افزایش مشارکت های مردمی در پروژه های مرمتی نمایانگر اقبال عمومی به میراث ملی

به گزارش مینی نت، نشست تخصصی احیای بناهای تاریخی در ایران، فرصت ها و چالش های پیش رو با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، علی محمد سعادتی شهردار منطقه 12 (بافت تاریخی تهران) و رضا فیضی دبیر اجرایی نشست و مدرس دانشگاه و جمعی از دانشجویان و علاقه مندان به حوزه احیای بناهای تاریخی در عمارت مسعودیه برگزار گردید.

افزایش مشارکت های مردمی در پروژه های مرمتی نمایانگر اقبال عمومی به میراث ملی

به گزارش مینی نت به نقل از روابط عمومی صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ضمن تشکر از صندوق احیا، در برگزاری نشست های تخصصی حوزه احیا بناهای تاریخی و فرهنگی، بر توسعه و ترویج مباحث علمی در حوزه های مرمت و احیاء بناهای تاریخی و همچنین مشارکت و حضور بیشتر مردم در این زمینه تأکید کرد و اضافه کرد: حوزه احیا بخشی است که با حوزه های تخصصی دیگر چون معماری، اقتصاد، فرهنگ، علوم اجتماعی ، باستان شناسی و... ارتباطی تنگاتنگی دارد و این حوزه ها در جریان احیا لازم است حضور موثری داشته باشند.

طالبیان با اشاره به اینکه درخواست های زیادی برای سرمایه گذاری و احیای ابنیه تاریخی در شهرهایی همانند یزد و... وجود دارد، توضیح داد: حفظ اصالت محیط اثر بسیار حائز اهمیت است بنابراین لازم است اصالت و یکپارچگی هر اثر یا مجموعه فرهنگی و تاریخی و حتی شهر در جریان احیاء حفظ گردد.

معاون میراث فرهنگی خاطر نشان کرد: هدف در موضوع احیای بناهای تاریخی و فرهنگی باید آگاهی بخشی باشد. از آنجایی که حوزه احیاء مبحثی بسیار پیچیده است لذا لازم است در بحث تغییر کاربری آثار تاریخی و فرهنگی و نیز مداخلات مرمتی ارزش های جدیدی به ارزشهای موجود آثار اضافه گردد.

طالبیان توضیح داد: حفاظت و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی و به سادگی به انجام نمی رسد و سازمان میراث فرهنگی کشور ، شهرداری و ... به تنهایی از عهده این مسئولیت سنگین بر نمی آیند و باید در این زمینه از مشارکت های همه دستگاه ها در سطوح محلی، میانی و ... استفاده کرد.

او اضافه کرد: مشارکت های مردم در پروژه های مرمتی بناهای تاریخی در پنج سال گذشته افزایش چشمگیری داشته که نمونه موفق این موضوع را در مرمت بازار تبریز شاهد بودیم.

او در سرانجام خاطر نشان کرد: دستورالعمل های بسیار خوبی در رابطه با مباحث مرمتی و شیوه های موثر مشخص کاربری در طی سال های اخیر در این معاونت تهیه شده است که برای استفاده در اتخاذ تصمیمات صحیح به ادارات کل میراث فرهنگی تمام استان های کشور ابلاغ شده است که در خلال این دستورالعمل ها برخی از وظایف مدیریت های شهری ها شفاف شده است.

در این نشست رضا فیضی؛ دبیر اجرایی نشست و مدرس دانشگاه گفت: آموزشگاه صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی بحث آن ترویج و توسعه دانش احیاست و دومین نشست احیا نیز در همین راستا برنامه ریزی شده است.

این مدرس دانشگاه به ابعاد اقتصادی احیاء بناهای تاریخی پرداخت و خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه جریان احیاء بناهای تاریخی در کشور عمومی نیست و برای عمومی شدن آن باید بخش خصوص توانمند و فعال و قدرتمندی داشته باشیم. از سوی دیگر در بعد اقتصادی باید شیوه مالی و همچنین مشوق هایی را برای جریان احیا ایجاد کرد.

او با اشاره به اینکه دولت و بخش خصوصی دو رکن مدیریت هر جریانی است، توضیح داد: در همه جهان دولت ها در نقش سیاست گذار و قانون گذار هستند و به منظور جذب سرمایه گذاران مشوق¬ها و بسته های حمایتی را تدوین می نمایند . اکنون موضوع مدیریت توسط خود دولت¬ها منتفی است و باید با تسهیل گری قوانین بتواند جریان سرمایه گذاری را هدایت و هدایت نمایند.

دبیر اجرایی نشست اضافه کرد: بخش خصوصی باید متصدی، مجری و بهره بردار بناهای تاریخی باشد و امیدواریم بهره¬برداری از بناهای تاریخی توسط بخش خصوصی انجام گیرد و تنها نظارت بر عهده دولت باشد. مدیریت شهری نیز جریان اقتصادی و شهری را برنامه ریزی نماید تا با برطرف موانع از سرمایه گذاران حمایت نمایند.

او در ادامه به نقش صندوق احیاء در راه اندازی جریان احیای بناهای تاریخی پرداخت و اضافه کرد: مدل های حقوقی مشارکت در احیا وجود ندارد و باید مدل های حقوقی واگذاری ابنیه تاریخی در مشارکت با بخش خصوصی نیز مدل سازی گردد، به جز صندوق احیاء که تجربه های موفقی در این قضیه دارد باید ساز و کارها و مدل های متفاوتی و مباحث سرمایه گذاری تهیه گردد تا سرمایه گذاران هم علاقمندتر به مشارکت در حوزه احیای آثار تاریخی باشند.

علی محمد سعادتی، شهردار منطقه 12 بافت تاریخی تهران که دیگر سخنران این نشست بود، گفت: در شهر تهران حدود 2000 اثر تاریخی واجد ارزش وجود داشته است که بخش زیادی از این آثار درطی 100 ساله اخیر دستخوش تخریب یا اضمحلال شده اند.

سعادتی اضافه کرد: ریشه یابی در حوزه قوانین باید در راستای حمایت و صیانت از ابنیه تاریخی باشد و چون این قوانین تا کنون کارآمدی و کارایی خاصی در حفاظت آثار تاریخی نداشته است و خلأ قانونی در حوزه حفاظت، وجود درکنار مباحث حقوقی و و نیز اقتصادی وجود دارد که باید بپذیریم و در فرایند اصلاح این قوانین گام برداریم.

شهردار منطقه 12 بافت تاریخی تهران خاطر نشان کرد: امروزه حساسیت و اقبال عمومی بالایی نسبت به صیانت و حفاظت از بناهای تاریخی وجود دارد و این اقبال عمومیت بسیار ارزشمند است.

او اضافه کرد: به نظر می رسد حساسیت ها نسبت به ابنیه تاریخی و ارزش های فرهنگی به شدت افزایش پیدا نموده است و تأثیرات مثبت اقتصادی استفاده از ابنیه های تاریخی، تمایل مردم را به خرید و سرمایه گذاری در بناهای تاریخی بیشتر نموده است.

سعادتی توضیح داد: سرمایه گذاری در بناهای تاریخی یکی از پالس های مثبت است و این روند رو به رشد، اتکایی برای مدیران شهری به شمار می رود. این فضای اقتصادی باید با حفظ هویت های محلی در خدمت حفظ ارزش های فرهنگی باشد و نباید به ابنیه تاریخی را به عنوان کالا نگاه کرد.

شهردار منطقه 12 بافت تاریخی تهران در سرانجام گفت: همچنین پایش صحیح از همه عرصه ها و ارزشهای تاریخی آثار باید در نظر گرفته گردد و شناسایی این ارزشهای ملی می تواند در برنامه ریزی های آتی در حوزه بناهای تاریخی یاری شایانی کند که این موضوع باید استمرار داشته باشد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 12 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 92

به "افزایش مشارکت های مردمی در پروژه های مرمتی نمایانگر اقبال عمومی به میراث ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش مشارکت های مردمی در پروژه های مرمتی نمایانگر اقبال عمومی به میراث ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید