خبرنگاران برگزاری نماز آدینه در مسجد کاریا ترکیه پس از 75 سال

به گزارش مینی نت، تهران- خبرنگاران- پس از برگزاری نماز آدینه در مسجد معروف ایاصوفیه ترکیه، امروز نیز پس از 75 سال در مسجد کاریاKariye نماز آدینه اقامه می گردد.

خبرنگاران برگزاری نماز آدینه در مسجد کاریا ترکیه پس از 75 سال

به گزارش خبرنگاران از رسانه های ترکیه، برگزاری نخستین نماز آدینه در مسجد کاریا، طبق فرمان ریاست جمهوری ترکیه و به دنبال تغییر کاربری این مکان به مسجد صورت می گیرد.

علی آرباش رییس امور دینی ترکیه در مورد این مسأله گفت: امیدواریم که مسجد کاریا موجب اتحاد گردد مکانی که مدیریت آن به اداره امور دینی واگذار و مقرر شد از امروز آدینه (9 آبان) بار دیگر برای انجام فرایض دینی بازگشایی گردد.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه 21 آگوست (31 مردادماه) امسال طی حکمی دستور تغییر کاربری کاریا از موزه به مسجد را صادر نموده بود.

ساختمان مسجد کاریا که در منطقه فاتح در بخش اروپایی استانبول واقع شده است، در زمان امپراتوری روم شرقی به نام کلیسای شورا یا کلیسای مخلص مقدس نامیده می شد.

این ساختمان 50 سال پس از فتح امپراتوری روم شرقی توسط عثمانی ها و به دستور عتیق علی پاشا وزیر سلطان بایزید دوم به مسجد تغییر کاربری داد.

اما دولت کمال آتاتورک در سال 1945 میلادی تصمیم گرفت که اداره این مسجد جامعه را به وزارت آموزش و پرورش بسپارد تا به عنوان موزه و انبار مورد استفاده قرار گیرد.

دیوان عالی ترکیه که بالاترین دستگاه قضایی این کشور به شمار می رود، در نوامبر سال 2019 (آبان 98) مصوبه هیأت وزیران ترکیه در سال 1945 را که طی آن مسجد کاریا به موزه تغییر کاربری داده بود، لغو کرد.

پیش از این نیز مسجد ایاصوفیه بار دیگر با تغییر کاربری از موزه به مسجد تبدیل شد و آدینه سوم مرداد ماه امسال پس از 86 سال نماز آدینه در این مکان برگزار گردید.

انتشار این خبر با موافقت و تبریک کشورهای عربی و مخالفت کشورهای غربی به ویژه، آمریکا، فرانسه و یونان رو به رو شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1247

به "خبرنگاران برگزاری نماز آدینه در مسجد کاریا ترکیه پس از 75 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران برگزاری نماز آدینه در مسجد کاریا ترکیه پس از 75 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید