افزایش نرخ مطالعه در ایام کرونا و استقبال از دومین نمایشگاه مجازی

به گزارش مینی نت، نادر قدیانی مدیر انتشارات قدیانی در گفت وگو با خبرنگاران ، با بیان اینکه انسان ها همواره باید برای نجات خود از بلایای طبیعی که به وجود می آید، راهکارهایی بیندیشند، گفت: اهالی فرهنگ می توانستند در عصر کرونا در حوزه کتاب و کتابخوانی استفاده های زیادی بنمایند که کمتر رخ داد اما مردم راه خود را پیدا نموده اند و طی یکسال گذشته خانواده ها به دنبال تعطیلی مدارس به موضوع آموزش فرزندانشان بیشتر توجه نمایند و برای آموزش بهتر به فرزندانشان کتاب بیشتری مطالعه نمایند.

افزایش نرخ مطالعه در ایام کرونا و استقبال از دومین نمایشگاه مجازی

وی ادامه داد: طبیعتا در چنین شرایطی کتاب و کتابخوانی نسبت به سال های گذشته رشد بیشتری داشته است و حتی می توان اثرات آن را بیشتر دید و نتیجه گرفت که فرایند مطالعه و توجه به کتاب در این دوران رو به جلو بوده است.

قدیانی با اشاره به برگزاری 32 دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به شکل فیزیکی، مطرح نمود: در طول این 32 سال نمایشگاه بیش از اندازه فربه شده بود و به نظرم نمایشگاه مجازی کتاب تهران با وجود بعضی ایرادات، یک تجربه خوب و پیروز بود.

وی تاکید نمود: من به صورت صددرصدی از برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران حمایت می کنم و پیشنهاد می کنم آخر اردیبهشت و اول خردادماه دومین تجربه نمایشگاه مجازی می تواند برگزار گردد.

قدیانی با بیان اینکه پیش بینی این تاریخ برای سال های آینده باید در تقویم نمایشگاهی کشور ثبت و درج گردد، گفت: همان طور که اردیبهشت سال های سال به عنوان تاریخ معین نمایشگاه کتاب تهران در نظر گرفته شده بود، این ماه می تواند سال های آینده هم میزبان نمایشگاه مجازی کتاب تهران باشد.

وی با اشاره به شیوع گسترده بیماری کرونا و احتمال عدم برگزاری نمایشگاه کتاب در آینده به صورت فیزیکی نیز شرح داد: همان طور که بیماری وبا یک زمانی به صورت گسترده همه دنیا را درگیر نموده بود و هنوز هم با وجود واکسن و درمان وجود داشت، پژوهش ها نشان می دهد که ویروس کرونا هم با کشف واکسن همچنان مردم زمین را درگیر خودش خواهد نمود و باید به فکر راهکاری برای سایر برنامه ها مثل نمایشگاه مجازی بود.

قدیانی با طرح این موضوع که من اساسا با برگزاری نمایشگاه فیزیکی کتاب تهران به شکل سالیان گذشته مخالف هستم، اضافه نمود: معتقدم همچنان باید از امکانات دنیای مجازی برای توسعه و بهتر برگزاری نمایشگاه استفاده کرد. البته در دوره دوم باید نرم افزار نمایشگاه ارتقا پیدا کند و این رویداد از حالت فروشگاهی صرف خارج شده و بعد نمایشگاهی آن تقویت گردد.

وی همچنین بر لزوم حمایت از ناشران بخصوص در این ایام کرونایی تاکید نمود و گفت: در این زمینه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بهتر است با یک بیانیه محکم و آگاهانه درباره توزیع کاغذ دولتی شفاف سازی کند؛ زیرا ناشری که 50 کارمند دارد و حقوق سنگینی پرداخت می نماید، باید بتواند برای آینده کاری خود برنامه ریزی کند؛ و ناشر تک کتابی بدون کاغذ دولتی کمتر دچار مشکل می گردد؛ ولی ناشران حرفه ای در انتظار شفافیت توزیع کاغذ دولتی هستند تا تکلیف کار خود را بدانند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1538

به "افزایش نرخ مطالعه در ایام کرونا و استقبال از دومین نمایشگاه مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش نرخ مطالعه در ایام کرونا و استقبال از دومین نمایشگاه مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید