فرصت هایی که گردشگری سلامت ایجاد می نماید

به گزارش مینی نت، گردشگری سلامت یکی از ابعاد مختلف گردشگری است که می تواند در رونق مالی یک منطقه نقش مهمی ایفا نماید. در این فرصت مروری بر بخشی از این فرصت ها در استان فارس خواهیم داشت.

فرصت هایی که گردشگری سلامت ایجاد می نماید

به گزارش خبرنگاران، صنعت توریستی یکی از پردرآمدترین صنایع دنیا است و امروزه رقابت فشرده ای در بین بسیاری از کشورهای دنیا برای جذب توریست دیده می گردد به گونه ای که در این راستا برنامه های مدونی طراحی می نمایند.

یکی از مواردی که در تمام دنیا از جمله کشور ما در حوزه توریستی حائز اهمیت است، توریستی مذهبی و سلامت است و ما نیز به علت اینکه در یک کشور اسلامی با اماکن مذهبی بسیار و علم و دانش پزشکی پیشرفته زندگی می کنیم، توجه به این دو محور باید از اهمیت به سزایی برخوردار باشد.

از آنجا که استان فارس و به ویژه کلانشهر شیراز یکی از قطب های پزشکی ایران است که زیرساخت درمانی مناسب در این شهر و جایگاه برجسته آن در برخورداری از پزشکان متخصص و امکانات درمانی، مهمترین عامل اجرای ایده شهر بین المللی سلامت در جهت ارتقا و استفاده از پتانسیل های درمانی این شهر و تبدیل آن به قطب توریسم درمانی کشور بود.

قطعا نگاه همه جانبه به موضوع توریستی سلامت می تواند یکی از ظرفیت های اساسی در ایجاد اقتصاد پایدار در این زمینه باشد. برای آشنایی با آخرین شرایط صنعت توریستی سلامت در شیراز و فراز و فرودهای این صنعت در جذب بیماران کشورهای مختلف در مسیر درمان به وسیله پزشکان متخصص ایرانی در بیمارستان ها با روح الله روانشاد به گفت وگو نشستیم.

سرپرست معاونت توریستی میراث فرهنگی فارس در این رابطه گفت: توریستی سلامت پیرامون ساماندهی حوزه سلامت و درمان است که در گذشته به صورت سنتی انجام می شد و مسافرانی که از داخل، خارج و کشورهای حاشیه خلیج فارس وارد می شدند و خدمات پس از درمان دریافت می کردند و این چرخه همچنان وجود دارد.

وی توضیح داد: اداره میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی استان فارس در راستای ساماندهی حوزه توریستی سلامت فارس و ارائه خدمات به متقاضیان خدمات سلامت در داخل و خارج کشور، انجمن حرفه ای توریستی سلامت با مشارکت 83 دفتر خدمات مسافرتی و دنیاگردی دارای گواهی حرفه ای سلامت تشکیل داد.

روانشاد با تاکید بر اینکه این اقدام مهم با همکاری و همراهی معاونت توریستی استانداری فارس، دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی با کوشش معاونت توریستی این اداره کل محقق شد، اضافه نمود: محورهای مهم و کاربردی در راستای ساماندهی حوزه توریستی سلامت نیز در دستور کار واقع شده است، قطعاً تشکیل انجمن می تواند نقطه عطفی برای انجام فعالیت های این حوزه باشد.

وی در پاسخ به اینکه توریستی سلامت چقدر می تواند تأثیرگذار باشد، توضیح داد: توریستی سلامت در زمینه های مختلفی است از جمله درمان صنعتی پزشکی، درمان در کلینیک های درمانی، عمل های ضروری داخلی و زیبایی و بعلاوه درمان های طبی سنتی و ...را شامل می گردد.

سرپرست معاونت توریستی میراث فرهنگی فارس با بیان اینکه شیراز یکی از قطب های پزشکی ایران است که زیرساخت درمانی مناسب در این شهر و جایگاه برجسته آن در برخورداری از پزشکان متخصص و امکانات درمانی، مهم ترین عامل اجرای ایده شهر بین المللی سلامت است، یادآور شد: بعلاوه پایین بودن نرخ درمان و اقامت در حوزه پزشکی، تکنولوژی و وجود دستگاه های پیشرفته می تواند در جهت ارتقا و استفاده از پتانسیل های درمانی این شهر و تبدیل آن به قطب توریسم درمانی کشور تأثیرگذار باشد.

سفر 17 هزار توریست سلامت به شیراز

روانشاد با اشاره به اینکه طی سال جاری بیش از 17هزار توریست سلامت به شیراز سفر نموده اند و ورود هر توریست سلامت حدود 30 تا 100 میلیون تومان هزینه درمان، عمل و اقامت را دارد که برای هر توریست سلامت به علت نوع سفر آن ها متفاوت خواهد بود، افزود: قطعاً توریستی سلامت در شیراز سبب توسعه توریستی در دیگر بخش ها نیز می گردد.

سرپرست معاونت توریستی میراث فرهنگی فارس با بیان اینکه این اداره کل 400 نفر راهنمای توریستی سلامت آموزش های تخصصی داده است و از این تعداد 150 الی 200 نفر دارای کارت سلامت هستند، گفت: این راهنمایان توریستی عموماً به زبان عربی تسلط دارند چرا که بیشتر توریستان سلامت که به شیراز سفر می نمایند عرب زبان هستند بعلاوه راهنمایان زبان های سایر کشورهای دیگر هم در این استان داریم.

وی با تصریح اینکه تا به امروز با حضور پزشکان استان فارس و تجهیزات پزشکی دفترخدمات مسافرتی و دنیاگردی در کشور عمان و دیگرکشورهای اسلامی نیز راه اندازی شده است، یادآور شد: مجموعه های مرتبط با توریستی سلامت شامل بخش دولتی توریستی، بخش خصوصی توریستی و علوم پزشکی، وزارت امور خارجه، اداره اطلاعات و پلیس راهور با هدف افزایش تعدادتوریستان سلامت گرد هم آمده اند.

روانشاد در انتها در پاسخ به اینکه اداره کل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی در راستای پیشرفت توریستی سلامت در شیراز چه اقداماتی انجام داده است، توضیح داد: تشکیل چند نشست ملی و بین المللی توریستی سلامت، راه اندازی انجمن حرفه ای توریستی سلامت، ای پی دی کردن بیمارستان ها، راه اندازی شورای راهبردی توریستی سلامت، تربیت و صدور کارت راهنمایان توریستی سلامت و ... از اقدامات این اداره کل بود.

با توجه به ظرفیت های استان فارس در عرصه توریستی سلامت و بعلاوه فرصت های نابی که این نوع توریستی به خصوص در مباحث اشتغال و اقتصاد پیش روی استان فارس می گذارد، ضروری است که تا بخش های مختلف این عرصه با یکدیگر متحد شده و در جهت برطرف نقاط ضعف و کاستی ها گام بردارند.

فهرست شرکت های توریستی سلامت در شیراز

فهرست شرکت های توریستی سلامت در شیراز را که مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دارند، می بینید.

  • شرکت رویا سیاحت شیراز
  • شرکت آوای اکسین سلامت
  • شرکت سفر سورین سلامت شیراز
  • شرکت پیشگامان سلامت امید حیات
  • شرکت تی وان طب ماهر
  • شرکت رویان طب شهر راز
  • شرکت توسعه سلامت نبض زندگی
  • شرکت شیراز سلامت فارابی
منبع: دنیای سفر
انتشار: 25 مهر 1402 بروزرسانی: 25 مهر 1402 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 2254

به "فرصت هایی که گردشگری سلامت ایجاد می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصت هایی که گردشگری سلامت ایجاد می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید