شروع ارائه سرویس سیمرغ با ظرفیت نیم پتافلاپس از امروز، ارتقا تا یک پتافلاپس تا 2 ماه آینده

به گزارش مینی نت، رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از افتتاح ابر رایانه سیمرغ از امروز یکشنبه 26 اردیبهشت ماه اطلاع داد و گفت: این ابر رایانه از امروز با ظرفیت نیم پتافلاپس اقدام به ارائه سرویس های پردازشی برای نهادها و مراکز مختلف تحقیقاتی خواهد نمود.

شروع ارائه سرویس سیمرغ با ظرفیت نیم پتافلاپس از امروز، ارتقا تا یک پتافلاپس تا 2 ماه آینده

دکتر وحید یزدانیان در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه پروژه ابررایانه سیمرغ را از یک سال و نیم قبل شروع کردیم، افزود: در پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ما به صورت مشترک با دانشگاه صنعتی امیرکبیر اقدام به اجرای این پروژه کردیم.

وی ادامه داد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر از 10 سال قبل تجربه موفقی در زمینه طراحی و پیاده سازی ابر رایانه را داشته است که این ابر رایانه برای پردازش های کمتر از ترافلاپس بوده است، ولی در پروژه سیمرغ از آنجایی که دانش فنی این طرح در دانشگاه امیرکبیر وجود داشت، از این رو این طرح را به صورت مشترک پیاده سازی کردیم. (فلاپس یا عملیات ممیّز شناور در ثانیه واحد اندازه گیری سرعت پردازش داده ها توسط رایانه است. هر ترافلاپس معادل یک تریلیون (یا 10 به توان 12) عملیات ممیز شناور بر واحد ثانیه است.)

یزدانیان، خاطر نشان کرد: برای آنکه بدانیم که چه میزان ظرفیت پردازش در کشور مورد احتیاج است، جلسات مفصلی را با بخش خصوصی که احتیاج به پردازش های ابر رایانه دارند، داشتیم و بر این اساس احتیاجهای پردازشی کشور را استخراج کردیم.

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان نتایج به دست آمده از این جلسات که منجر به اجرایی شدن پروژه ابر رایانه سیمرغ شد، یادآور شد: این پروژه امروز یکشنبه 26 اردیبهشت ماه افتتاح می گردد.

جزئیات سیمرغ

یزدانیان با اشاره به جزئیات پروژه ابر رایانه سیمرغ گفت: ظرفیت پردازشی سیمرغ که امروز 26 اردیبهشت ماه افتتاح می گردد، نیم پتافلاپس است؛ ولی در بازه زمانی دو ماهه به یک پتافلاپس خواهد رسید.

وی با بیان اینکه دانش فنی و طراحی این پروژه در کشور موجود است، ادامه داد: توسعه نرم افزاری و بعضی از تجهیزات آن در داخل کشور موجود بوده و بخشی از تجهیزات این پروژه از خارج از کشور تامین شده است.

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به کاربردهای گسترده این ابر رایانه، خاطر نشان کرد: این ابر رایانه کاربردهای گسترده ای دارد؛ از این رو از امروز که افتتاح می گردد، سرویس های پردازشی را به حوزه های مختلف علمی و کسانی که داده در اختیار دارند و قصد پردازش این داده ها را دارند، ارائه می نماید.

وی پردازش داده های ترافیکی و حمل و نقل، داده های هواشناسی و تحلیل های هوش مصنوعی را از زمینه های خدماتی سیمرغ نام برد و یادآور شد: در هر حوزه ای که Big Data وجود داشته و احتیاج به تحلیل این داده باشد، می توان از خدمات این ابر رایانه بهره برد.

یزدانیان، ساخت انیمیشن و پردازش تصویر را از دیگر خدمات این ابررایانه دانست و ابراز امیدواری کرد که با افتتاح این طرح، ارائه سرویس این سامانه شروع گردد و به تدریج نیز کلیه سرویس های این ابر رایانه زیر بار خواهد رفت و متقاضیان می توانند از خدمات آن استفاده نمایند.

احتیاج پردازشی کشور

وی با بیان اینکه تا دو ماه آینده ظرفیت پردازشی این سامانه به یک پتافلاپس خواهد رسید، گفت: البته رسیدن ظرفیت پردازشی سیمرغ به یک پتافلاپس عدد خوبی است، ولی این میزان ظرفیت، کل احتیاجهای پردازشی کشور را مرتفع نخواهد کرد.

یزدانیان تاکید نمود: احتیاج پردازشی کشور حداقل 10 برابر این میزان است؛ از این رو در گام های بعدی باید به سمت مرتبه های بالاتر پردازشی هگزا فلاپس حرکت کنیم که با توجه به زیر ساخت هایی که فراهم شد، در مدت یک تا دو سال بتوانیم به ظرفیت های اگزا فلاپس هم برسیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1605

به "شروع ارائه سرویس سیمرغ با ظرفیت نیم پتافلاپس از امروز، ارتقا تا یک پتافلاپس تا 2 ماه آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع ارائه سرویس سیمرغ با ظرفیت نیم پتافلاپس از امروز، ارتقا تا یک پتافلاپس تا 2 ماه آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید