پیش بینی صندوق بین المللی پول از قیمت نفت در سال 2021

به گزارش مینی نت، صندوق بین المللی پول (IMF) در به روزرسانی گزارش دورنمای اقتصاد منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی اعلام کرد تولید ناخالص داخلی این منطقه امسال 4.1 درصد افت می کند. پیش بینی اخیر 1.3 درصد در مقایسه با پیش بینی آوریل 2020 این وام دهنده مورد بازبینی نزولی قرار گرفته است. انتظار می رود اقتصادهای صادرکنندگان نفت در خاورمیانه و شمال آفریقا آسیب بیشتری دیده و 6.6 درصد در سال 2020 کوچک شوند.

پیش بینی صندوق بین المللی پول از قیمت نفت در سال 2021

بر اساس این پیش بینی ها، 6 کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس شامل بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی با افت 6 درصدی اقتصادهایشان در سال 2020 روبرو می شوند و سپس رشد 2.3 درصدی در سال 2021 خواهند داشت.

اقتصاد عربستان سعودی در سه ماهه دوم هفت درصد کوچک شد و تحت تأثیر سقوط قیمت نفت و شیوع پاندمی ویروس کرونا، نرخ بیکاری در این کشور به رکورد بالایی صعود کرد.

طبق گزارش صندوق بین المللی پول، چشم انداز ضعیف احیای اقتصاد جهانی و قیمت های پایین نفت فاینانس صادرکنندگان نفت خاورمیانه را همچنان تحت فشار قرار می دهد و ریسک های نزولی غالب بوده و دورنما را تیره کرده اند.

این وام دهنده جهانی خاطرنشان کرد در کوتاه مدت تا میان مدت، مازاد عرضه و ذخایر بزرگ همچنان مایه نگرانی مانده اند و تقاضا برای نفت باوجود بهبود ترافیک جاده ای، به دلیل حجم اندک ترافیک هوایی پایین می ماند. منحنی معاملات نفت نشان می دهد که قیمت ها از 41 دلار در سال 2020، به سوی 48 دلار در هر بشکه در میان مدت افزایش پیدا می کنند و حدود 25 درصد پایین میانگین قیمت سال 2019 می مانند.

جهاد آزور، مدیر دپارتمان خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول به شبکه سیان بی سی گفت: پیش بینی ها برای قیمت های نفت بین 40 تا 45 دلار برای اوایل سال آینده و برای کل سال 2021 بین 40 تا 50 دلار است. این قیمت تقریباً نصف قیمت 80 دلار است که عربستان سعودی برای متوازن کردن بودجه اش به آن نیاز دارد.

قیمت نفت مهم ترین عامل برای احیای اقتصاد صادرکنندگان نفت به خصوص کشورهایی مانند عربستان سعودی، عراق، ایران، امارات متحده عربی، بحرین و کویت است که این کالا عمده درآمدهایشان را تشکیل می دهد. اگرچه قیمت های نفت از سقوط تاریخی که در مارس داشتند، بهبود پیدا کرده اند اما شاخص نفت برنت همچنان حدود 40 درصد پایین تر از سطح قیمت پیش از شیوع ویروس کرونا مانده است و در معاملات روز دوشنبه بازار لندن 42 دلار و 87 سنت در هر بشکه معامله شد.

دورنمای تقاضا برای نفت در بحبوحه موج جدید شیوع ویروس کرونا که همه مناطق جهان را فراگرفته و ابهامات نسبت به بسته محرک اقتصادی آمریکا و انتخابات ریاست جمهوری این کشور ضعیف مانده است. آژانس بین المللی انرژی در سپتامبر دورنمای تقاضای جهانی برای نفت در سال 2020 را به 91.7 میلیون بشکه در روز کاهش داد که در مقایسه با سال گذشته 8.4 میلیون بشکه در روز کاهش نشان می دهد. اوپک دورنمای تیره تری را برای امسال متصور است و پیش بینی خود از تقاضای جهانی برای نفت در سال 2020 را ماه گذشته به 90.2 میلیون بشکه در روز کاهش داد که 9.5 میلیون بشکه در روز کاهش سالانه نشان می دهد. این گروه دورنمای تقاضا برای نفت را ضعیف توصیف کرده و هشدار داده که ریسک ها بالا مانده و به سمت نزول متمایل هستند.

بر اساس گزارش شبکه سیان بی سی، آزور بر تنوع سازی اقتصادی و ادامه اقدامات ایمنی در برابر شیوع ویروس کرونا به عنوان اقدامات کلیدی برای تحکیم اقتصادهای منطقه تأکید کرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1228

به "پیش بینی صندوق بین المللی پول از قیمت نفت در سال 2021" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی صندوق بین المللی پول از قیمت نفت در سال 2021"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید