وزیر خارجه چین: پکن اثربخشی برجام را حفظ نموده است، همه طرف ها برای حل اختلافات گفت وگو نمایند

به گزارش مینی نت، وزیر امورخارجه چین تاکید نمود که کشورش اثربخشی برجام را حفظ نموده است و خواستار گفت وگوی همه طرف ها برای حل اختلافات است.

وزیر خارجه چین: پکن اثربخشی برجام را حفظ نموده است، همه طرف ها برای حل اختلافات گفت وگو نمایند

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، وانگ یی وزیر امور خارجه چین در گفت وگو با روزنامه دولتی خلق، در پاسخ به سوالی درباره نقش چین در خاورمیانه ای که این روزها دچار ناآرامی است، گفت: صلح در خاورمیانه در راستای منافع اساسی کشورهای منطقه و همچنین ثبات و توسعه دنیای است. باوجود بی ثباتی در خاورمیانه بعید است که دنیا بتواند به راحتی صلح را حفظ کند.

وی در ادامه توضیح داد: چین همیشه یک نیروی برقرار کننده صلح در خاورمیانه بوده است. ما اقتدار و اثربخشی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را حفظ نموده ایم و طرف های توافق را به حل اختلافات خود به وسیله مذاکره و مشورت تشویق نموده ایم.

برجام در سال 2015 میان ایران و گروه موسوم به 1+5 حاصل شد که هدف آن برطرف تحریم های ایران در ازای محدودیت برنامه هسته ای کشورمان بود اما آمریکا سال گذشته توافق را نقض کرد و به طور یک جانبه از آن خارج شد و سپس تحریم ها علیه ایران را بازگرداند. این اقدام واشنگتن با مخالفت سایر طرف های توافق، شامل روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان روبرو شد.

جمهوری اسلامی ایران نیز پس از گذشت یک سال از خروج غیرقانونی آمریکا از توافق و برعهدی طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان برای جبران آثار تحریم های آمریکا، طبق شروط برجام فرایند کاهش اجرای تعهدات هسته ای خود را شروع و اعلام نمود که اگر اروپایی ها برای حفظ توافق اقدامی موثر و عملی انجام ندهند، این فرایند ادامه خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 570

به "وزیر خارجه چین: پکن اثربخشی برجام را حفظ نموده است، همه طرف ها برای حل اختلافات گفت وگو نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه چین: پکن اثربخشی برجام را حفظ نموده است، همه طرف ها برای حل اختلافات گفت وگو نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید