انتقاد روسای دانشگا ه ها از تحریم های آمریکا در زمان مبارزه با کرونا

به گزارش مینی نت، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت: از روسای برخی دانشگاه ها درخواست کرده ایم با نامه نگاری با روسای دانشگاه های همکار، از تحریم علیه ایران در مبارزه با کرونا انتقاد کرده و خواستار جهانی سازی مخالفت با تحریم ها شوند.

انتقاد روسای دانشگا ه ها از تحریم های آمریکا در زمان مبارزه با کرونا

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، حسین سالارآملی در نشستی تصویری که به ابتکار معاونت بین لملل دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: تحریم های ظالمانه علیه ایران به صورت تدریجی به ساحت علمی رسیده است و امروزه شاهد هستیم که برخی کشورها تلاش می نمایند ارتباطات علمی ایران با خارج از آن را تعلیق نموده یا محدود سازند.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل اضافه کرد: برای برون رفت از تله های تحریمی، برنامه های متفاوت و مختلفی از قبیل ارتباطات نقطه ای، مویرگی، منطقه ای و جهانی ارائه شده است. از همین رو، ارتباطات بین المللی در وزارت علوم و دانشگاه های کشور با همین دیدگاه پیش رفته و پیروزیت هایی نیز به دست آورده است.

رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی با اشاره به شرایط ویژه ای که اکنون با آن روبرو هستیم، گفت: شیوع کرونا به مردم، اقتصاد کشور و سلامت جامعه آسیب جدی وارد نموده است. اما نباید در این جهت بدون برنامه بود. اگرچه کرونا باعث شده است تا ارتباطات بین المللی متفاوت از گذشته دنبال شود، اما جامعه علمی می تواند بر پایه توانمندی های خود، آن را به فرصتی برای همکاری های علمی در قالب و مسیرهای جدید تبدیل کند.

درخواست وزارت علوم از دانشگا ه ها برای انتقاد از تحریم های آمریکا در مبارزه با کرونا

از همین رو، ما چند برنامه اصلی را در دستور کار ارتباطات بین المللی قرار داده ایم از جمله اینکه از روسای برخی دانشگاه ها درخواست نموده ایم تا ضمن نامه نگاری با روسای دانشگاه هایی که با آنها تفاهم نامه همکاری دارند، از شرایط ناعادلانه تحریم ها علیه ایران در زمان مبارزه با ویروس کرونا و ضد بشری بودن آن انتقاد نموده و خواستار جهانی سازی مخالفت با تحریم ها شوند و آمادگی خود را برای همکاری اعلام نمایند.

به گفته وی، اقدام های دیگر، راه اندازی کمپین نه به تحریم با هدایت کمیسیون انجمن های علمی وزارت علوم و مشارکت دانشگاه ها و انجمن های علم و فناوری مردم نهاد بوده است. از سوی دیگر، درصدد هستیم با هماهنگی وزارت امور خارجه، نامه ای را در سطوح عالی به مسئولان سازمان های علمی تخصصی بین المللی ارسال نموده و وضع تحریم های ناعادلانه علیه ایران را متذکر شویم.

دکتر سالارآملی شرح داد: درصدد هستیم با همکاری دانشگاه ها و رایزنان علمی، اتاق های گفت وگو میان دانشگاه ها و همتایان خارجی برای رایزنی در خصوص موضوعات تخصصی کرونا راه اندازی کنیم. بر همین اساس، نخبگان دانشگاهی در این اتاق ها و از طریق فضاهای مجازی، اثرات گوناگون اجتماعی، اقتصادی، فناوری و … بیماری کرونا را بررسی نموده و نتایج آن را در اختیار جامعه قرار دهند.

وی در این نشست به پیروزیت ها و دستاوردهای علمی دانشمندان در مقابله با ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: امروزه یکی از مهم ترین سوالات جامعه علمی آن است که چرا این بخش نتوانسته است پیش بینی درستی از ویروس داشته باشد؟ نخبگان علمی اکنون می توانند با رایزنی، پاسخی در خور به جامعه ارائه دهند.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت: در شرایط کنونی، شاهد همبستگی ملی، منطقه ای و جهانی برای مبارزه با ویروس کرونا و درمان آن هستیم. جامعه دانشگاهی به ویژه مدیران بین الملل دانشگاه ها می توانند با انتقال دانش و تجربیات جهانی به داخل کشور و یا تبادل تجربیات داخلی با جامعه جهانی، فرصت های جدیدی را فراروی جامعه برای مبارزه و درمان قرار دهد.

گفتنی است در این نشست مجازی، معاونان بین الملل دانشگاه ها بر یافتن راه های جدید برای جذب دانشجویان بین الملل برای تحصیل در دوره های مجازی، توجه ویژه به حمایت از همکاری های تحقیقاتی مشترک و توجه به اساتید و دانشجویان ایران که در دیگر کشورها حضور داشته و پیروز به برگشت به کشور نشده اند، تاکید کردند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 903

به "انتقاد روسای دانشگا ه ها از تحریم های آمریکا در زمان مبارزه با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد روسای دانشگا ه ها از تحریم های آمریکا در زمان مبارزه با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید