توطئه آماری دفتر جمعیت سازمان ملل علیه رشد جمعیت در ایران

به گزارش مینی نت، دفتر جمعیت سازمان ملل در گزارشی که در سال 2017 منتشر کرد نرخ باروری ایران در سال های 2010تا2015 را 1.7 فرزند به ازای هر زن اعلام نموده که در اقدامی عجیب، این آمار ها درسال 2019 به عدد 2.15 تغییر داده است.

توطئه آماری دفتر جمعیت سازمان ملل علیه رشد جمعیت در ایران

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، دفتر جمعیت سازمان ملل در گزارشی که در سال 2017 منتشر کرد نرخ باروری ایران در سال های 2010تا2015 را 1.7 فرزند به ازای هر زن اعلام نموده که در اقدامی عجیب، این آمار ها درسال 2019 به عدد 2.15 تغییر داده است. یعنی شرایط باروری در ایران نسبت به گذشته بهتر شده است. این درحالی است که طبق آمار مرکز آمار ایران، وضعیت ما در نرخ باروری این مقدار تفاوت معنادار نداشته است. کارشناسان معتقدند چنین آمارسازی ها و آدرس های غلط سازمان های بین المللی درباره ایران ریشه در دهه 70 شمسی دارد که بر پایه آن، در کشور نیز شعار فرزند کمتر زندگی بهتر سرداده و سیاست گذاری شد. این گزارش ضمن اشاره دقیق به آمار های سازمان ملل، بانک جهانی و مرکز آمار ایران، تفاوت های فاحش آن را آنالیز می نماید و به مسئولان هشدار می دهد.

آخرین گزارش سازمان ملل چه بود؟

پس از انتشار آخرین گزارش دفتر جمعیت سازمان ملل در موضوع نرخ باروری در کشور های مختلف، شبکه کانون های تفکر ایران (ایتان) در نامه ای به رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، به آنالیز این آمار پرداخت و ضمن آنالیز و اشاره به تفاوت های فاحش در آن، هشدار داد که این آمار نباید ملاک سیاست گذاری در کشور قرار گیرد. در بخشی از نامه ایتان به نوبخت ضمن اشاره به تعریف ها و روش های متعدد برای محاسبه نرخ باروری، به تفاوت های فاحش در دو گزارش اخیر دفتر جمعیت سازمان ملل متحد اشاره شده است. در این نامه بیان شده، در حالی این دفتر در گزارش سال 2017 نرخ باروری ایران در بازه 2010تا2015 و 2015تا2020 را 1.7 و 1.87 فرزند به ازای هر زن اعلام نموده که در گزارش سال 2019 خود این نرخ ها را به 1.91 و 2.15 تغییر داده است. این ارقام حتی با گزارش سازمان جهانی دیگر همچون بانک جهانی که نرخ باروری ایران در سال 2017 و 2020 را 1.64 و 1.54 فرزند اعلام نموده است، تفاوت فاحشی دارد. این شبکه با ارائه آمار هایی درباره نتایج روش های متعدد محاسبه باروری به آنالیز چرایی تغییر محسوس نرخ باروری ایران در بعضی گزارش ها پرداخته و اعلام نموده تغییرات زمان باروری (Tempo) یکی از مهم ترین عوامل تأثیرگذار در محاسبه نرخ باروری کل است. به این معنا که در صورت تعویق فرزندآوری، نرخ باروری محاسبه شده کمتر از نرخ واقعی و در صورت تعجیل در فرزندآوری نرخ باروری محاسبه شده بیشتر از نرخ واقعی محاسبه می گردد؛ کاهش میانگین سن اولین فرزندآوری در دو سال اخیر سبب شده تا نرخ باروری محاسبه شده بیشتر از نرخ واقعی (تعدیل شده) باشد. شبکه کانون های تفکر ایران در خاتمه تأکید نموده است که در هر وضعیتی از محاسبه نرخ باروری بر مبنای داده های ثبتی رویداد های حیاتی و همچنین داده های سرشماری (با تعدیل و بی تعدیل)، نرخ باروری به میزانی که از سوی سازمان ملل اعلام شده قابل افزایش نیست. در این نامه به نوبخت تاکید شده است: اتکای صرف به یک روش آماری که حاصل آن نرخ باروری 2.15 است، برداشتی علمی محسوب نمی گردد و نباید ملاک سیاست گذاران قرار گیرد.

پروژه کاهش جمعیت؟!

در همین زمینه همچنین مشرق در گزارشی، رفتار سازمان های بین المللی در دهه های قبل درباره جمعیت کشور ها را آنالیز نموده که نویسنده این گزارش معتقد است، سیاست های کنترل جمعیتی در دهه 70 در ایران برگرفته از همین سیاست ها بود. مشرق نوشته است:سازمان ملل در طول دهه 70 و 80 شمسی متوجه تنزل نرخ باروری ایران به زیر حد استاندارد بود، اما ضمن سکوت با تداوم ارائه خدمات به ایران برای کنترل جمعیت بیشتر بر بحران جمعیت کشور دام زد. در پی این ماجرا، بعضی کارشناسان و مسئولان وقت در دهه 70 شمسی در کشور به یک فریب آماری دامن زدند و به دروغ نرخ باروری کشور را 6.5 فرزند محاسبه و اعلام کردند؛ حال آن که نرخ باروری واقعی در ایران 4 بود. رویکردی که سبب شد به محض اعلام این آمار، قانونی با عنوان کنترل جمعیت و تنظیم خانواده در مجلس تصویب گردد و انبوهی از بودجه عمومی که قرار بود خرج سازندگی پس از جنگ گردد، در کنار استقراض از بانک جهانی در راه پروژه کاهش جمعیت ایرانیان و تهیه و توزیع رایگان اقلام پیشگیری از بارداری و نازاکننده از سوی وزارت بهداشت هزینه گردد.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 434

به "توطئه آماری دفتر جمعیت سازمان ملل علیه رشد جمعیت در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توطئه آماری دفتر جمعیت سازمان ملل علیه رشد جمعیت در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید