حتی در صورت احیای برجام صد ها تحریم علیه ایران باقی خواهد ماند

به گزارش مینی نت، وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت که پیش بینی می نماید حتی در صورت بازگشت به پایبندی به برجام، صد ها تحریم علیه ایران باقی خواهد ماند.

حتی در صورت احیای برجام صد ها تحریم علیه ایران باقی خواهد ماند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه درباره ایران گفت پیش بینی می نماید حتی در صورت احیای برجام صد ها تحریم علیه ایران باقی بماند.

وی در این باره گفت: من پیش بینی می کنم که حتی در صورت بازگشت به پایبندی به برجام، صد ها تحریم علیه ایران از جمله تحریم های اعمال شده توسط دولت ترامپ باقی بماند.

وزیر خارجه در تشریح تحریم هایی که علیه ایران باقی خواهد ماند، گفت: اگر این تحریم ها با برجام ناسازگار نباشند، تا زمانی که رفتار ایران تغییر کند باقی خواهد ماند.

آنتونی بلینکن روز گذشته نیز بدون در نظر دریافت نقض عهد کشورش در برجام در یک جلسه استماع در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا مدعی شده بود هنوز معین نیست ایران از آمادگی یا تمایل لازم برای بازگشت به برجام برخوردار باشد.

او گفت: هنوز معین نیست که آیا ایران از اراده و آمادگی لازم جهت انجام اقدامات ضروری برای بازگشت به پایبندی برجام برخوردار است یا خیر.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در واکنش به این اظهارات وزیر خارجه آمریکا در پیامی در توییتر نوشته هنوز معین نیست آیا دولت آمریکا آمادگی کنار گذاشتن سیاست دونالد ترامپ و مایک پامپئو، رئیس جمهور سابق و وزیر خارجه سابق آمریکا را دارد یا خیر. (جزئیات بیشتر)

جمهوری اسلامی ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشور های اروپایی که وعده می دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می نمایند فرصت دهد برای تحقق این وعده کوشش نمایند.

بعد از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام ایران گفت با توجه به اینکه کشور های اروپایی از توانایی یا اراده لازم برای عمل به وعده هایشان برخوردار نبوده اند در گام های متعهد تعهداتش ذیل برجام را کاهش می دهد.

جمهوری اسلامی ایران، بعد از برداشتن 5 گام برای کاهش تعهدات، سرانجام 15 دی ماه 1398 گفت دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست.

اقدامات ایران به موجب مفاد توافق هسته ای از جمله بند 36 این توافق انجام می شد که به تهران اجازه می دهد در صورت عمل نکردن طرف های دیگر به تعهداتشان ذیل برجام، تعهداتش در این توافق را کاهش دهد.

دولت فعلی آمریکا به ریاست جمهوری جو بایدن مدعی شده میخواهد به وسیله مذاکرات جاری در وین، زمینه های بازگشت کشورش به برجام را فراهم آورد، با وجود این، واشنگتن تا کنون از انجام تعهداتش جهت محقق کردن این وعده سر باز زده است.

با آنکه دولت آمریکا طرفی بوده که توافق هسته ای را نقض نموده و از آن خارج شده است مقام های دولت بایدن می گویند بازگشت آن ها به برجام منوط به این است که جمهوری اسلامی ایران کاهش تعهداتش در این توافق را به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح نموده که با توجه به اینکه آمریکا برجام را نقض نموده و اقدامات تهران در واکنش به نقض عهد واشنگتن بوده هر گونه گام از سوی ایران بعد از برطرف تحریم ها و راستی آزمایی این ادعا صورت خواهد گرفت.

آنتونی بلینکن روز دوشنبه در جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان گفت هنوز معین نیست در مذاکرات وین بر سر برجام توافقی حاصل گردد. او گفت: هنوز نمی دانیم این اتفاق واقعاً خواهد افتاد یا خیر.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1637

به "حتی در صورت احیای برجام صد ها تحریم علیه ایران باقی خواهد ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حتی در صورت احیای برجام صد ها تحریم علیه ایران باقی خواهد ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید