پژوهشگران دانشگاه کردستان پیروز به شناسایی و معرفی 5 گونه جدید حشرات شدند خبرنگاران

به گزارش مینی نت، استاد بیوسیستماتیک حشرات دانشگاه کردستان گفت: پژوهشگران این دانشگاه در همکاری مشترک پژوهشی با دانشگاه تهران، موسسه جانورشناسی ارمنستان و موزه جانورشناسی مسکو پیروز به معرفی 5 گونه و یک زیر گونه جدید حشرات در کردستان شدند.

پژوهشگران دانشگاه کردستان پیروز به شناسایی و معرفی 5 گونه جدید حشرات شدند خبرنگاران

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، حامد غباری استاد بیوسیستماتیک حشرات دانشگاه کردستان ضمن اعلام کشف گونه های حشره جدید در کردستان گفت: این اکتشاف حاصل یک خاتمه نامه کارشناسی ارشد و طرح پژوهشی در دانشگاه کردستان بوده که با همکاری اساتیدی از کشور های ارمنستان و روسیه انجام شد.

غباری اضافه نمود: در ابتدای پژوهش، با توجه به وجود زیستگاه های متنوع و غنی در کردستان انتظار آن می رفت که تعدادی گونه حشره جدید یافت شوند.

استاد بیوسیستماتیک حشرات دانشگاه کردستان اضافه نمود: اکوسیستم کردستان بسیار منحصر به فرد است و در آن شاهد جنگل، انواع مراتع و حتی بیابان هستیم که ظرفیت بالقوه کردستان را در خصوص معرفی گونه های جدید حشرات به دنیا به عنوان افتخاری برای استان نشان می دهد.

وی با اشاره به همکاری گروه گیاه پزشکی دانشگاه کردستان و دانشگاه تهران و موسسه جانورشناسی ارمنستان و موزه جانورشناسی مسکو برای شناسایی حشرات، شرح داد: طی این پژوهش ها 5 گونه و یک زیرگونه حشره جدید از زیستگاه های کردستان به دنیا معرفی خواهد شد.

غباری با بیان اینکه معرفی این 5 گونه و یک زیر گونه از سوسک های چوب خوار به دلیل آفت بودن، اهمیت فراوانی در محافل بین المللی و حوزه کشاورزی دارد، گفت: تحقیقات این تیم پژوهشی برای معرفی 3 گونه جدید حشره در آب های رودخانه قشلاق سنندج و تعداد دیگری حشره در سایر استان های کشور در سال آینده ادامه خواهد داشت.

وی بیان نمود: پژوهش بر روی گونه های جدید حشره در رودخانه قشلاق توسط محقق ایرانی ساکن کانادا و گروه گیاه پزشکی و شیلات دانشگاه کردستان به صورت مشترک انجام می شود. پژوهش های گذشته بر فونستیک حشرات کردستان جسته و گریخته بوده است. برای اولین بار تحقیقات تخصصی و جامع بر روی فونستیک حشرات کردستان از سوی تیم ما و تعدادی از مراجع بین المللی در حال انجام است.

غباری اضافه نمود: برای اولین بار توسط تیم پژوهشی دانشگاه کردستان، 12 گونه حشره که تا به امروز در کشور یافت نشده بودند در کردستان گزارش شد و 4 مقاله حاصل از انجام این پژوهش ها در مجلات علمی کشور و بین المللی منتشر شده است.

این استاد دانشگاه کردستان اعلام کرد: نام علمی این 5 گونه و یک زیر گونه Dorcadion darakiensis، Dorcadion sarvabadensis، Dorcadion eustriolatum، Phytoecia euimperialis، Phytoecia ambrusi و Purpuricenus interscapillatus marivanensis است.

وی با اشاره به اهمیت کشف این گونه های جدید حشره، یادآور شد: برای نامگذاری این 6 گونه به جز یک گونه، از نام مناطق کردستان مثل سروآباد و مریوان استفاده شده که این موضوع و انتشار نتایج پژوهش ها موجب جلب توجه محققین از سراسر دنیا به کردستان می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1468

به "پژوهشگران دانشگاه کردستان پیروز به شناسایی و معرفی 5 گونه جدید حشرات شدند خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهشگران دانشگاه کردستان پیروز به شناسایی و معرفی 5 گونه جدید حشرات شدند خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید