تور اروپا: باقری: طرف های اروپایی از بعضی پیشنهادهای ما خیلی رضایت نداشتند

به گزارش مینی نت، تهران (پانا) - رئیس هیات مذاکره کننده ایران گفت دیدگاه های ایران را به صورت مستند و مستدل در قالب دو سند به طرف مقابل ارائه کردیم و طبیعی است این مبنایی برای مذاکره می گردد و طرف مقابل باید پاسخ مستند به این پیشنهادها ارائه کند.

تور اروپا: باقری: طرف های اروپایی از بعضی پیشنهادهای ما خیلی رضایت نداشتند

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز اروپا دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان پیش از ترک وین در فرودگاه در گفت وگو با خبرنگاران ایرانی گفت: در این دور از گفت وگوها، ایران با ترکیب یک هیات تازه و با حضور افراد متخصص و مسئول در موضوعات اقتصادی، اقتصادی و بانکی وارد گفت وگوها شد و این نشان دهنده عزم جدی طرف ایرانی برای ورود به مذاکرات با هدف دستیابی به توافق بود و این نکته تاثیر خود را بر طرف مقابل گذاشت و بعضی از آنها اذعان کردند این ترکیب هیات نشان دهنده عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای ورود به مذاکرات است.

وی ادامه داد: در پرتو دولت و تیم تازه مذاکراتی دیدگاه هایش را در دو زمینه، یکی موضوع لغو تحریمهای ظالمانه و غیرقانونی و بعلاوه موضوع هسته ای، دیدگاه های ایران را به صورت مستند و مستدل در قالب دو سند به طرف مقابل ارائه کردیم و طبیعی است این مبنایی برای مذاکره می گردد و طرف مقابل باید پاسخ مستند به این پیشنهادها ارائه کند. بر این اساس، آنها پیشنهاد کردند که گفت وگوها برای چند روز متوقف گردد و آنها به مرکز ها بروند و پس از دریافت دستورالعمل ها برای ارائه پاسخ مستدل و مستند به جمهوری اسلامی ایران مجدد به وین بازگردند.

این دیپلمات ارشد ایرانی اظهار کرد: ما تصریح کردیم که ایران آمادگی دارد گفتگوها را در همین زمان ادامه دهد اما چون آنها درخواست کردند موافقت کردیم تا برای هفته ای که در پیش داریم برگردیم و آنها نیز پاسخ هایشان را آماده نمایند.

وی گفت که دور بعدی هفته آینده است و روزش تعیین شده اما توافق شد فعلا گفته نگردد.

رئیس هیات مذاکره نماینده ایران در پاسخ به این که بعضی دیپلمات های اروپایی گفته اند که پیشنهادهای ایران غیرقابل قبول و تندروانه است گفت: اینکه طرف های اروپایی خیلی درباره بعضی از پیشنهاد های ما رضایت نداشتند درست است، اما اینها بر اساس مبانی مشترک میان دو طرف تنظیم شده و اعتراضی به اینکه اینها نامربوط هستند نداشتند و گفتند که با دیدگاه های ما مطابقت ندارد.

وی اضافه کرد: من هم گفتم این طبیعی است ما قرار نیست در مذاکرات چیزهایی بگوییم که مطابق دیدگاه های شما باشد، ما مطالبی می گوییم مطابق دیدگاه های خودمان اما نکته این است که اینها بر اساس یک مبنایی است که مورد قبول طرف های مقابل هم هست و هیچ یک از طرف های اروپایی ادعا نمی کرد که پیشنهادات مبانی حقوقی و قانونی که مورد قبول دو طرف باشد، ندارد.

وی در پاسخ به اینکه اگر طرف های اروپایی و دیگران پیش نویس تازه ارائه نمایند چه می گردد؟ گفت: اشکالی ندارد. آنها پیش نویس دهند اما شرطش این است که باید مبتنی بر مبانی مشترک باشد وگرنه پیشنهادی برای رسیدن به توافق نیست.

باقری در پاسخ به این که برای اولین بار در مذاکرات وین حاضر شدید با یک تیم تازه، فضای مذاکرات را چطور دیدید؟ اظهار کرد: ما در طول سال های گذشته تیم های مختلف مذاکراتی داشتیم که از افراد مختلفی تشکیل شده بود. اما از ویژگی های این تیم فعلی این بود که از همه ظرفیت های ملی که در تیم های گذشته بوده در این تیم استفاده شد و یک تیم اجماعی است. با این که نگاه تعیینی دولت در عرصه سیاست خارجی دارد اما این اراده را نشان داد که نگاه جدی به استفاده از همه ظرفیت های ملی دارد.

وی درباره فضای حاکم بر مذاکرات نیز گفت: دیدگاه های طرف های مقابل و ما در بسیاری موارد با هم منطبق بود و در بعضی موارد منطبق نبود. مهم این بود که طرف ها دیدگاه هایشان را با صراحت بیان می کردند اما در فضایی محبت آمیز گفت وگوها برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 بهمن 1400 بروزرسانی: 10 بهمن 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1900

به "تور اروپا: باقری: طرف های اروپایی از بعضی پیشنهادهای ما خیلی رضایت نداشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور اروپا: باقری: طرف های اروپایی از بعضی پیشنهادهای ما خیلی رضایت نداشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید