باکس آفیس هفته؛ حضور کم رمق فیلم های جدید در سینما

به گزارش مینی نت، طبیعتا باکس آفیس هنوز تحت تاثیر کروناست و خیلی از سالن های سینمای آمریکا باز نشده اند هر چند به نظر می رسد کم کم تعداد سالن ها و فیلم های اکران شده لااقل در سینما-ماشین ها بیشتر می گردد و سینماهای چین هم بعد از شش ماه با کنترل شدن ویروس کرونا در این کشور بازگشایی شدند. فیلم اجاره ای به کارگردانی دیو فرانکو هفته گذشته توانست عنوان صدرنشین جدول فروش را از آن خودش کند.

باکس آفیس هفته؛ حضور کم رمق فیلم های جدید در سینما

آمار فروش ها همچنان به شدت پایین است و بیشتر فیلم ها از چند هفته قبل اکران شده اند و روی پرده سینماها مانده اند اما نتوانسته اند به فروش قابل توجهی دست پیدا نمایند. تقریبا تاریخ اکران همه فیلم ها تا آخر سال به هم خورده است. شرایط تحت تاثیر کووید 19 روز به روز بدتر می گردد و اکران فیلم های مهم مثل انگاشته (Tenet) نولان هر ماه به تعویق می افتد.

در همین حد اما در جدول فروش شاهد حضور 4-5 فیلم محدود هستیم که همه شان فیلم هایی هستند که با بودجه کم فراوری شده اند و نکته جالب این که اکثرشان هم مربوط به ژانر وحشت هستند. دلیلش احتمالا این جاست که فیلم های ترسناک می توانند با بودجه های پایین ساخته شوند و در عوض مخاطبان خوب و زیادی دارند که فروش آن ها را تضمین می نمایند درنتیجه راحت تر از فیلم های دیگر در این شرایط می توانند ریسک اکران را به جان بخرند.

فیلم اجاره ای (The Rental) که در صدر جدول است یکی از همین فیلم های ترسناک است. افتتاحیه فیلم به دلیل پاندمیک کووید 19 در یکی از درایو-این ها یا همان سینما-ماشین های خودمان رقم خورد و در روز اولش با اکران در 251 سالن سینما توانست 130 هزار دلار فروش کند.

این فیلم ترسناک اولین تجربه کارگردانی دیو فرانکوست. او را به عنوان بازیگر در فیلم های زیادی از جمله فیلم سرگرم نماینده حالا منو می بینی (Now you see me) دیده اید و البته برادر عظیمترش جیمز فرانکو را احتمالا می شناسید.

در نوشتن فیلمنامه فیلم هم خودش مشارکت داشته و طرح داستانی را هم خودش داده است. دن استیونس، آلیسون بری همسر دیو فرانکو و جرمی آلن از بازیگران این فیلم هستند. همزمان با سالن های سینما فیلم در شبکه های VOD هم به نمایش درآمده است. به نظر می رسد تنها راه نجات فعلی سینما و فیلم ها و فیلمسازان استفاده از همین شبکه های آنلاین و نمایش خانگی باشد.

داستان زن و شوهری به نام میشل و چارلی که به همراه برادر چارلی جاش و دوست دختر او تصمیم می گیرند به تعطیلات بفرایند. ِآن ها خانه ای اجاره می نمایند که منظره ای رو به اقیانوس دارد. درخواست مینا برای اجاره خانه بدون هیچ دلیل مشخصی پذیرفته نمی گردد. چارلی هم یک فرم ثبت نام پر می نماید و درخواست او را می پذیرند.

وقتی به ویلا که در نقطه دورافتاده قرار گرفته می رسند با تیلور صاحب آن آشنا می شوند. خیلی زود متوجه می شویم که یک نفر این گروه را تحت نظر گرفته است.

فیلم نقدهای مثبتی از سوی منتقدان دریافت کرد و جالب است همه فیلم های ترسناکی که این روزها اکران شده اند به نسبت توانسته اند نظر منتقدان را جلب نمایند.

امتیاز فیلم اجاره ای در سایت روتن تومیتوز 72 درصد است و در سایت متاکریتیک امتیاز 63 از 100 را از منتقدان گرفته است. آن ها معتقدند که بعضی از حقه های ژانر کاری می نمایند که فیلم اجاره ای کمی در دست انداز بیفتد اما سرمای تاثیرگذار فیلم و بازی قوی بازیگران در نهایت فیلم را به هدفی خوب برای هواداران فیلم های ترسناک تبدیل می نماید.

ریچارد روپر از سایت شیکاگو تایمز از فیلم خیلی خوشش آمده و از چهار ستاره به آن سه ستاره و نیم داده و نوشته است: فیلم اجاره ای می تواند به عنوان یک مورد مطالعه شخصیتی خیلی جدی و متقاعدنماینده درباره چهار عظیمسال ناکارآمد در یک سرانجام هفته عمل کند. و وقتی کاراکتر دیوانه آدمکش به مخاطب معرفی می گردد تغییر آن به یک فیلم ترسناک درخشان و فوق العاده است.

اوون گیلبرمن از ورایتی هم گفته است: در فیلم تنش کافی و مهارت به چشم می خورد. بعضی سکانس های فیلم ماهرانه و هنرمندانه ساخته شده اند و بعضی ها هم با اغماض تکان دهنده از کار درآمده اند که این احساس را می دهند از غریزه بهتر فیلم تخلف شده است. می گردد گفت بیشتر فیلم ماهرانه است و آن قدر عظیم می گردد که صندلی دیو فرانکو را به عنوان کارگردان تثبیت کند.

فیلم در عرض یک هفته توانسته 400 هزار دلار بفروشد.

در رتبه دوم جدول فیلم یادگار را داریم که باز هم یک فیلم اولی است و کارگردان آن ناتالی اریکا جیمز برای اولین بار پشت دوربین رفته است. این فیلم هم بازیگر چندان مطرحی ندارد و امیلی مورتیمر بازیگر سریال نیوز روم (اتاق خبر) در کنار رابین نوین مهم ترین بازیگران فیلم هستند که احتمالا اسمشان را هم نشنیده اید.

  • فیلم های ترسناک آمده اند اما مردم به سینما نمی فرایند

جالب این است که منتقدان این فیلم ترسناک را بیشتر از مخاطبان پسندیده اند. امتیاز فیلم در سایت imdb برابر 5.9 از 10 است ولی در متاکریتیک منتقدان به آن امتیاز 77 از 100 را داده اند.

فیلم یادگار داستان کی و دخترش سام است که به خانه مادر کی به نام ادنا سفر می نمایند. به مقصد که می رسند از همسایه ها می شنوند که ادنا مدتی است دیده نشده. خانه خالی است و کپک روی دیوارها را پوشانده است. شرایط خانه جوری است که انگار ادنا دچار جنون بوده. آن ها به پلیس گزارش می دهند. سام چیزهای عجیب و غریبی در خانه می بیند و کابوس ها کی را تسخیر می نمایند. کم کم به نظر می رسد طلسم جنونی در این خانه وجود دارد که همه اعضای آن را تسخیر می نماید.

منتقد سایت راجر ایبرت نوشته است: یادگاری و به خصوص فیلمنامه اش سرشار از جزییات ظریف و ماهرانه است. کاراکترها عمق دارند و آن حال و هوای غریب و ترسناکش تمام اتمسفر فیلم را تسخیر می نماید. سه بازی مرکزی فیلم که از سه نسل از زنان خانواده است فیلم را درخشان می نماید.

فیلم یادگار اولین بار در جشنواره ساندنس به نمایش درآمد. فیلم نقدهای مثبتی دریافت کرد. منتقدان نوشته اند: فیلم یادگار به روشی ماهرانه و هنرمندانه تنش را در اتمسفر بیم و وحشت ایجاد می نماید. این فیلم دستاوردی برای ناتالی اریکا جیمز به عنوان فیلم اول محسوب می گردد.

فیلم یادگار در طول چهار هفته اکرانش یک میلیون دلار فروش داشته که صدهزار دلار آن مربوط به هفته گذشته است.

در رده سوم جدول فیلم رنجور را داریم که فیلمی از برت و درو پیرس است. فیلم برادران پیرس هم بازیگر مطرحی ندارد. این فیلم هم علاوه بر سینماها در شبکه های VOD هم به نمایش درآمده است.

داستان فیلم در سال 1985 اتفاق می افتد. مگان به خانه گمبل ها می رود تا از دخترشان پرستاری و مراقبت کند. او در زیرزمین موجودی را پیدا می نماید که به دختر کوچک غذا می دهد. مگان می خواهد فرار کند اما آقای گمبل در را روی او می بندد. به زمان حال برمی گردیم و بن را می بینیم که والدینش قرار است از هم جدا شوند و بن پیش پدرش می رود. او با پسری به نام دیلون رفیق می گردد و آن ها درختی پیدا می نمایند که روی آن همان نشانه ای است که اوایل فیلم روی در خانه گمبل ها دیده بودیم. وقتی یک روز بن سراغ دیلن می رود صاحبخانه ادعا می نماید که فرزندی ندارد و بن مشکوک می گردد و آغاز به تحقیق درباره جادوگری می نماید که بچه ها را می دزدد. موجودی که گویا در پوست زن همسایه فرو رفته است.

این فیلم هم به نظر منتقدان متوسط ارزیابی شد و امتیاز 61 از 100 را دریافت کرد اما مخاطبانی که آن را دیده اند امتیاز 5.8 از 10 را به آن داده اند.

منتقدان آستین کرونیکل می گوید: شاید سازندگان فیلم رنجور باید احساس گناه نمایند که به وضوح چیزهایی را از فیلم پنجره عقبی آلفرد هیچکاک دزدیده اند و البته از خیلی فیلم های اسلشر دیگری که در کمپ های تابستانی می گذرد و فیلم های مربوط به عوامل ماورالطبیعه در دهکده های کوچک هم چیزهایی برداشته اند اما واقعیت این جاست که از نسخه خام هیچ کدام از این ها استفاده نکرده اند و در هر صحنه فیلم می گردد بدعت و نوآوری سازندگانش را دید.

رنجور در طول 13 هفته 1.8 میلیون دلار فروش داشته و هفته پیش میزان فروشش در سینماها صفر بوده است.

در نهایت رتبه چهارم جدول باز هم به یک فیلم ترسناک ماورالطبیعی به نام تعقیب شده (Followed) اختصاص دارد. آنتوان له کارگردان دنبال شده هم فیلم اولی است. تقریبا تمام فیلم به وسیله فیلمبرداری از روی صفحه کامپیوتر روایت می گردد و اتفاقاتی که در یک ویدیو وبلاگ می افتد روایت فیلم را شکل می دهد.

جان سویج و کلسی گریسولد بازیگران فیلم هستند که نام های آشنایی به نظر نمی رسند. فیلم در فستیوال بربانک که البته جشنواره مشهوری نیست جایزه بهترین فیلم ترسناک را از آن خودش کرد.

فیلم داستان یک ویدیو بلاگر جنجالی است که گم می گردد و آخرین ویدیوهایی که در وبلاگش گذاشته نشان می دهد که در هتل لنوکس اقامت داشته است. هتلی که در پایین شهر لس آنجلس قرار گرفته است و مشهور است که از آن هتل های تسخیر شده توسط نیروهای ماورالطبیعه است. پیش از گم شدن ویدیو بلاگر از دوستانش خواسته بود به او یاری نمایند تا فیلمی درباره هالووین در این هتل بسازد.

نکته جالب این که سازندگان فیلم داستان هتل لنوکس را بر اساس وقایع هتل سیسیل بسط دادند که خودش در پایین شهر لس آنجلس است و اتفاقا به مرگ های ناگهانی که در آن رخ داده و خشونت شهرت دارد.

فیلمنامه 144 صفحه ای فیلم در عرض 12 روز فیلمبرداری شد. فیلم در طول شش هفته اکرانش 500 هزار دلار فروش داشته و البته هفته گذشته کسی برای دیدنش به سینما نرفته است. فیلم تعقیب شده هنوز آن قدر مهجور است که امتیاز متاکریتیک هم ندارد ولی گویا تماشاگران سینما از دیدن لذت نبرده اند و امتیاز آن در imdb معادل 4.9 از 10 است. در جشنواره ای که شرکت داشته البته منتقدان در شبکه های اجتماعی رویکرد مثبتی به آن داشته اند و به خصوص از شیوه فیلمبرداری نوآورانه آن استقبال کردند.

نام فیلمهفته اکرانفروش آخر هفتهفروش کلی
اجاره ای

The Rental

10.40.4
یادگار

Relic

40.11
رنجور

The Wretched

1301.8
تعقیب شده

Followed

600.5

*رقم فروش بر اساس میلیون دلار است.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1123

به "باکس آفیس هفته؛ حضور کم رمق فیلم های جدید در سینما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باکس آفیس هفته؛ حضور کم رمق فیلم های جدید در سینما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید