اقدامات وزارت علوم در جهت اشتغال زایی فارغ التحصیلان، ایجاد 4300 شغل پایدار

به گزارش مینی نت، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این که وزارت علوم کوشش می نماید با کنترل دروس و سرفصل ها و کنترل ظرفیت های پذیرش دانشجو، همچنین اجرای طرح مهارت افزایی دانشجویان کارشناسی، به سمت اشتغال زایی فارغ التحصیلان گام بردارد، گفت: 4300 شغل پایدار در بیش از 5000 شرکت دانش بنیان شکل گرفته است.

اقدامات وزارت علوم در جهت اشتغال زایی فارغ التحصیلان، ایجاد 4300 شغل پایدار

به گزارش مینی نت، دکتر منصور غلامی صبح امروز در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای علمی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، در جمع مینی نت با اشاره به اینکه وزارت علوم در حوزه سنجش و پذیرش دانشجویان مجری است و سیاست های بخش غیرپزشکی را تنظیم و اجرا می نماید، اظهار کرد: وزارت علوم از بخش غیردولتی در حوزه آموزش های عالی حمایت می نماید و شرط این حمایت، رعایت استانداردهای وزارت علوم برای تاسیس یک رشته و یا یک دوره و مقطع تحصیلی است؛ در واقع استانداردها، تعداد اعضای هیات علمی علی الخصوص در دوره دکتری و رتبه علمی اساتید را شامل می گردد.

وی با تاکید بر اینکه فضای عمومی، همچنین وجود آزمایشگاه ها و کارگاه های تخصصی در بخش غیردولتی خیلی اهمیت دارد، ادامه داد: طی 6 سال گذشته، برای بازسازی و نوسازی برخی از خوابگاه ها برنامه ریزی شده است. صندوق رفاه دانشجویی، خوابگاه ها را رتبه بندی نموده و سعی بر این است که از نظر کیفی در پروسه دو سال آینده همه خوابگاه های دایرشده را به سمت استانداردسازی ببرد.

غلامی با اشاره به اینکه مقاوم سازی خوابگاه ها حساس ترین موضوع است و باید تحت مطالعه بیشتری برای شناخت ساختارهای سازه ای قرار گیرد، اضافه کرد: وظیفه دانشگاه ها آموزش است، نه پیدا کردن شغل؛ متاسفانه طی سالیان گذشته این آموزش ها بر اساس اعلام احتیاج دستگاه ها و سازمان برنامه و بودجه نبوده است، ولی طی سال های اخیر کوشش نموده ایم به وسیله منابع آماری آمایش سرزمینی و سازمان برنامه و بودجه، آمار و اطلاعات بیشتری برای توسعه رشته ها بگیریم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری توضیح داد: علاوه بر این، وزارت علوم کوشش می نماید با کنترل دروس و سرفصل ها و کنترل ظرفیت های پذیرش دانشجو، همچنین اجرای طرح مهارت افزایی دانشجویان کارشناسی، به سمت اشتغال زایی فارغ التحصیلان گام بردارد. یک اقدام دیگر وزارت علوم توانمندسازی دانشجویان با شروع به کار 196 مرکز رشد در دانشگاه های کشور است تا ایده های علمی دانشجویان را به سمت ایجاد شرکت های دانش بنیان راهنمایی کند.

افتتاح دانشکده علوم زمین دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان

به گزارش مینی نت، همچنین صبح امروز با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، دانشکده علوم زمین این دانشگاه افتتاح شد.

دانشکده علوم زمین متشکل از گروه های ژئوفیزیک، ژئودزی، تکتونیک، آب شناسی، پترولوژی و رسوب شناسی است و در حال حاضر 16 هیات علمی در دانشکده مشغول تدریس و تحقیق هستند.

دانشکده علوم زمین با تشکیل گروه ژئوفیزیک در سال 1378 در درون دانشکده فیزیک به وجود آمد. در سال 1383 دوره کارشناسی ارشد ژئوفیزیک تاسیس شد. در سال 1391 دوره دکتری ژئوفیزیک در دو رشته زلزله شناسی و ژئودزی گرانی و در سال 1392 دوره کارشناسی ارشد زمین شناسی - تکتونیک راه اندازی شد.

بر اساس برنامه بلندمدت دانشگاه، دانشکده علوم زمین در آینده در همه رشته های مرتبط با علوم زمین و جو، کار تحقیقاتی و آموزشی، جذب دانشجوی تحصیلات تکمیلی خواهد داشت. همچنین مسئولان دانشگاه امیدوار هستند در آینده نزدیک این دانشکده در رشته های رسوب شناسی، محیط زیست و آب شناسی پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد داشته باشد.

در حال حاضر در دانشکده علوم زمین 16 دانشجو در مقطع دکتری زلزله شناسی و ژئودزی گرانی و 49 دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته های ژئوفیزیک و تکتونیک در حال تحصیل هستند.

در واقع ساخت دانشکده علوم زمین از سال 1393 با مساحت زیربنای بالغ بر 6380 مترمربع کلنگ زنی شد و سال گذشته انتها یافت و امروز با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به بهره برداری رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 297

به "اقدامات وزارت علوم در جهت اشتغال زایی فارغ التحصیلان، ایجاد 4300 شغل پایدار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات وزارت علوم در جهت اشتغال زایی فارغ التحصیلان، ایجاد 4300 شغل پایدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید