خبرنگاران انتشار دو جلد کتاب دستاوردهای جهش تولید

به گزارش مینی نت، تهران-خبرنگاران- معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری از انتشار دو جلد کتاب برای معرفی دستاوردهای جهش تولید خبر داد و گفت: این مجموعه کارنامه توسعه ایران در تحریم و کرونا و اطلس ایستادگی دولت در سال 99 است.

خبرنگاران انتشار دو جلد کتاب دستاوردهای جهش تولید

به گزارش روز شنبه خبرنگاران از پایگاه اطلاع رسانی دولت، علیرضا معزی درباره کتاب های جهش تولید که اخیرا رییس جمهوری از انتشار آنها خبر داده بود، گفت: کتاب های تدبیر و امید برای جهش تولید گزارش تفصیلی فرایندی است برای تحقق شعار سال 1399 که از ابتدای سال گذشته آغاز و به پویش پنج شنبه های افتتاح معروف شد.

وی گفت: در سالی که ملت ایران در دو جبهه گسترده مشغول نبرد با دو دشمن قدرتمند تحریم و کرونا بود، دولت اجازه نداد مسائل موجود منجر به انفعال یا تعلل در فرایند آبادانی کشور شود و با طراحی مبتکرانه یک پویش بسیار بزرگ و گسترده، برای تحقق شعار سال همت گمارد و حالا روایت این کوشش در دو جلد کتاب تدبیر و امید برای جهش تولید از سوی معاونت ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور منتشر شده است.

معزی با تشریح جزئیات این کتاب ها اضافه کرد: این دو جلد کتاب، در حقیقت اطلسی از بنیان های توسعه ای کشور است که در سال سخت 1399 از سوی دولت محقق و تقدیم مردم کشور شد. بنیان هایی که بذرهای آن عمدتا در سال های گشایش برجام کاشته و در دوره جنگ اقتصادی برداشت شده است.

به گفته این مقام مسئول در دفتر رییس جمهوری، کتاب های مورد نظر شامل جداول، اینفوگرافیک ها و اطلاعات دقیق و کامل همه پروژه های افتتاح شده در پویش جهش تولید است و با اطلاعات تکمیلی و محتوای چندرسانه ای برخط غنی شده است که از طریق کیوآرکد به صفحات کتاب متصل شده و در دسترس مخاطبان قرار گرفته است. البته کتاب ها با هدف جلوگیری از اتلاف منابع عمومی، در تیراژ بسیار محدود و صرفا برای اطلاع مقامات ارشد کشور به صورت فیزیکی چاپ شده اما دسترسی به نسخه الکترونیکی هر دو کتاب، از طریق سایت president.ir برای عموم مردم، رسانه ها و صاحب نظران ممکن است.

معزی با بیان اینکه در جریان پویش تدبیر و امید برای جهش تولید، در سال 1399 مجموعا 58 برنامه افتتاح طرح های بزرگ در سراسر کشور برگزار گردید، تاکید کرد: این برنامه ها بصورت هفتگی و بعضا حتی بیش از یک برنامه در طول هفته برگزار گردید و برغم اینکه سال گذشته، از نظر اقتصادی، جزو سختترین سال های دولت تدبیر و امید بود، هیچ گاه منقطع نشد. این جلسات با توجه به ملاحظات شیوع بیماری کرونا، با الگویی نوآورانه برگزار گشت که پیش از این تجربه نشده بود.

به گفته معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور، در مجموع 58 برنامه جهش تولید، نزدیک به 774 هزار طرح کوچک، بزرگ و متوسط در حوزه های مختلفی همچون نفت، گازو پتروشیمی، زیربنایی، آب و برق، صنعت و معدن، راه و ساختمان، کشاورزی، بهداشت و درمان، خدمات، اکوسیستم دانش بنیان و گردشگری افتتاح شده است.

وی مجموع سرمایه گذاری اجرا شده برای افتتاح این پروژه ها را حدود 1200 هزار میلیارد تومان خواند و از ایجاد اشتغال برای بیش از 709 هزار نفر از هموطنان در اثر افتتاح این طرح ها خبر داد و گفت: گستره جغرافیایی پویش جهش تولید، سراسر ایران بوده و همه استان های کشور شاهد افتتاح طرح های مهم در جریان این پویش بوده اند. بعنوان مثال در استان محروم سیستان و بلوچستان، شاهد افتتاح بیش از 800 پروژه با سرمایه گذاری بیش از 43 هزار میلیارد تومان بوده ایم که منجر به ایجاد بیش از 60 هزار شغل شده است. در استانهای بوشهر، هرمزگان، خوزستان، ایلام و سایر استان های کشور نیز هزاران میلیارد تومان برای افتتاح طرح های پویش جهش تولید سرمایه گذاری شده است.

به گفته معزی، در این پویش، افزون بر افتتاح 14 سد ملی، 19 طرح آبرسانی و 14 تصفیه خانه فاضلاب، به 1650 روستا با جمعیت بیش از یک میلیون نفر آبرسانی پایدار اجرا شده و با افتتاح ابرپروژه پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس، آرزوی دیرین تبدیل گاز مشعل به خوراک پالایشگاه به حقیقت پیوسته است.

معزی افتتاح پروژه خط لوله گوره-جاسک را دیگر پروژه مهم افتتاح شده در پویش جهش تولید دانست و اعلام نمود: با افتتاح این پروژه فوق راهبردی، برای اولین بار در تاریخ ایران، از هر دو سوی تنگه هرمز نفت صادر خواهیم کرد. البته در سال 99 و در جریان پویش جهش تولید، بخش مهمی از پروژه بسیار مهم انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران نیز با هدف توسعه متوازن کشور و استفاده بهینه از منابع آبی در دسترس، به بهره برداری رسید. راه آهن خواف - هرات دیگر طرح راهبردی کشور بود که در سال گذشته افتتاح شد و گام بسیار مهمی برای توسعه مناسبات منطقه ای و توسعه زیرساخت های حمل ونقل ریلی با هدف گسترش مناسبات تجاری با همسایگان و دیگر شرکای اقتصادی کشور، به شمار می رود.

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور، ده ها طرح راهسازی، ده ها طرح بزرگ نیروگاهی، ده ها سد و پروژه های مدیریت آب شرب و کشاورزی، ده ها طرح آبخیزداری و آبخوان داری، طرح های بزرگ پتروشیمی در استان های مختلف، طرح های بزرگ تکمیل زنجیره ارزش فولاد و ... را سایر پروژه های مهم پویش جهش تولید برشمرد و تاکید کرد، گزارش تفصیلی این پویش شامل اطلاعات دقیق تک تک پروژه ها در قالب دو جلد کتاب تدبیر و امید برای جهش تولید منتشر شده است.

وی گفت: پویش پنج شنبه های افتتاح، به تاکید رئیس جمهور تا انتها این دولت ادامه خواهد داشت و ان شاءالله گزارش پروژه هایی که در سال 1400 به افتتاح خواهد رسید، در جلد سوم کتاب تدبیر و امید برای جهش تولید به نظر اصحاب رسانه و مردم شریف کشورمان خواهد رسید.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1540

به "خبرنگاران انتشار دو جلد کتاب دستاوردهای جهش تولید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران انتشار دو جلد کتاب دستاوردهای جهش تولید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید