تأثیرات تکنولوژی بر تغییرات اقلیمی چیست؟

به گزارش مینی نت، به عقیده بسیاری از کارشناسان تغییرات اقلیمی (Climate Change) عظیم ترین بحرانی است که انسان تا به امروز با آن روبرو شده و اگر در برابر آن اقدامی نشود، عواقب جبران ناپذیری در انتظار زمین خواهد بود. در این گزارش به تأثیرات هوش مصنوعی، فناوری 5G و علوم داده ها بر تغییرات اقلیمی پرداخته ایم.

تأثیرات تکنولوژی بر تغییرات اقلیمی چیست؟

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران، دانشمندان و کارشناسانی که درزمینهٔ تغییرات اقلیمی فعال هستند، معتقد اند که گرمایش زمین و تغییرات جوی که این روزها پیش آمده است، به خاطر فعالیت های مخرب انسان ها است.

لایه گلخانه ای که در بخش پایینی اتمسفر زمین قرار گرفته است، بازتاب نور خورشید را در اتمسفر زمین نگه داشته و مجدد آن را به زمین برمی گرداند درنتیجه دمای زمین متعادل مانده و برای کلیه موجودات زنده مناسب می باشد. اما فعالیت های مخرب بشر سبب فراوری گازهای گلخانه ای شده که عمر طولانی دارند و با افزایش دما هم از بین نمی فرایند. درنتیجه دمای زمین به مرور بیشتر می گردد. این گازها شامل کربن دی اکسید، متان و دی نیتروژن مونوکسید هستند.

اما آتش سوزی های اخیر استرالیا و آمازون سؤال را مطرح نموده است؛ اینکه فناوری ای که تسهیل نماینده اصلی تکامل و رشد انسان بوده است، آیا نمی تواند کاری برای پیش بینی، مدیریت یا کنترل چنین تخریب هایی انجام دهد؟ زمان آن فرارسیده است که فناوری هایی مانند هوش مصنوعی، علوم داده و اتصال 5G نیز مسئولیت پیشرفت اقلیمی را به عهده بگیرند.

آخرین پیشرفت در این فناوری ها ویژگی های قابل توجهی را نشان داده است که می تواند برای بهبود محیط زیست مؤثر واقع گردد. بیایید ببینیم که چگونه آن ها می توانند به طبیعت و آب وهوا خدمت نمایند.

هوش مصنوعی

همان طور که میدانیم، مشکل تغییر اقلیم این است که زمان به نفع انسان ها کار نمی نماید؛ بشر باید خیلی سریع بعضی راه چاره ها را پیدا نموده و پیاده سازی کند. این جایی است که هوش مصنوعی می تواند یاری کند.

تا به امروز، دو رویکرد متفاوت برای هوش مصنوعی وجود دارد: مبتنی بر قوانین و مبتنی بر یادگیری. هر دو رویکرد هوش مصنوعی در خصوص مطالعه محیط و حل تغییرات آب وهوا موارد استفاده معتبری دارند. هوش مصنوعی مبتنی بر قوانین الگوریتم های رمزگذاری شده عبارات if-then هستند که اساساً برای حل مسائل ساده هستند. هنگامی که شرایط آب وهوا پیش می آید ، یک هوش مصنوعی مبتنی بر قوانین می تواند برای یاری به دانشمندان در جمع آوری ارقام یا گردآوری داده ها مفید باشد، و در زمان انسان صرفه جویی زیادی می نماید. اما یک هوش مصنوعی مبتنی بر قوانین کار زیادی نمی تواند انجام دهد. چراکه قابلیت حافظه ندارد و تمرکز آن روی ارائه راه چاره برای مسئله ای است که توسط یک انسان تعریف شده است. به همین دلیل هوش مصنوعی مبتنی بر یادگیری ایجاد شد.

علاوه بر این، هوش مصنوعی مبتنی بر یادگیری از هوش مصنوعی مبتنی بر قوانین پیشرفته تر است زیرا با فعل وانفعال و تعامل با مشکل، مسائل را تشخیص می دهد. اصولاً هوش مصنوعی مبتنی بر یادگیری ظرفیت حافظه دارد، درحالی که هوش مصنوعی مبتنی بر قوانین آن را ندارد.

هنگامی که صحبت از یاری به حل تغییرات اقلیمی می گردد، یک هوش مصنوعی مبتنی بر یادگیری اساساً می تواند چیزی بیش از تجزیه وتحلیل ارقام انتشار CO2 را انجام دهد. هوش مصنوعی مبتنی بر یادگیری درواقع می تواند این ارقام، دلایل مطالعه و راه چاره ها را ضبط کند، و سپس بهترین راه چاره را به صورت تئوری توصیه کند.

فناوری 5G

به گفته هواوی، شبکه های 5G می توانند نقش مهمی در کاهش تغییرات آب وهوایی داشته باشند. در یک رویداد ، هوی کائو، رئیس استراتژی و سیاست هوآوی در اتحادیه اروپا، تأکید کرد که تغییرات آب وهوایی در حال رخ دادن است و ما نمی توانیم آن را نادیده بگیریم. حراست از محیط زیست یک جنبه افقی سیاست و تجارت است.

کائو با تأکید بر اینکه یک روش مبتنی بر واقعیت می تواند در اندازه گیری تأثیر فناوری های جدید مانند 5G بسیار مهم باشد، گفت: 5G انرژی کمتری از 4G مصرف می نماید. مصرف برق 5G در هر بیت تنها 10٪ از 4G است. به عبارت دیگر ، 90٪ نیرو در هر بیت صرفه جویی می گردد.

این شرکت در یکی از گزارش های سال 2018 خود چهار استراتژی را برای پایداری اعلام کرد: گنجاندن دیجیتال، امنیت و قابل اعتماد بودن، حفاظت از محیط زیست، و یک اکوسیستم سالم و هماهنگ.

طی سال های گذشته، هواوی در کوشش است تا به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل (SDG) دستیابی پیدا کند، یک اکوسیستم پایدار و فراگیرتر با شرکای صنعت خود ایجاد کند و استراتژی های پایداری خود را اجرایی کند.

رئیس کمیسیون اروپای غربی هواوی، تأکید کرد که حفاظت از محیط زیست یک جزء اصلی در ابتکارات توسعه پایدار هواوی است: بهره وری انرژی برای شبکه های ارتباطی آینده مورد توجه عمده قرار گرفته است. ما باید انرژی کمتری را برای انتقال داده های بیشتر و درعین حال کاهش مصرف انرژی کلی سیستم های انرژی استفاده کنیم. تکنولوژی های فناوری اطلاعات و ارتباطات می توانند در این زمینه به ما یاری نمایند.

علوم داده

علاوه بر مواردی که ذکر شد، علم داده می تواند نقش عظیمی در این نبرد عظیم بازی کند. یافتن الگوهای جدید در داده ها راهی روشن برای دستیابی به راه چاره های قدرتمند برای دنیای ما که گرسنه انرژی است، می باشد.

نگاهی به داده ها و یافتن الگوها می تواند به طرز چشمگیری در یافتن راه چاره های سریع در هر زمینه از جمله بهره وری انرژی یاری کند.

علاوه بر این علت این استفاده زیاد از انرژی، احتیاج به نگه داشتن مرکز داده در دمای مشخص، جلوگیری از گرم شدن بیش ازحد و خرابی قطعات الکترونیکی است. درنتیجه ، در صورت عدم استفاده از انرژی پاک برای بهره برداری از یک مرکز داده ، می تواند تأثیر عمده ای بر انتشار CO2 داشته باشد.

به همین دلیل است که شرکت Deepmind (یک شرکت هوش مصنوعی متعلق به گوگل) در سال 2016 پیروز شد 40٪ مصرف انرژی را در یک مرکز داده در گوگل کاهش دهد.

اکنون چندین راه چاره مبتنی بر داده برای یاری به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و راهنمایی ما به آینده ای کاملاً تجدید پذیر درحال آزمایش قرار گرفته است. و همچنین بسیاری موارد دیگر در حال حاضر موردمطالعه قرار گرفته است.

بنابراین علوم داده نیز این توانایی را دارد که در این نبرد سهیم باشد و آینده ای بهتر را برای ما رقم بزند.

انتهای پیغام/4112/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 20 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 853

به "تأثیرات تکنولوژی بر تغییرات اقلیمی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأثیرات تکنولوژی بر تغییرات اقلیمی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید