تقابل پکن و واشنگتن به جنگ منتهی خواهد شد؟

به گزارش مینی نت، کارشناس مسائل بین الملل در گفتگویی به آنالیز دلیل تداوم تنش ها و همچنین احتمال جنگی واقعی بین ایالات متحده آمریکا و چین پرداخت.

تقابل پکن و واشنگتن به جنگ منتهی خواهد شد؟

به گزارش خبرنگاران علی بیگدلی درباره تنش های بین آمریکا و چین گفت: مساله اول از زمان ترامپ و سر مساله هنگ کنگ ایجاد شد. مساله دیگر مساله دریای جنوب چین است که چینی ها آن را به صورت یک جزیره در اورده اند و امریکا می گوید این خلاف حقوق بین الملل است. آنها می خواهند به تایوان نزدیک شوند اما از طرف دیگر به یک پایگاه دریایی مهم هم نزدیک می شوند. امریکایی ها همچنین از چینی ها خواسته بودند که ارزش یوان را فزایش دهند، اما پکن این را قبول نکرد. شاید یکی از کارهایی که چینی ها کردند و باعث عصبانیت امریکایی هاست همین پایین نگه داشتن ارزش یوان بوده تا بتوانند از این طریق تجارت بین الملل را گسترش دهند. حتی آنها با خود امریکا هم چیزی به اندازه 750 میلیارد دلار مبادله بازرگانی داشتند که ازاین مبلغ 450 میلیارد دلار مربوط به صادرات چین بود. این میزان البته کاهش پیدا نموده. ارتباطات سیاسی و بین المللی دو کشور هم از همین الگو پیروی می نماید و در پی اتفاقاتی که افتاده، کاهش پیدا نموده اما هنوز قطع نشده است. همانطور که قرار است ملاقاتی بین بایدن و پوتین رخ دهد، به نظر من قطعا در اینده نزدیک هم ملاقاتی بین بایدن و رهبر چین اتفاق خواهد افتاد. چرا که سیاست های عمومی بایدن به این سو می رود که آن فضای بسته ای که ترامپ داشت تا ایالات متحده را در فضای بین المللی منزوی کند، عوض کند. بنابراین با توجه به اینکه چین در حقیقت در قدم های اخر رسیدن به موقعیت های مالی امریکاست، احتمالا واشنگتن درصدد انجام اقداماتی بر می آید.

وی اضافه نمود: بایدن در سخنرانی صدروز اول کاری خود هم اظهار داشت که ممکن است که بعضی از کشورها به ما نزدیک شده باشند، اما کوشش ما این است که موقعیت برتر امریکا را در فضای مالی و تجاری دنیا حفظ کنیم. بنابراین هیچ کدام نمی توانند هم را کنار بگذارند. هر دو بازار پر منفعتی دارند و بازار یک میلیارد .چهارصد میلیون نفری چین برای ایالات متحده خیلی ارزش دارد. همینطور بازار ثروتمند امریکا هم برای چین مهم است و این مبادله در هیچ کجای دنیا برای دو کشور پیدا نمی گردد. مساله دیگر در مورد تایوان است که امریکا به این منطقه سلاح ارسال می نماید. با این وجود به نظر نمی رسد که پکن بخواهد برای این مساله خیلی شلوغ کند و درگیری جدی راه بیاندازد.

بیگدلی در مورد احتمال جنگ بین چین و آمریکا نیز گفت: اصلا این تحلیل درست نیست. خرد سیاسی رهبران دنیا بالا رفته و با توجه به سرمایه گذاری های عظیمی که کشورها انجام داده اند احساسات ناسیونالیستی منجر به جنگ کاهش زیادی پیدا نموده و به نفع این کشورها نیست که خودشان را درگیر جنگ با یکدیگر نمایند. چین و امریکا هر دو کشوری اتمی هستند و غیر از اینکه مبادلات مالی پرسودشان بر اثر جنگ بهم خواهد خورد، می دانند که میلیون ها نفر جانشان را در چنین شرایطی از دست خواهند داد. ما در جنگ سرد و جنگ کره دو کشور رویاروی هم قرار گرفتند. اما کار به جنگ نکشیده است. پیشبینی من این است که در اینده نزدیک رهبران دو کشور ملاقاتی خواهند داشت.

مشروح مصاحبه را در زیر بخوانید:

میان واشنگتن و پکن جنگ نمی گردد؛آمریکا به دنبال بازارهای جدید است

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1647

به "تقابل پکن و واشنگتن به جنگ منتهی خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقابل پکن و واشنگتن به جنگ منتهی خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید