روش های جدید کلاهبرداران در شرایط قرنطینه

به گزارش مینی نت، این روز ها که مردم شرایط بحرانی و سختی را پشت سر می گذارند، بازار کلاهبرداران هم داغ شده است. کلاهبردارانی که با فریب مردم، پول به جیب می زنند و هر بار شگردی تازه را برای تبهکاری های خود پیدا می نمایند. ویروس کرونا مردم را از دست کلاهبرداران در امان نگذاشت.

روش های جدید کلاهبرداران در شرایط قرنطینه

به گزارش شهفرایند، این بحران، شگردی تازه دست این فریبکاران جامعه داد. شگرد هایی مختلف که همگی از ترس و وحشت مردم در این روز های سخت، سوءاستفاده نموده است. از فروش دارو های ضد کرونا گرفته تا ماسک های رایگان آغشته به ماده بیهوشی؛ تبهکاران در این روز های قرنطینه حسابی از فرصت استفاده نموده و دست به کلاهبرداری های مختلف می زنند.

تا جایی که مسئولان نسبت به این کلاهبرداران مرتب هشدار می دهند. به خصوص کلاهبرداران اینترنتی که در این روز ها بازارشان داغ شده است. در این روز هایی که مردم از ترس از خانه خارج نمی شوند و بیشتر خریدهایشان را به صورت اینترنتی انجام می دهند و همین مسأله آنان را در معرض خطر قرار داده است. در همین خریدهاست که سودجویان با روش های متفاوت به فکر کلاهبرداری از مردم هستند.

جرم هایی که پای پلیس فتا را وسط کشید و درباره کلاهبرداری اقتصادی در قالب فروش دارو های مقابله با کرونا و کلاهبرداری با عنوان یاری به بیماران کرونایی هشدار داد: هرگونه تبلیغ و فروش دارو تحت عنوان درمان کرونا ویروس منوط به تأیید و اظهارنظر رسمی مسئولان و کارشناسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده و فروش دارو نیز در فضای مجازی جرم تلقی می گردد. همچنین مردم باید مراقب تبلیغات جعلی کلاهبرداران در فضای مجازی باشند.

کلاهبرداران با تبلیغات گسترده و نمایش تصاویر دلخراش در شبکه های اجتماعی از احساسات مردم سوءاستفاده و اقدام به معرفی شماره حساب برای یاری به بیماران کرونایی یا تهیه لوازم بهداشتی می نمایند. چنانچه افراد قصد یاری انسان محبت آمیز را دارند، با مراجعه به سایت های معتبر این کار را انجام دهند. افراد می توانند یاری های خود را به وسیله شماره حساب هایی که از سوی رسانه و خبرگزاری های رسمی و معتبر اطلاع رسانی می گردد، واریز نمایند. همچنین مردم با جایگزین های مناسب برای بچه ها در زمان قرنطینه و مدیریت فعالیت آنان در فضای مجازی از اعتیاد اینترنتی فرزندان خود پیشگیری نمایند.

این روز ها خبر های زیادی درباره کلاهبرداری با روش های جدید منتشر می گردد. خانمی که مدعی فروش داروی کرونا بود و توانست از همین طریق پول میلیاردی به جیب بزند. این زن با سوءاستفاده از موقعیت پیش آمده در کشور با تبلیغات گسترده در فضای مجازی مدعی فروش داروی ضد کرونا با نام لاتین NBH بود و از این طریق با ثبت سفارش از متقاضیان و با معرفی شماره کارتی مبالغی از 500 هزار تا 3 میلیون تومان بابت هر بسته دریافت نموده بود. در جریان رصد، اعمال مجرمانه این زن در دستور کار مأموران پلیس فتای استان مازندران نهاده شد و متهم پس از شناسایی ضمن هماهنگی با مرجع قضائی دستگیر و با آنالیز های فنی تعیین شد تا به امروز تعدادی ثبت سفارش و مبالغی به حساب او به مبلغ یک میلیارد و 200 میلیون تومان واریز شده و کلاهبرداری اجرا شده است.

همچنین چند روز پیش نیز مردی در مازندران با ادعای در اختیار داشتن دارو های ضدکرونا و فروش آن، توانست ده ها میلیارد ریال از مردم کلاهبرداری کند. او نیز از سوی پلیس فتای استان مازندران دستگیر شد. با این حال ماجرا فقط به فروش دارو های تقلبی ویروس جدید ختم نمی گردد.

ماسک های رایگان آغشته به مواد بیهوشی نیز یکی دیگر از شگرد های تبهکاران است. تا جایی که در شبکه های اجتماعی این موضوع دست به دست چرخید و مردم سعی کردند این مسأله را هشدار دهند: هرگز در معابر و خیابان ها از افرادی که مطمئن نیستید، ماسک رایگان نگیرید. ممکن است با آن ماسک بیهوش شوید و خودرو یا تمام دارایی تان دزدیده گردد. خواهشا زحمت اطلاع رسانی گسترده این هشدار را بکشید، خیلی از هم وطنان ما از این کلاهبرداری بی خبر هستند .

یورگن بورک، رئیس اینترپل نیز نسبت به کلاهبرداری های این روز ها هشدار داد: گروه های جرایم سازمان یافته فعالیت های خود را برای بهره مندی از فضای پدید آمده در سایه بحران دنیای بهداشت تطبیق داده اند. نیرو های پلیس در سراسر دنیا اقدام به دستگیری پزشکان تقلبی و همچنین توقیف وسایل بهداشتی قلابی مانند: ماسک ها، اسپری های ضدعفونی نماینده، ژل های ضدعفونی نماینده دست و همچنین داروی تقلبی کرونا نموده اند .

او درحالی که گفت درحال حاضر هیچ واکسنی برای ویروس کرونا وجود ندارد، از مردم خواست به فروش دارو های درمان کرونا توجهی ننمایند و فریب افراد سودجو را نخورند: کارشناسان سازمان بهداشت دنیای پیش بینی می نمایند 12 تا 18 ماه دیگر زمان لازم است تا چنین دستاورد علمی حاصل گردد، ولی درحال حاضر هیچ دارویی وجود ندارد. همچنین گزارش های اینترپل نشان می دهد کلاهبرداران با تبلیغات دروغین اقدام به پخش و فروش دارو های تقلبی و همچنین ماسک و ژل های ضدعفونی در سراسر دنیا نموده اند. یکی دیگر از تاکتیک های مورد استفاده گروه های جرایم سازمان یافته استفاده از مراکز تماس جنایی است. این شکل جدیدی از کلاهبرداری تلفنی است که در آن افراد با برقراری تماس های تلفنی با شهفرایندان خود را به عنوان مسئولان بیمارستان معرفی می نمایند .

رئیس اینترپل فرایند این کلاهبرداری را این گونه توضیح می دهد: پس از برقراری تماس تلفنی داستان این گونه خواهد بود که یک فرد به کرونا مبتلا شده است و در بیمارستان به سر می برد و حالا برای معالجه اش پول احتیاج دارد. در نتیجه آن ها سعی می نمایند مردم را برای تأمین هزینه پزشکی این بیماران ترغیب نمایند، درحالی که کل این ادعا ها از پایه و اساس دروغ است. مجرمان سایبری همچنین با ارسال ایمیل هایی برای مردم و با طرح این ادعا که توصیه نامه هایی از مسئولان بهداشت و سلامت برای آن ها ارسال نموده اند، مردم را تشویق می نمایند فایل های ضمیمه شده به ایمیل را باز نمایند، اما درون این ضمیمه ها بدافزار هایی تعبیه شده است که می تواند به اطلاعات شخصی افراد دست یابد و به وسیله سایبری به فرد صدمه بزند. هفته گذشته اینترپل گفت که در عملیاتی گسترده علیه فروش غیرقانونی آنلاین دارو ها و محصولات پزشکی، 121 پفراینده دستگیری و بازداشت افراد تشکیل شده است. مقامات پلیس، گمرگ و بهداشت از 90 کشور در این عملیات شرکت و دارو های تقلبی و خطرناک به ارزش 12.7 میلیون یورو را ضبط کردند. همچنین این سازمان بین المللی حدود 30 پفراینده کلاهبرداری مربوط به ویروس کرونا را با پیوند هایی در آسیا و اروپا پیگیری نموده و این اقدامات منجر به مسدودشدن 18 حساب بانکی و همچنین توقیف 661 هزار یورو در معاملات مشکوک شده است.

از طرف دیگر چند روز پیش خبری در سایت ها منتشر شد که فردی کلاهبردار در سایتی، خون و بزاق افراد مبتلا به ویروس کرونا را با قیمت گزاف هزار دلار می فروخته است. کلاهبرداران این نوع از محصولات را برای آزمایش یا درمان این ویروس به فروش رسانده اند. حتی می توان به مواردی اشاره نمود که کلاهبرداران کیت های جعلی تشخیص کرونا و حتی واکسن تقلبی درمان ویروس کرونا را به فروش می رسانند.

سازمان اطلاعاتی IntSights به موردی اشاره می نماید که مجرمان سایبری یا هکر ها افراد را به بهانه اینکه می توانند اعضای خانواده فرد را به ویروس کرونا مبتلا نمایند، تهدید نموده اند و از آن ها می خواهند برای حفظ جان اعضای خانواده خود رمز عبور کامپیوتر را در اختیار آنان قرار دهند. این درحالی است که سازمان بهداشت دنیای نیز می گوید از زمان شروع شیوع ویروس کرونا حملات سایبری رشد صعودی داشته است .

مردم در این شرایط باید هوشیار باشند و از هر طریق شده آگاهی خود را نسبت به این مسائل بالا ببرند تا در دام این سودجویان و تبهکاران نیفتند .

منبع: فرارو
انتشار: 26 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 935

به "روش های جدید کلاهبرداران در شرایط قرنطینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های جدید کلاهبرداران در شرایط قرنطینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید