمت از طرف موسسه آرکی تایزر Architizer به پریسا منوچهری کاشانی برای پروژۀ مرمت خانۀ تاریخی سعادت در کاشان خبر داد.

خانه سعادت کاشان جایزه برد ، پروژه ای خاص در معماری و احیا

خبرنگاران: مهران سرمدیان، رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان با اعلام این خبر گفت: آرکی تایزر یکی از بزرگترین و معتبرترین مراجع برگزاری مسابقات بین المللی معماری در جهانست که در بیش از 80 شاخه برگزار می شود و هر ساله صدها معمار از سراسر جهان پروژه های خود را برای حضور در این رویداد جهانی به این رقابت می گذارند.

سرمدیان خاطر نشان کرد: هدف موسسۀ بین المللی آرکی تایزر از برگزاری این رقابت جهانی، معرفی معماران برجسته و آثار آنهاست که می تواند تصویری کلی از کارنامۀ سالانۀ تولیدات معماری روز جهان ارائه دهد و بهترین پروژه ها و آثار معماری سال را به جهان معرفی و از آن ها تقدیر کند. هیأت داوران این مسابقه متشکل از سرآمدترین شخصیت های هنری و معماری جهان است.

او افزود: موسسۀ آرکی تایزر با بیش از 400 میلیون مخاطب جهانی ، در ایران نیز در میان جامعه مهندسین معمار بسیار شناخته شده است، ولی با این وجود این اولین بار است که پروژۀ مرمت یک خانۀ تاریخی در ایران پیروز به دریافت این جایزه شده است. پروژۀ مرمت خانه تاریخی سعادت در کتاب پروژه های منتخب معماری سال 2019 موسسۀ آرکی تایزر توسط ناشر معتبر هنری Phaidon به چاپ خواهد رسید.

رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان شرح داد: خانۀ تاریخی سعادت متعلق به دورۀ قاجار و با الگوی معماری گودال باغچه، در سه طبقه و در زمینی به مساحت هزار متر مربع در کوی دو مسجدون کاشان واقع شده و از جمله بناهای تاریخی ارزشمند و زیبای کاشان است، از ویژگی های شاخص این بنای ارزشمند می توان به اجزای ظریف معماری، تناسبات خاص فضایی، تنوع و نحوۀ ترکیب فضا های اصلی با فضاهای باز و نیمه باز، وجود آبنما و رواق در حیاط مهتابی طبقه همکف و همچنین وجود قوس های تزیینی منحصربه فرد اشاره کرد.

سرمدیان خاطر نشان کرد: خانۀ سعادت تا پیش از آغاز فرآیند مرمت به صورت بنایی متروکه و در حال تخریب رها شده بود و در آغاز مراحل تفکیک سند توسط مالکین قرار داشت تا در سال 1391 توسط پریسا منوچهری خریداری و مراحل طراحی و مرمت آن توسط ایشان آغاز شد.

او افزود: فرآیندی شش ساله که با دقت نظر در تمامی جزییات و با استفاده از تجربیات طراحانه و بهره وری از تکنولوژی روز جهان، در عین رعایت موازین فنی و تخصصی مرمت و با همکاری مستقیم کارشناسان میراث و مشاورین متخصص و پیمانکاران و استادکاران مجرب، عاقبت در سال 1397 به نتیجه رسید و خانۀ تاریخی سعادت حیات دوبارۀ خود را آغاز کرد.

سرمدیان گفت: کاربری این خانه به عنوان مرکز و اقامتگاه میهمانان یک موسسه فرهنگی و یک بنیاد مردمی در شرف تاسیس در نظر گرفته شده است که هر دو نهاد با هدف حمایت و توانمندسازی صنایع خلاق در جهت بازآفرینی بافت های تاریخی فعالیت خواهند داشت.

خانه تاریخی سعادت در سال 1387 به شماره 24445 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

منبع: چمدان
انتشار: 30 مرداد 1398 بروزرسانی: 26 مهر 1398 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 242

به "خانه سعادت کاشان جایزه برد ، پروژه ای خاص در معماری و احیا" امتیاز دهید

1 کاربر به "خانه سعادت کاشان جایزه برد ، پروژه ای خاص در معماری و احیا" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه سعادت کاشان جایزه برد ، پروژه ای خاص در معماری و احیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید