سه برابر میزان مورد احتیاج در جنوب کرمان پیاز کشت شده است

به گزارش مینی نت، تهران (پانا) - به گفته مدیرکل محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی در امسال، برنامه کشت پیاز در جنوب کرمان در سطح 5500 هکتار ابلاغ شده این در حالی است که کشت این محصول در سطح 15 هزار و 200 هکتار صورت گرفته است.

سه برابر میزان مورد احتیاج در جنوب کرمان پیاز کشت شده است

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، حسین اصغری در واکنش به خبرها و کلیپ های منتشر شده در بعضی رسانه ها و فضای مجازی در زمینه مسائل مازاد فراوری پیاز در جنوب کرمان، اظهار کرد: برنامه کشت محصولات سبزی و صیفی به صورت فصلی به استان ها ابلاغ و در استان ها نیز سهم و نقش هر شهرستان و مراکز خدمات معین و به مناطق ابلاغ می گردد.

وی با بیان اینکه آنچه به صورت تعیین در مورد پیاز رخ داده، کشت بیش از برنامه ابلاغی در منطقه جنوب کرمان است، توضیح داد: برنامه 5500 هکتاری (زمستانه و بهاره) کشت پیاز در این منطقه که برای فراوری 320 هزار تن محصول ابلاغ شده، در سطح 15 هزار و 200 هکتار با فراوری 865 هزار تن اجرا شده است.

اصغری با اشاره به اینکه مازاد محصول فراوریی امکان مصرف داخل را نداشته و از سوی دیگر زیرساخت های صادراتی نیز توان صادرات این حجم محصول را ندارد، گفت: با پیگیری های اجرا شده و بر اساس آمار گمرک، 486 هزار تن پیاز در سال 1399 صادر شده در حالی که متوسط صادرات سه ساله صادرات پیاز - از سال 96 تا 98 - معادل 292 هزار تن بوده است و مقداری نیز توسط بخش خصوصی در سردخانه ها نگهداری می گردد.

خرید 68 هزار تن پیاز توسط سازمان تعاون روستایی

وی، هدف از خرید تضمینی محصولات کشاورزی را کاهش ضرر و زیان کشاورزان بر اساس کف هزینه های فراوری بیان کرد و اضافه کرد: بر اساس قانون افزایش بهره وری و تبصره 6 ماده 6 این قانون، خریدهای تضمینی در محصولات غیر اساسی منوط به پذیرش الگوی کشت از طرف کشاورزان و فراوریکنندگان است.

اصغری با بیان اینکه در شرایط کنونی و با تصویب قیمت های فعلی نرخ خرید تضمینی، شاهد عدم اجرای برنامه و افزایش بی رویه کشت هستیم، تاکید نمود: بدیهی است هرگونه افزایش غیر متعارف قیمت تضمینی موجب بالا رفتن سطح زیرکشت پیاز در سال های آینده می گردد که علاوه بر ایجاد ضرر و زیان به کشاورزان، موجب هدر رفت منابع عمومی خواهد شد.

مدیرکل محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: تا به امروز حدود 68 هزار تن پیاز توسط سازمان تعاون روستایی از کشاورزان استان هرمزگان و جنوب کرمان خریداری شده است.

اتصال جنوب کرمان به شبکه ریلی راه حل حل مسائل حمل و نقل

اصغری در مورد مطالب عنوان شده درباره مشکل حمل و نقل و کمبود کامیون برای حمل محصول به بازار، گفت: مسائل ساختار حمل و نقل در منطقه جنوب کرمان در حوزه وظایف وزارت جهاد کشاورزی نیست، ضمن آنکه مطمئناً عدم رعایت برنامه و کشت سه برابری، مشکل حمل و نقل را تشدید نموده است.

وی ادامه داد: شاید منطقی ترین راه موجود، اتصال جنوب کرمان به شبکه ریلی است تا بتواند مسائل حمل و نقل جاده ای را کاهش دهد.

اجرای الگوی کشت نیازمند الزامات قانونی و اجرایی

مدیرکل محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی تاکید نمود: اجرای الگوی کشت به دلیل ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی و مالی در کنار مسائل فنی نیازمند الزامات قانونی و اجرایی و تشریک مساعی سایر دستگاه ها است که تا به امروز محقق نشده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1645

به "سه برابر میزان مورد احتیاج در جنوب کرمان پیاز کشت شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه برابر میزان مورد احتیاج در جنوب کرمان پیاز کشت شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید