حمایت از طبیعت و ارتقای معیشت جوامع بومی در اولویت قرار گیرد

به گزارش مینی نت، ایسنا/ براساس سخنان معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی، حمایت از طبیعت و ارتقای معیشت جوامع بومی در اولویت قرار گیرد.

حمایت از طبیعت و ارتقای معیشت جوامع بومی در اولویت قرار گیرد

از پروفایل ما encaria دیدن نمایید.

داستان چیست؟

کیومرث کلانتری، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی این موارد را مطرح کرده اند که در زیر می خوانیم:

سازمان جهانی گردشگری عبارتگردشگری و توسعه روستاییرا بعنوان شعار روز جهانی گردشگری سال 2020 برگزیده است.

این شعار به خوبی نقش پررنگ گردشگری را در ایجاد انگیزه، شغل و ارتقای معیشت جوامع روستایی و به تبع آن توسعه روستاها و تمرکز زدایی از شهرها نمایان می کند.

گردشگری فرصتی طلایی برای جوامع محلی و روستایی محسوب شده تا با بخشیدن رنگ و بویی تازه به فرهنگ و آداب و سنن این جوامع به حفظ و ترویج آنها کمک کرده، این جوامع را هرچه توانمندتر ساخته و سبب کاهش فقر و بهبود شرایط اقتصادی و معیشتی جوامع محلی می شود.

گردشگری با ایجاد درآمد برای همه اقشار جامعه روستایی به ویژه زنان و جوانان نه تنها مانع مهاجرت از روستاها به شهرها می شود، بلکه گاهی به مهاجرت معکوس نیز ترغیب می انجامد.

یکی از مهمترین مصادیق گردشگری پایدار، اکوتوریسم یا طبیعت گردی است که با تمرکز بر قدر و منزلت سرمایه های طبیعی و تقویت و ترویج تعامل پایدار انسان با طبیعت، حفاظت هرچه بیشتر از منابع طبیعی و تنوع زیستی و بهره برداری پایدار از آن را به ارمغان می آورد.

بررسی جغرافیای طبیعی ایران و نیز امکان سنجی هرکدام از جاذبه های اکوتوریسمی قابل سرمایه گذاری در کشور بیانگر آن است که طبیعت گردی در ایران یک منبع نهفته مهم اقتصادی کم نظیر و مستعد است.

تنها دو رشته کوه مرتفع و وسیع البرز و زاگرس، مجموعه ای از چشم اندازهای کوهستانی و جنگلی با شرایط اقلیمی معتدل و سرد حتی با یخچال های دائمی را ایجاد کرده اند. این تنوع جغرافیایی کم نظیر، زمینه را برای غنای قابل توجه تنوع زیستی و فرهنگی در کشور فراهم کرده است.

وجود بزرگترین دریاچه جهان در شمال کشور، وجود بیش از 50 دریاچه و تالاب در داخل کشور، جنگل های انبوه شمال ایران که آخرین بازمانده جنگل های هیرکانی در جهان هستند، بیابان های وسیع و کویرها بخشی از منابع طبیعی بالقوه ایران را تشکیل می دهد.

معیشت کوچ نشینی نیز از دیگر داشته های ارزشمند طبیعت گردی در ایران بشمار می رود. بدون تردید طبیعت گردی در ایران از مزیت نسبی افزون تری نسبت به دیگر شاخه های توریسم برخوردار است.

در توسعه اکوتوریسم نقش دولت و سازمان های دولتی مرتبط بعنوان یکی از عوامل مؤثر بسیار مهم و اساسی است.

در کشور ایران متولی کلان توسعه گردشگری و طبیعت گردی، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است در حالی که امور مربوط به تفرج در محیط های حساس طبیعی بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها و مراتع کشور است.

توسعه و ترویج مطلوب طبیعت گردی بدون همکاری و تعامل این سازمان ها و بکارگیری پتانسیل های در اختیار آنها میسر نخواهد شد.

خوشبختانه، در سالهای اخیر اقدامات بسیار خوبی برای ایجاد تعامل بین سازمان های مؤثر در این امر اجرا شده که تشکیل کمیته ملی طبیعت گردی با عضویت سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان جنگل ها و مراتع و تصویب آیین نامه طبیعت گردی و انعقاد تفاهمنامه های بین دستگاه های عضو و بررسی طرحهای کلان طبیعت از آن جمله است.

متاسفانه با شیوع ویروس کرونا و گسترش جهانی این بیماری، محدودیت های ایجاد شده در سفرها به ویژه سفرهای بین المللی و کاهش چشمگیر گردشگران، صنعت گردشگری را به شدت با بحران روبرو کرده و بسکمک از مشاغل و شاغلان وابسته به این صنعت را در شرایط سخت قرار داده و به تبع آن معیشت افراد و جوامعی را که وابستگی مستقیم به گردشگری داشته اند با مخاطره روبرو کرده که امیدواریم به لطف الهی هرچه زودتر این شرایط بهبود یابد.

منبع: همگردی
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1188

به "حمایت از طبیعت و ارتقای معیشت جوامع بومی در اولویت قرار گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت از طبیعت و ارتقای معیشت جوامع بومی در اولویت قرار گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید