واکنش ایران به بیانیه نشست شورای همکاری خلیج فارس

به گزارش مینی نت، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بیانیه اخیر شورای وزیران شورای همکاری خلیج فارس، اظهار کرد: جزایر سه گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک جزء لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران است و اشاره به آن ها در بیانیه اخیر نشست شورای وزیران شورای همکاری خلیج فارس فاقد هرگونه ارزش سیاسی و حقوقی است.

واکنش ایران به بیانیه نشست شورای همکاری خلیج فارس

به گزارش ایسنا، ناصر کنعانی عصر روز آدینه (17 شهریور ماه 1402) در یک موضع گیری رسانه ای در این ارتباط اضافه نمود: جمهوری اسلامی ایران بار ها بر تمامیت سرزمینی خود تاکید نموده و بر حاکمیت خود بر جزایر ایرانی براساس اصول و قواعد پذیرفته شده حقوق بین الملل تصریح نموده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درخصوص بهره برداری از منابع مشترک در خلیج فارس گفت: جمهوری اسلامی ایران، بر اساس مذاکرات دوجانبه خود با دولت کویت و سوابق مذاکراتی، همیشه بر همکاری محبت آمیز و سازنده در حوزه انرژی از جمله در منطقه آرش تاکید نموده است و بدون تردید، رفتار های مبتنی بر توجه به منافع و مصالح مشترک، می تواند زمینه های مناسب همکاری های منطقه ای را فراهم کند.

کنعانی توضیح داد: کشور های حوزه خلیج فارس باید بر اساس حسن نیت و حقوق تاریخی از منابع بستر و زیر بستر خلیج فارس در راستای منافع مشترک ملت ها بهره برداری نمایند.

این دیپلمات ارشد در مورد ادعا های مربوط به برنامه هسته ای صلح آمیز ایران نیز تاکید نمود: جمهوری اسلامی ایران به پیشبرد برنامه صلح آمیز هسته ای خود و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی وفق حقوق و تکالیف ذیل معاهده عدم اشاعه و موافقت نامه جامع پادمان بصورتی سازنده ادامه داده و تحت تاثیر مداخلات و فشار های سیاسی و تبلیغاتی قرار نمی گیرد.

کنعانی با اشاره به ضرورت حفاظت همه طرف ها از فضای مثبت نو حاکم بر فضای منطقه ای و لزوم تقویت روند هم افزایی و همگرایی منطقه ای در مسیر تامین منافع و مصالح مشترک ملت های منطقه، گفت: جمهوری اسلامی ایران از همسایگان انتظار دارد با رویکردی واقع بینانه، از طرح ادعا های غیرواقعی پرهیز نموده تا زمینه برای ارتقاء و تعمیق مناسبات منطقه ای فراهم گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 17 شهریور 1402 بروزرسانی: 17 شهریور 1402 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 2247

به "واکنش ایران به بیانیه نشست شورای همکاری خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ایران به بیانیه نشست شورای همکاری خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید