اولین آزمایشگاه صنعت 4 افتتاح شد

به گزارش مینی نت، تهران (پانا) - اولین آزمایشگاه صنعت 4 در کشور در قالب تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه صنعتی اصفهان و شرکت ایریسا، با حمایت شرکت فولاد مبارکه افتتاح شد.

اولین آزمایشگاه صنعت 4 افتتاح شد

به گزارش ایراسین؛ اولین آزمایشگاه صنعت 4.0 در کشور در قالب تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه صنعتی اصفهان و شرکت ایریسا، با حمایت ویژه شرکت فولاد مبارکه افتتاح شد. در آیین امضای تفاهم نامه راه اندازی و تجهیز نخستین آزمایشگاه صنعت 4.0 در کشور، سید مهدی نقوی، معاون تکنولوژی شرکت فولادمبارکه، سید مهدی ابطحی، رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، رسول سرائیان، مدیرعامل شرکت ایریسا، احمدرضا تابش، رئیس دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی و جمعی از اساتید و مدیران شرکت ایریسا و شرکت فولاد مبارکه حضور داشتند.

سید مهدی ابطحی، رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، در این مراسم اظهار کرد: امروز ورود به نسل چهارم دوراهی بودن و نبودن است و اساسا رقابت پذیری، تغییر فضای کار و ماموریت ها نشان می دهد که در جهت پیش رو خواهیم بود و یا حذف شدنی هستیم.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: مایه افتخار است که شرکت فولاد مبارکه دانشگاه صنعتی اصفهان را برای نخستین آزمایشگاه صنعت 4 را انتخاب نموده است چرا که اینشرکت در زمینه هوشمندسازی صنعتی در کشور پیشگام است.

پیشگامی فولاد مبارکه در زمینه هوشمندسازی صنعتی

وی افزود: امروزه اهداف دانشگاه صنعتی اصفهان بازتعریف شده است و محیط دانشگاه باید به انتظارات جامعه هدف پاسخ دهد و از سوی دیگر با ورود تحریم ها ونوسانات بازار صنعت ناگزیر به هدف گذاری هوشمندسازی است که شرکت فولاد مبارکه در این مهم پیشگام صنایع کشور شده است.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان توضیح داد: شرکت فولاد مبارکه با پیش دریافت هوشمندسازی، ماندن را انتخاب نموده است و دانشگاه صنعتی اصفهان هم با توسعه مراکز تحقیقات و ایفای مسئولیت اجتماعی و جذب نیروی انسانی و هیئت علمی پرکار سعی دارد، ماندن را در دوراهی بودن و نبودن انتخاب کند.

وی افزود: فصل مشترک دانشگاه صنعتی اصفهان با شرکت فولاد مبارکه هوش مصنوعی است و توجه به نوآوری، تجاری سازی و تبادل فناوری و اشتراک گذاری ساختارهای پژوهشی به همکاری با شرکت فولاد مبارکه و فولادهرمزگان برآمده است.

ابطحی راه اندازی و تجهیز نخستین آزمایشگاه صنعت 4.0 در کشور را به فال نیک گرفت و گفت: امروز شاهد شروع همکاری با صنعت هستیم تا به دستاوردهای بزرگی دست یابیم و مایه افتخار است که شرکت فولاد مبارکه دانشگاه صنعتی اصفهان را برای نخستین آزمایشگاه صنعت 4.0 را انتخاب نموده است.

شایان ذکر است موضوع صنعت 4.0 یا نسل چهارم اتوماسیون صنعتی، به ایجاد یک تحول دیجیتال در صنعت می پردازد. به عبارت دیگر این مفهوم، بیانگر درهم تنیدگی و ارتباط همه جانبه اجزای سخت افزاری و نرم افزاری هوشمند به وسیله بستر اینترنت اشیاء در محیط صنعتی است. برقراری ارتباط اجزا به وسیله شبکه اینترنت نسبت به اتوماسیون های نسل قبل که تنها به وسیله شبکه های داخلی به هم مرتبط بودند، بستری برای بکارگیری هوش مصنوعی در مدیریت سیستم شده و بعلاوه امکان استفاده از زیر ساخت های پردازش ابری و محاسبات لبه را در کل زنجیره صنعت فراهم می سازد.

به طور خاص در صنعت فولاد از مرحله استخراج گرفته تا بخش فراوری و تحویل محصول نهایی، هوش مصنوعی می تواند در حوزه های مختلفی از جمله هوشمندسازی فرآیند فراوری، ارتباط با مشتریان، تحلیل و مدیریت بازار، هوشمندسازی فرآیند تعمیر و نگهداری، نظارت بهینه بر محیط کار و بهبود ایمنی محیط کار مورد استفاده قرار گیرد. همه این موارد موجب بهبود بازده و ایمنی محیط کار در کنار کاهش هزینه های فراوری می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 26 تیر 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1666

به "اولین آزمایشگاه صنعت 4 افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین آزمایشگاه صنعت 4 افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید