نیر؛ مستعد اما محروم

به گزارش مینی نت، آنا مغانلو- اردبیل- خبرنگار:شهرستان نیر با وجود دارا بودن ظرفیت های منحصر به فرد در کشاورزی، صنعت و گردشگری نتوانسته است توسعه قابل انتظاری داشته باشد.

نیر؛ مستعد اما محروم

با وجود این که تنها شهرک صنعتی تخصصی اردبیل در این شهرستان واقع شده است و از 37 منطقه گردشگری مصوب در استان 7 منطقه در نیر واقع شده است و حتی کشاورزی آن به دلیل وجود چشمه های آب و رودخانه نقطه قوتی برای توسعه است، اما به دلیل قرار نگرفتن نیر در جایگاه واقعی توسعه، شاهد مهاجرت اهالی به ویژه جوانان تحصیلکرده و دارای استعداد آن هستیم. در حال حاضر نیر جزو مهاجرفرست ترین شهرستان های استان در 3 دهه اخیر به شمار می رود و جمعیت آن از 80 هزار نفر به حدود 20 هزار نفر رسیده است. این مساله نشان می دهد که تلاش مسئولان در جهت ایجاد زیرساخت های لازم برای توسعه این شهرستان ضروری است.

فعالیت معدن ها در این شهرستان می تواند ظرفیتی برای توسعه آن باشد. این در حالی است که جز تخریب محیط زیست روستاهای نیر، از فعالیت انبوه معادن توسعه اقتصادی عاید اهالی شهرستان نیر نشده است. تدوین سند توسعه شهرستان نیر با موضوع ایجاد اشتغال پایدار در زمینه کشاورزی و گردشگری باید مورد توجه و تاکید قرار بگیرد تا با اشتغال پایدار از مهاجرت بی رویه جلوگیری شود. در این سند باید ظرفیت های پیشرفت شهرستان به دقت بررسی و مطالعه شود.

همچنین در این شهرستان حدود 20 چشمه آبگرم از جمله بوشلی، قینرجه، تجرق، ایلانجیق، قره شیران و دماندا شناسایی اما کمترین سرمایه گذاری ممکن در زمینه این ظرفیت های خدادادی اجرا شده است. به همین دلیل تامین زیرساخت های لازم به منظور توسعه و جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی برای توسعه این شهرستان ضروری است. تکمیل یا اجرای طرح هایی مثل کمربندی شهر نیر، احداث بیمارستان نیر و استفاده درست و بهینه از آبگرم های معدنی موجود در شهرستان برای رونق صنعت گردشگری از جمله خواسته های اصلی مردم و اولویت های اساسی آن است.

نیر در فاصله چند کیلومتری شهر سرعین، یکی از قطب های گردشگری کشور، واقع شده است. هر یک از این 2 شهرستان ظرفیت های گردشگری متعدد و حتی مکملی دارند. طبیعت نیر و مراکز اقامتی سرعین می توانند مکمل یکدیگر برای توسعه بیشتر این 2 شهرستان همسایه باشند و تعامل مسئولان برای هم افزایی توسعه ای می تواند کمک بزرگی در جهت رفع محرومیت نیر باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 201

به "نیر؛ مستعد اما محروم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیر؛ مستعد اما محروم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید