تور روسیه ارزان: هشدار روسیه درخصوص قرارداد نظامی آکوس

به گزارش مینی نت، گریگوری مشکوف، سفیر روسیه هشدار داد که پیمان نظامی آکوس (AUKUS) که بین آمریکا، انگلیس و استرالیا بسته شده است، واکنش کشورهای آسیا و اقیانوسیه را نسبت به تهدیدات احتمالی آشکار خواهد نمود.

تور روسیه ارزان: هشدار روسیه درخصوص قرارداد نظامی آکوس

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در تاریخ 15 سپتامبر، آمریکا، انگلیس و استرالیا توافقنامه نظامی تازه آکوس را اعلام کردند که در مرحله اول شامل اعطای 8 زیردریایی هسته ای به استرالیا است. این در حالی است که معاهده منع توسعه سلاح های هسته ای، آمریکا، انگلیس و سه قدرت هسته ای دیگر را از انتقال هرگونه سلاح یا دستگاه های انفجاری هسته ای یا کنترل بر آن ها به هر کشور دیگری منع می نماید.

بعلاوه بندهای مختلف این توافتنامه، دولت های دارای سلاح هسته ای را از یاری به هر کشوری که دارای سلاح هسته ای نیست (اعم از طرف معاهده یا عدم عضویت در آن) برای ساخت یا خرید چنین سلاح ها یا دستگاه هایی و یا کنترل آن ها منع می نماید.

مشکوف، سفیر روسیه هشدار داد که استقرار زیرساخت های نظامی قدرت های هسته ای در قلمرو استرالیا خطری برای امنیت منطقه به همراه دارد.

وی اضافه کرد که باید تعیین گردد که آمریکا میخواهد چه نوع موشک هایی را در استرالیا مستقر کند.

مشکوف بعلاوه اعلام نمود که مسکو پیامدهای پیمان آکوس را برای اتخاذ اقدامات لازم که امنیت و منافع منطقه ای آن را تضمین می نماید، تجزیه و تحلیل خواهد نمود.

نیوزیلند پیش از این هشدار داده بود که زیردریایی های هسته ای استرالیا را در آب های سرزمینی خود تحمل نخواهد نمود.

مقامات ارشد مسکو از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستند تا بر مواد هسته ای موجود در استرالیا را در ارتباط با اورانیوم غنی شده که به وسیله زیردریایی های هسته ای استفاده شده است، نظارت داشته باشد.

علاوه بر این، مشکوف، سفیر روسیه، گفت که روسیه با پیوستن کشورهای دارای پتانسیل مربوطه از جمله چین به رژیم کنترل فناوری موشکی(MTCR) موافق است.

مشکوف اضافه کرد: مسئله عضویت در مواردی بسیار حساس است و نمی توان آن را آشکارا مورد بحث قرار داد. من آمادگی این را ندارم که مواضع کشورهای عضو را در خصوص پذیرش کشورها فاش کنم؛ اما در خصوص موضع روسیه درخصوص موافقت پذیرش کشورهایی از جمله چین که دارای فناوری های مربوطه هستند، اتفاق نظر داریم. اما می خواهم بر لزوم پذیرش همه اعضا به عضویت کامل رژیم کنترل فناوری موشکی تاکید کنم؛ کاری که هنوز انجام نشده است.

مشکوف در عین حال تأکید کرد که هیچ ارتباط مستقیمی بین عضویت در رژیم کنترل فناوری موشکی و فرمت چند جانبه توافقنامه های کنترل تسلیحات آینده وجود ندارد.

رژیم کنترل فناوری موشکی یک انجمن غیررسمی و داوطلبانه است که در سال 1987 تشکیل شد. این انجمن از 34 کشور تشکیل شده است و با کنترل تجهیزات و فناوری ها، خطر توسعه سلاح های هسته ای را کاهش می دهد. روسیه در سالهای 2021 و 2022 ریاست رژیم کنترل فناوری موشکی را بر عهده دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 دی 1400 بروزرسانی: 7 دی 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1862

به "تور روسیه ارزان: هشدار روسیه درخصوص قرارداد نظامی آکوس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور روسیه ارزان: هشدار روسیه درخصوص قرارداد نظامی آکوس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید