تولید نخستین واکسن آبزیان و آنفلوآنزای انسانی به همت دانش بنیان ها

به گزارش مینی نت، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان توانمندی شرکت های دانش بنیان در رفع نیاز کشور گفت: امروز خوشبختانه به همت شرکت های دانش بنیان تولید نخستین واکسن آبزیان و نخستین واکسن آنفلوآنزای نوترکیب انسانی (فصلی) رونمایی شد.

تولید نخستین واکسن آبزیان و آنفلوآنزای انسانی به همت دانش بنیان ها

سورنا ستاری امروز پنجشنبه در شصت و یکمین آیین بهره برداری از طرح های ملی در پویش تدبیر و امید در افتتاح ویدئوکنفرانسی پنج طرح ملی دانش بنیان و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حضور رییس جمهور اضافه نمود: خوشبختانه امروز افتتاح تولید واکسن آنفلوآنزای نوترکیب انسانی را خواهیم داشت، واکسنی که توسط تیمی جوان در قالب شرکتی دانش بنیان تولید شده است. این شرکت با استفاده از دانش خود در زمینه تولید داروهای نوترکیب در زمینه سرطان پیروز به تولید این واکسن برای نخستین بار در کشور شدند، به غیر از این واکسن این تیم سه واکسن انسانی دیگر را برای تولید در برنامه دارد و از شهریور امسال مت واکسن آنفلوآنزای فصلی با استفاده از واکسن داخلی را انجام خواهیم داد.

وی بیان کرد: نخستین واکسن آبزیان نیز امروز به بهره برداری می رسد که این واکسن توسط شرکتی که مدیرعامل آن یک خانم است تولید شده و اولین واکسن در این حوزه است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: باید از وزیر بهداشت و همچنین سازمان غذا و دارو برای حمایت هایی که در این راستا انجام دادند قدردانی کنم. امروز شرکت های دانش بنیانی داریم که صفر تا صد کار را، خودشان انجام می دهند و دولت تنها وام و تسهیلات به آنها پرداخت می کند، شرکت دانش بنیان تولید کننده واکسن آنفلوآنزای فصلی نیز گروهی جوان هستند که در قالب شرکتی دانش بنیان این کار را انجام داده اند.

تولید رام قطار مترو با 85 درصد داخلی سازی

ستاری با اشاره به به بهره برداری قطار ملی مترو تاکید کرد: با تلاش جهاددانشگاهی و سایر شرکت های داخلی، ایران امروز دارای دانش فنی طراحی و ساخت واگن مترو است، امروز یک رام قطار مترو به بهره برداری می رسد در حالی که قبلا 26درصد این قطارها داخلی سازی شده بود اما در این پروژه در عرض 18 ماه، 7 واگن که یک رام قطار را تشکیل می دهند با تلاش 18 شرکت و جهاد دانشگاهی و مپنا و واگن سازی تهران داخلی سازی شدند و دانش فنی و طراحی آن به حدود 85 درصد داخلی سازی رسیده است، به این ترتیب ما امروز دارای دانش فنی طراحی و ساخت واگن مترو هستیم.

وی ادامه داد: قرارداد 105 واگن از سوی شهرداری تهران بسته شده است، هر 7 واگن یک رام قطار را تشکیل می دهند که با این قرارداد در حقیقت 15 رام قطار سفارش داده شده است.

ستاری در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع تولید موتور سه سیلندر اشاره کرده و اضافه نمود: امروز خط تولیدی این موتور راه اندازی می شود، در حقیقت این موضوع اولین قرارداد برجام بود، حتی قبل از امضای برجام این قرارداد منعقد شد که بزرگترین سرمایه گذاری در صنعت خودروسازی ظرف 15 سال اخیر محسوب می شود.. این خط تولید ظرفیت تولید 150 موتور در سال را دارد.

وی گفت: از سوی دیگر در دانشگاه تهران همزمان یکی از بزرگترین مراکز تست موتور با عنوان آزمایشگاه ملی قوای محرکه افتتاح می شود که تمام تست ها از موتور دیزل تا خودروهای الکتریکی را می شود در آن انجام داد.

معاون رییس جمهوری از بهره برداری ناحیه نوآوری شریف در میان پروژه های افتتاحی امروز خبر داد و اضافه نمود: این کار در حقیقت پروژه مشترکی بین صنعت و دانشگاه است که در قالب آن بیش از 500 شرکت در اطراف دانشگاه شریف در ناحیه نوآوری حضور دارند و به این ترتیب درآمد قابل توجهی برای دانشگاه همراه خواهد داشت. این پروژه مدل خوبی از توسعه شهری است که با همکاری شهرداری تهران اتفاق افتاده است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1536

به "تولید نخستین واکسن آبزیان و آنفلوآنزای انسانی به همت دانش بنیان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید نخستین واکسن آبزیان و آنفلوآنزای انسانی به همت دانش بنیان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید