قرار دریافت 12 محقق ایرانی در فهرست دانشمندان پراستناد جهان

به گزارش مینی نت، بر اساس رتبه بندی های جهانی 12 دانشمند ایرانی از 9 دانشگاه کشور در لیست 6200 پژوهشگر پراستناد برتر جهان قرار گرفتند، ضمن آنکه بر اساس رتبه بندی کیواس، دانشگاه های شریف،تهران و شیراز ارتقای 100 پله ای داشته اند.

قرار دریافت 12 محقق ایرانی در فهرست دانشمندان پراستناد جهان

به گزارس مینی نت، شرکت کلاریویت آنالتیکز (ISI) هر ساله به معرفی پراستنادترین پژوهشگران جهان (Highly Cited Researchers) می پردازد. این فهرست شامل گروهی از پژوهشگران علوم و علوم اجتماعی نیز می گردد که در طول یک دهه (2008 تا 2018) گذشته با انتشار مقالات خود توانسته اند بیشترین تعداد استنادها را دریافت نمایند.

برای قرار دریافت پژوهشگران در این فهرست، تمام فعالیت های علمی 10 ساله اخیر آنها در سطح بین المللی مانند تعداد مقالات، استنادات، تعداد مقالات پر استناد و تعداد استناد به مقالات پر استناد مورد آنالیز نهاده شد.

بر این اساس تقریبا 6200 پژوهشگر در سال 2019 میلادی به عنوان پژوهشگر پراستناد انتخاب شده اند. این تعداد برای سال 2018 تعداد 6100 پژوهشگر بوده است.

از جمهوری اسلامی ایران در سال 2019 تعداد 12 پژوهشگر برتر با وابستگی ایران در لیست 6200 پژوهشگر پراستناد برتر جهان نهاده شده اند. حضور پژوهشگران برتر کشور به ترتیب در حوزه های موضوعی بین رشته ای (4 نفر)، کشاورزی (3 نفر)، ریاضیات (3 نفر) و مهندسی (2 نفر) بوده اند.

پژوهشگران ایرانی (با وابستگی ایران) حاضر در لیست پراستنادترین پژوهشگران جهان 2019

نام محل خدمت رشته موضوعی
محمدرضا گنجعلی دانشگاه تهران بین رشته ای
مسعود رضایی دانشگاه تربیت مدرس علوم کشاورزی
حمیدرضا پورقاسمی دانشگاه شیراز بین رشته ای
مهدی دهقان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ریاضیات
سجاد جعفری دانشگاه صنعتی امیرکبیر ریاضیات
ژولین کلینتون اسپروت دانشگاه صنعتی امیرکبیر ریاضیات
محمد میرزاده دانشگاه گیلان بین رشته ای
مصطفی اسلامی دانشگاه مازندران بین رشته ای
امید ماهیان دانشگاه قوچان مهندسی
حسن کریمه مله دانشگاه قوچان علوم کشاورزی
آرش کریم پور دانشگاه آزاد اسلامی مهندسی
سید مهدی جعفری دانشگاه علوم کشاورزی گرگان علوم کشاورزی

رتبه بندی موضوعی دانشگاه ها

رتبه بندی کیواس در سال 2020 میلادی نیز دانشگاه های برتر جهان را در 48 حوزه موضوعی در قالب 5 حیطه کلی علوم طبیعی، مهندسی و فناوری، علوم زیستی و پزشکی، علوم اجتماعی و هنر و علوم انسانی مورد رتبه بندی قرار داده است.

دانشگاه های ایران همانند سال 2019 در سه حیطه مهندسی- فناوری، علوم زیستی-پزشکی و علوم طبیعی حائز رتبه در بین دانشگاه های برتر جهان شدند که نتایج آن به این توضیح است:

در حوزه کلی مهندسی و فناوری همانند رتبه بندی سال 2019 سه دانشگاه صنعتی شریف، تهران و صنعتی امیرکبیر حضور دارند و هر سه دانشگاه نسبت به سال پیش ارتقای رتبه بسیار خوبی داشته اند؛ به گونه ای که دانشگاه صنعتی شریف از رتبه 308 به 221، دانشگاه تهران از بازه رتبه ای 401-450 به 272 و دانشگاه صنعتی امیرکبیر از رتبه 451-500 به 361 ارتقا یافته اند.

در حوزه کلی پزشکی و علوم زیستی نیز همانند سال گذشته از ایران تنها دانشگاه علوم پزشکی تهران و در حوزه کلی علوم طبیعی دو دانشگاه تهران و صنعتی شریف حضور دارند.

نتایج به دست آمده از این رتبه بندی نشان می دهد که در سال 2020 دانشگاه های ایران در 13 حوزه موضوعی حضور دارند. این در حالی است که در سال 2016، تنها دانشگاه علوم پزشکی تهران در حوزه پزشکی با رتبه 300-251 حضور داشت. افزایش حضور دانشگاه های ایران در سال 2017 از یک حوزه به 8 حوزه، در سال 2018 به 9 حوزه موضوعی و در سال 2019 به 13 حوزه موضوعی حاکی از کوشش مستمر علمی دانشگاه های کشور برای حضور در میان دانشگاه های تراز جهانی است.

مقایسه نتایج رتبه بندی 2020 نسبت به 2019 حاکی از ارتقای معنادار صندلی بیشتر دانشگاه های کشور در بعضی حوزه های موضوعی است. به طور خاص ارتقای100 پله ای دانشگاه های صنعتی شریف، تهران و شیراز، ارتقای 200 پله ای دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه مهندسی برق و الکترونیک و نیز حضور دانشگاه های صنعتی اصفهان، علم و صنعت ایران، خواجه نصیرالدین طوسی و فردوسی مشهد در این حوزه است.

علاوه بر آن شاهد ارتقای 50 پله ای دانشگاه های صنعتی شریف، تهران و امیرکبیر در حوزه علوم کامپیوتر و نیز حضور دانشگاه علم و صنعت در این حوزه هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 865

به "قرار دریافت 12 محقق ایرانی در فهرست دانشمندان پراستناد جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرار دریافت 12 محقق ایرانی در فهرست دانشمندان پراستناد جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید