کیش منطقه آزاد کنسرت است؟!

به گزارش مینی نت، معاون امور هنری در اسفند ماه سال 99 و اوایل اردیبهشت سال جاری در دو نامه، از ستاد ملی مبارزه با کرونا درخواست کرد که موسیقی را جزو مشاغل گروه دو قرار دهند تا بدین صورت شاید امکان فعالیت دوباره هنرمندان فراهم گردد؛ نامه ای که تا امروز بی پاسخ مانده یا حداقل جواب آن رسانه ای نشده است. با این همه فروش بلیت برای برگزاری کنسرت های این روزها در کیش، از رویه ای متفاوت در این منطقه حکایت دارد که با احتساب کنسرت هایی که در سال 99 نیز در دو نوبت برگزار گردید، ضروری است این پرسش را عنوان کرد که آیا کیش منطقه آزاد کنسرت هم هست؟!

کیش منطقه آزاد کنسرت است؟!

به گزارش خبرنگاران، از چند روز قبل اعلام شد که قرار است سه خواننده موسیقی پاپ ـ بهنام بانی، آرون افشار و علی زندوکیلی ـ در فضای باز مجموعه خلیج فارس جزیره کیش با قیمت بلیت های 180 تا 360 هزار تومانی به روی صحنه بروند و این در حالی است که هنوز ستاد ملی مبارزه با کرونا پاسخی در جواب نامه های معاون امور هنری مطرح ننموده و در سایر شهرهای کشور هم خبری از برگزاری کنسرت ها به گوش نمی رسد.

و اما نامه دوم حسینی که در اوج بحران کرونا به خودی خود پرسش برانگیز بود، با اعلام خبر آغاز اجراهای صحنه ای در کیش، پرسش برانگیزتر هم شد؛ زیرا در حالی که هنوز موافقتی برای حضور موسیقی در مشاغل گروه دو اعلام نشده است، باز هم اجرای کنسرت ها به قشری از هنرمندان (خواننده های پاپ) سپرده شده است که اتفاقا جزو طبقه کم درآمد موسیقی محسوب نمی شوند.

این در حالی است که نامه معاون هنری به طور خاص اجراهای صحنه ای موسیقی در گونه های ردیف دستگاهی، نواحی و کلاسیک که در سالن های کوچک و معمولاً با مخاطبان محدود برگزار می گردد را هدف قرار داده بود.

از اینها هم که بگذریم پیشتر هم که زمزمه های از سرگیری کنسرت های صحنه ای به گوش می رسید، بعضی از برگزارنمایندگان کنسرت مخالفت خود را با برپایی دوباره اجراهای صحنه ای موسیقی در مصاحبه با خبرنگاران اعلام نموده بودند.

به عنوان مثال پس از نامه دوم حسینی، طی مصاحبه ای که با مسعود برزی ـ مدیر بخش موسیقی تیوال ـ داشتیم، او گفته بود که به عنوان یک برگزارنماینده کنسرت، موافق از سرگیری کنسرت ها در این شرایط خطرناک نیست و مردم هم رمق و حس و حال سابق را ندارند که بخواهند در این شرایط، ریسک ابتلاء به کرونا را تنها برای شرکت در یک کنسرت به جان بخرند.

و یا اینکه پس از اینکه در آخرین روز از دی ماه 99 اعلام شد که کنسرت های صحنه ای بدون افزایش قیمت بلیط از سر گرفته می شوند، نیما جوان ـ ناشر و تهیه نماینده موسیقی ـ درباره برگزاری مجدد کنسرت ها اتفاقا در زمانی که اجراهای صحنه ای در کیش برپا بودند، گفته بود، برگزاری کنسرت در شرایطی که ویروس کرونا همچنان پابرجاست، هرگز صلاح نیست؛ زیرا خطر هنوز در کمین است. اکنون فصل سفر به جنوب کشور است و حدود 30 هزار نفر مسافر وارد جزایر کیش، هرمز، قشم و هنگام شده اند که بسیار خطرناک است و ممکن است برگزاری کنسرت ها نیز چنین شرایطی را رقم بزند و باعث افزایش شیوع کرونا گردد. این اتفاق همانند جنگ احد است، زمانی که به رزمندگان گفته شد دامنه کوه را تا سرانجام جنگ رها ننمایند ولی وقتی که شرایط آرام شد، گمان کردند که جنگ به سرانجام رسیده است و از کوه پایین آمدند تا غنیمت جمع نمایند، ولی دشمن از همان جا سپاه اسلام را دور زد و پیروز شد.

و اما جزیره کیش تا به امروز سردمدار برگزاری کنسرت در دوران شیوع کرونا بوده است؛ تا جایی که در سال 99 در دو نوبت ـ یک بار در آبان ماه و یک بار هم در بهمن ـ اقدام به برگزاری کنسرت کرد. اجراهایی که در آن موقع بلیت آنها تا سقف 250 هزار تومان به فروش رسید. در آن تاریخ بلیت فروشی کنسرت های بندهای موسیقی پاپ از 26 مهر با صرف استفاده از عبارت برگزاری با رعایت پروتکل های بهداشتی آغاز شد. عبارتی که توجیهی بود برای پیشگیری از خطرات شیوع کرونا آن هم در زمانی که هرمزگان از لحاظ شیوع بیماری در شرایط خوبی به سر نمی بُرد. و البته این اجراها در نهایت با دخالت دانشگاه علوم پزشکی این استان، تعطیل شدند.

با این همه کیش در بهمن ماه بار دیگر با این بهانه که کنسرت ها با رعایت کامل و سختگیرانه فواصل اجتماعی، عدم تجمع در هنگام ورود، نشستن و خروج و الزام به گذاشتن ماسک برگزار می گردد و بر اساس آمار، هیچ گونه افزایش جدی بیماری کرونا در کیش وجود نداشت، طی یک دوره به طور کامل اجراهای موسیقی گروه های پاپ را برگزار کرد.

و حالا بار دیگر این اتفاق تکرار می گردد. بلیت های تور کیش برای برگزاری کنسرت ها از مدتی قبل تبلیغاتشان را آغاز نموده اند و عده ای را هر روز روانه هرمزگان می نمایند؛ آن هم در شرایطی که استاندار هرمزگان اول خرداد ماه از قرمز شدن پنج شهرستان در استان خبر داده و بر لزوم رعایت پروتکل ها و نظارت جدی فرمانداران تأکید نموده بود!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 تیر 1400 بروزرسانی: 3 تیر 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1626

به "کیش منطقه آزاد کنسرت است؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیش منطقه آزاد کنسرت است؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید