8 نکته مهم پیش از سفر به چین

به گزارش مینی نت، سفر به چین برای بیشتر گردشگران تجربه ای به یادماندنی بوده است تا جایی که این سفر را به همه پیشنهاد می نمایند اما پیش از رفتن 8 نکته را بهتر است بدانید.

8 نکته مهم پیش از سفر به چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

پرجمعیت بودن چین تنها خصوصیت شاخص این کشور نیست؛ طبیعت بی نظیرش گواه این ادعا است. هر شهر و هر منطقه این کشور زیبایی مخصوص به خود را دارد که به گردشگران توصیه می گردد حتما آن ها را تجربه نمایند. اما این تنها نکته مهم نیست. آگاهی از فرهنگ، چگونگی برقراری ارتباط و حتی زبان چینی می تواند سفر شما را رنگ بهتری ببخشد.

1. ادعای سفر به چین، مستلزم خارج شدن از پکن و شانگهای است

چین سرشار از تاریخ و منظره های زیبا است. با اینکه پکن و شانگهای انتخاب های بسیاری برای بازدیدنمایندگان دارند اما بسیاری تجربه های شگفت انگیز خارج از این شهرها رخ می دهند. شهر هاربین منزلگاه بزرگ ترین فستیوال یخ و برف در جهان است که هر ساله در ماه ژانویه برگزار می گردد. شهرهای هانگژو و سوژو را بهشت روی زمین می دانند و این اصطلاح را برایشان به کار می برند: بهشت در بالا، سوژو و هانگژو در پایین. استان یون نان در مرز تبت، منزلگاه 53 فرهنگ از 56 فرهنگ اقلیت است. با وجود لباس های شاد و مناظر طبیعی زیبا، کلان شهرهای چین با پاساژهای بزرگش را فراموش می کنید.

2. زمانی که چینی ها برای اولین بار شما را به شام دعوت کردند، دعوتشان را قبول کنید

از تمام غذاهایی که برای شما سفارش داده اند بچشید و اجازه دهید تا هزینه آن را حساب نمایند. زمانی که چینی ها شما را به شام دعوت می نمایند نشانه احترام آن ها است چراکه آن ها به آشپزی خود بسیار افتخار می نمایند و مایل اند تا بعضی از بهترین غذاهای منو را برای شما سفارش دهند. طی شام زمانی که عبارت gan bei را شنیدید باید همه نوشیدنی های خود را بنوشند. بنابراین یک پیشنهاد عاقلانه این است که لیوان خود هرگز کاملا پر نکنید.

3. فرهنگ چین نسبت به اقتصادش کند پیشرفت می نماید

رشد مالی بی سابقه در چین این درک اشتباه را به جا گذاشت که فرهنگ کشور نیز می تواند پابه پای اقتصاد پیشرفت کند. متاسفانه فرهنگ چین در مقایسه با تمام جهان همچنان جای پیشرفت بسیاری دارد. زمانی که قدرت نرم چینی ها را درنظر می گیریم (مانند دادوستد آن ها با جهان به وسیله انتشارات و استدیوهای فیلمسازی) متوجه می شویم که آن ها به سختی در بازار سهام تقلا می نمایند که حاصل آن صادرات بسیار کم به خارج از چین است. اقلیت های قومیتی در جنوب چین مستقر هستند اما این جمعیت اکثریت جمعیت 82 میلیون نفری که زیر خط فقر زندگی می نمایند را تشکیل می دهند.

4. برقراری ارتباط کار دشواری است، پس شکیبا باشید

زبان چینی زبانی بسیار پیچیده ای است و برای هر فکری که در سر داشته باشید یک حرف مخصوص به خود وجود دارد. این زبان آهنگین، زمانی که متوجه می شوید که برای ادای هر کلمه باید صدای خود را نیز کنترل کنید دشوارتر نیز می گردد. آهنگ اشتباه یا عدم تاکید روی هجای خاص اغلب باعث فراوری کلمه ای کاملا متفاوت از آنچه مدنظرتان بود می گردد. برای مثال کلمه ma هم به معنای اسب و هم به معنای مادر است و حتی می تواند یک آهنگ در انتهای یک جمله باشد و یا حتی به معنای سرزنش کردن تعبیر گردد. تمام اینها به این بستگی دارد که شما چطور کلمه را ادا کنید.

در سال 1982 شیوه نگارش پین یین (Hanyu Pinyin) به عنوان استاندارد بین المللی استفاده از الفبای لاتین به منظور روشن تر شدن تلفظ چینی پذیرفته شد.توصیه من به گردشگران این است که، چه باور داشته باشید می توانید به زبان چینی ساده با آن ها ارتباط برقرار کنید، چه معتقد باشید تمام چینی ها باید انگلیسی صحبت نمایند، باید بگویم لطفا هنگام پیش آمدن مسئله ای در ارتباط شکیبا باشید. دو چیز را حتما بدانید: یک اینکه احتمالا تلفظ شما نادرست است. و دو، حتی اگر تاکید شدیدی در یادگیری زبان انگلیسی باشد، معمولا دانش آموزان چینی تقلای بسیاری در این راه می نمایند، زیرا عادت های سنتی حفظ کردن آن ها با یک زبان که ریشه لاتین دارد هم خوان نیست.

5. چینی های مسن برای تناسب اندام تمرینات جالبی دارند

در هر روز از هفته که دوست داشتید، پیش از ساعت 8 صبح نگاهی به پارک ها بی اندازید. می بینید که افراد مسن چینی بسیاری در حال عقب عقب رفتن هستند و به خود ضربه می زنند. آن ها باور دارند عقب عقب راه رفتن باعث می گردد ستون فقرات سالم بماند زیرا مجبور می گردد صاف بایستد و برای حفظ تعادل اندکی به سمت پشت متمایل گردد. ضربه زدن آن ها روی بازوها، شانه ها و پشت نوعی پیغام است که خون را در این قسمت های بدن در جریان نگه می دارد. این قضیه خیلی مرا در فکر برد که نهایت هیچ توضیحی بجز شایعه و افسانه های قومی برای آن پیدا نکردم.

6. چه پیاده و چه سواره باید گوش به زنگ و مراقب باشید.

هر ساله به ازای هر 100،000 وسیله موتوری در چین 104.5 تلفات جاده ای وجود دارد. در آمریکا این رقم خیلی پایین تر از 12.9 است. پیش از رفتن باید حتما از دلایل این آمار وحشتناک آگاه شوید. در سال 1990 تنها 5.5 میلیون نفر صاحب خودرو بودند که این 0.5 درصد جمعیت کشور را تشکیل می داد. در طی تنها 20 سال تعداد خودروهای شخصی به 70 میلیون، یعنی 5.2 درصد جمعیت رسید. آمار وحشتناک تصادفات خودرو در چین تنها بخاطر افزایش تعداد خودروها در جاده ها نیست. ما باید به تاریخ حمل ونقل در چین و آموزشی که شهروندان پیش از آغاز رانندگی داشتند مراجعه کرد.

بیشتر رانندگان چینی امروز در جایگاه های عقب ماشین بزرگ نشده اند بلکه آوازخوان، همراه با دوستان خود، بصورت پیاده به سمت کمپ های تابستانی می رفتند. 25 سال پیش یک خانواده متوسط هزینه خرید یک اتومبیل را نداشت. امروزه نیز اگر بخواهید گواهی نامه بگیرید باید یک امتحان کتبی را پشت سر بگذارید. نه دوره ای می گذرانید و نه معلمی برای هدایت شما وجود دارد بلکه تنها باید یک کتاب را حفظ کنید. زمانی که نمره قبولی را گرفتید می توانید درس های رانندگی را آغاز کنید. نه درس های رانندگی و نه امتحان نهایی، هیچ کدام در فضای واقعی نیستند، بنابراین موفقیت دانشجویان کاملا تضمینی است. پارک دوبل معمولا امتحان گرفته نمی گردد و حتی ثابت نگه داشتن سرعت نیز مد نظر نیست. هنگام رانندگی در بزرگراه ها، اغلب بیشتر از 20 دقیقه نمی توانم نشستن در جایگاه های عقب را تحمل کنم، زیرا رانندگان تنها چیزی که بلد هستند رانندگی با سرعت بالا و ترمز دریافت های شدید است. این حرکات باعث می گردد مدام سعی کنم خودم را با عقب و جلو شدن های بسیار و شدید وفق دهم که خیلی آزاردهنده است.

7. اگر در تابستان سفر کردید حتما مردان چینی بسیاری را می بینید که شکم های خود را بیرون انداخته اند

زمانی که هوا گرم و مرطوب می گردد، مردان چینی لباس های خود را بالا می زنند و شکم خود را بیرون می اندازند. بسیاری از این مردها ادعا می نمایند که این حرکت باعث خنک شدنشان می گردد و طب چینی نیز آن را تایید نموده است. دکترهای غربی شاکی شده و این ادعا را که طب چینی این عمل را تایید می نماید رد نموده اند. چه این حرکت به خنک شدن یاری بکند و چه نکند، خود را برای شکم های بی ریخت بیرون زده آماده کنید.

8. اصلا از نمایش های ایمپرشنز (Impressions) نگذرید

Zhang Yimou کارگردان اصلی جشن های افتتاحیه و اختتامیه المپیک تابستانی پکن 2008 بود. او از میان پروژه های بیشمار، سه اجرای سنتی و غنی چینی را که به نام احساسات یا ایمپرشنز معروف هستند کنار هم قرار داد. این اجراها اقلیت های قومی و سبک زندگی شان را به نمایش می گذارد. می توانید این نمایش ها را در شهرهای لیجانگ، یانگشاو، و هانگژو ببینید. جدا آن ها را از دست ندهید.

برای سفر به چین می توانید تور چین آژانس های مسافرتی معتبر را در خبرنگاران مشاهده و ارزان ترین تور را برای سفرتان خریداری کنید.

منبع: کجارو / matadornetwork.com
انتشار: 24 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 525

به "8 نکته مهم پیش از سفر به چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 نکته مهم پیش از سفر به چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید