برطرف احتقان بینی

به گزارش مینی نت، احتقان بینی که بعلاوه تحت اسم گرفتگی بینی شناخته شده است، افراد را در تمامی گروه های سنی تحت تأثیر قرار می دهد. این مقاله مجموعه ای از روشهایی را نشان می دهد که می توانند به منظور تسکین احتقان بینی مورد استفاده قرار گیرند.

برطرف احتقان بینی

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

احتقان بینی که بعلاوه تحت اسم گرفتگی بینی شناخته شده است، افراد را در تمامی گروه های سنی تحت تأثیر قرار می دهد. این مقاله مجموعه ای از روشهایی را نشان می دهد که می توانند به منظور تسکین احتقان بینی مورد استفاده قرار گیرند.

عوارض بسیاری از جمله عفونتهایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا، آلرژی ها و یا محرکها می توانند بافتهای بینی و عروق خونی را تحریک ساخته و آنها را متورم سازند. به منظور رهایی از مواد خارجی که موجب بروز التهاب می شوند، غشاهای مخاطی مایعات زیاد و بیش از حدی را فراوری می نمایند. و این مایعات فراوان موجب احتقان مجاری بینی می شوند. فرد معمولاً دچار احساس گرفتگی در بینی خود شده، در نتیجه این شرایط را گرفتگی بینی نامگذاری نموده اند. عارضه بینی بیشتر یک نشانه بیماری است تا اینکه خود یک بیماری محسوب گردد. بیماریهایی مانند سینوزیت شدید، آبله مرغان، سرماخوردگی، انحراف بینی، خشکی هوا، آلرژیهای غذایی، سرخک، عوارض جانبی ناشی از مصرف بعضی داروها، و غیره، معمولاً گرفتگی بینی را به اسم یکی از علائم خود به همراه دارند.

خلاص شدن از شر احتقان بینی

در بیشتر موارد گرفتگی بینی را می توان با یاری چندین اقدام خود مراقبتی در خانه تحت کنترل درآورد. خاطر نشان می گردد که برای خردسالان و بزرگسالان این شرایط چیزی جز احساس آزردگی و ناراحتی نیست. اما برای نوزادان، این شرایط می تواند تنفس و شیر خوردن آنها را مختل سازد. و در نمونه های نادری بعلاوه می تواند موجب بروز مسائل تنفسی کشنده گردد.

 استنشاق بخار یا همان بخور دادن راهی طبیعی و مؤثر جهت برطرف گرفتگی بینی است. اندازهی آب را به جوش آورید و آن را درون ظرفی عریض بریزید. اکنون با استفاده از یک حوله بزرگ، سر خود را پوشانده و اطمینان حاصل کنید که اطراف ظرف را بپوشاند. بدین روش بخار برخواسته از آب به دام می افتد. این بخار را به طور عمیق اما به آرامی تنفس نمایید. این کار را برای مدت 15 تا 20 دقیقه انجام دهید. اگر احساس می کنید که آن زیر خیلی گرم است، در این صورت پیش از تنفس مجدد بخار، برای مدتی حوله را بردارید. چکاندن چند قطره روغن اکالیپتوس درون آب و سپس تنفس بخار موجب بیشتر شدن فوائد این روش بخار درمانی می گردد.

 سطوح رطوبت اتاق نشیمن خود را با استفاده از یک دستگاه رطوبت ساز و یا مولد بخار سرد، افزایش دهید. می توانید از قطره های سالین یا نمکین بینی در حفره های بینی خود بهره ببرید. این کار به نرم و شل شدن ترشحات خشک یاری خواهد نمود. به منظور رهایی از مخاط بینی، می توانید یک پوار بینی یا مکش بینی را در حفره های بینی وارد کنید. مراقب باشید که از این وسایل بیش از حد استفاده نکنید، به این علت که ممکن است موجب آزردگی و سوزش شوند.

 به هنگام مواجهه با مسائلی مانند گرفتگی بینی، مصرف مایعات خود را افزایش دهید. نوشیدن اندازه زیادی آب به شل و نرم شدن مخاط غلیظ یاری نموده، در نتیجه تخلیه بینی را راحت می سازد.

 شستشوی بینی روش درمانی خانگی محبوبی جهت برطرف گرفتگی مجاری بینی است. برای این منظور، احتیاج دارید که محلولی را با استفاده از نمک طعام (یک هشتم قاشق چایخوری) و 8 اونس (237ر0 لیتر) آب ولرم تهیه کنید. از یک نتی پات یا سرنگ حبابدار مخصوص شستشوی بینی (bulb syringe) استفاده نموده و اندازهی از این محلول را بردارید. اکنون سر خود را به صورت کج به اسم مثال به سمت چپ در سینک دستشویی بگیرید. سر یا نوک سرنگ را در حفره سمت راست بینی وارد کنید. به آرامی مایع درون آن را به درون بینی بچکانید. تا زمانی که مایع از بینی یا دهان تان خارج می گردد در همین شرایط باقی بمانید. حفره دیگر بینی را هم شستشو دهید. می توانید این شستشو را تا زمانی تکرار کنید که مایع خارج شده تمیز و شفاف گردد. این فرایند به خوبی کار می نماید به این علت که مخاط و محرکها را شسته و خارج می سازد. (نکته: هموراه از آب مقطر استفاده نموده و سرنگ حبابدار خود را تمیز نماید تا از به وجود آمدن هرگونه عفونت جلوگیری گردد. بعلاوه پس از هر بار مصرف، احتیاج است که سرنگ حبابدار را تمیز کنید و با آبِ تمیز بشویید.)

 احتقان بینی می تواند فرد را از داشتن خواب کافی محروم سازد. برای این منظور، متخصصین توصیه نموده که سر را بالاتر از بدن قرار دهید. این کار تنها با خوابیدن بر روی دو بالش و یا بیشتر بسته به راحتی شما امکان پذیر است. این امر تخلیه بینی را آسان می سازد. بعلاوه گرفتن دوش آب گرم پیش از رفتن به رختخواب در شب، احتقان را کاهش داده و به خواب یاری می نماید.

پیروی از نکات فوق الذکر جهت تحت کنترل درآوردن احتقان بینی در بزرگسالان و بچه ها کافی خواهد بود. با این حال، به والدین توصیه می گردد در صورتی که کودک بیمارشان کمتر از 2 ماه سن دارد، و بعلاوه تب نموده است او را به پزشک برسانند. حتی بزرگسالان هم در صورتی که گرفتگی بینی بیش از 7 روز تداوم یافت، آنگاه به احتمال زیاد مسئله ای جدی وجود داشته که احتیاج به توجه و فوریت پزشکی دارد.

منبع: راسخون
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1795

به "برطرف احتقان بینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برطرف احتقان بینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید