30 عادت کوچک که تاثیر بزرگی بر زندگی روزمره شما دارند

به گزارش مینی نت، منظم بودن نقش مهمی در داشتن یک زندگی پیروز دارد. منظم بودن یعنی پایبندی به تعدادی از عادت های کوچک و مفید که باعث می شود شرایط مختلف زندگی را تحت کنترل بگیرید و با همین تغییرات کوچک، تاثیر بزرگی روی زندگی و عملکرد خود بگذارید. در ادامه با خبرنگاران مگ همراه باشید و در مورد 30 عادت کوچک که پایبندی به آن ها تاثیر بزرگی در بهبود زندگی شما دارد، بیشتر بخوانید.

30 عادت کوچک که تاثیر بزرگی بر زندگی روزمره شما دارند

1. آب بنوشید

سعی کنید در طول روز حتما به میزان کافی آب بنوشید. به جای هر نوشیدنی مضر مثل نوشابه و آب میوه های صنعتی، آب بخورید و بعد از مدتی تاثیر خیره کننده آن را ببینید.

2. از عبارت های مودبانه استفاده کنید

عادت کنید که در برخورد با دیگران از عبارت های مودبانه استفاده کنید و تشکر کنید. با ایجاد این عادت، روابط شما با دیگران در جامعه اصلاح می شود و کمتر با دیگران درگیری های لفظی پیدا می کنید. علاوه بر این، کمی مهربانی و ادب در هر رابطه، باعث می شود که روابط بهتر و محکم تری داشته باشید.

3. خانه را مرتب کنید

مرنب بودن خانه و محل زندگی و کار، نقش مهمی در سلامت روحی ما ایفا می کند و باعث می شود که فکری آرام تر داشته باشیم. هر بار که از یک اتاق یا بخشی از خانه خارج می شوید، یکی از چیزهایی که مربوط به آن قسمت از خانه نیست با خود ببرید و در جای مناسب بگذارید. با این کار خانه یا محل کار شما همیشه منظم و مرتب خواهد بود و لازم نیست یک زمان اضافه به آن اختصاص بدهید.

4. با دیگران محترمانه رفتار کنید

برای اینکه نسبت به دیگران محترمانه تر رفتار کنید کافی است این چند نکته را بدانید:

  • خودتان را به جای آن ها بگذارید و شرایط دیگران را درک کنید.
  • وقتی کسی با شما موافق نیست، رفتار خشن و بی ادبانه نداشته باشید. قرار نیست همه با هم هم نظر باشند.
  • بدانید که چه زمانی نباید حرف بزنید. لازم نیست در مورد همه چیز نظر بدهید؛ به خصوص وقتی می دانید نظر شما اهمیتی ندارد یا قرار نیست چیزی را تغییر دهد.

مهربان بودن هیچ هزینه ای ندارد. کافی است برای دیگران هم به میزان خودتان اهمیت قائل شوید.

5. مرتب ورزش کنید

حداقل سه تا پنج بار در هفته ورزش کنید. لازم نیست مثل یک ورزشکار المپیکی ورزش کنید! دویدن آرام و حتی پیاده روی ساده هم کافی است. بعد از بیدار شدن از خواب، برای سرحال شدن چند حرکت ورزشی ساده انجام دهید. تنها نکته ای که باید بدانید، تدام و پشتکار است.

6. قانون دو دقیقه را رعایت کنید

اگر کاری دارید که انجام دادن آن فقط دو دقیقه طول می کشد، همان لحظه انجامش دهید. مثلا یک لیوان آب را بشویید و سرجایش بگذارید. یک وسیله را در جای خودش قرار دهید. با این کار، خانه شما همیشه تمیز و مرتب می ماند و منظم تر می شوید. به مرور می توانید این زمان را بیشتر کنید. مثلا کارهای پنج دقیقه ای، ده دقیقه ای و…

7. نوشابه نخورید

نوشابه و نوشیدنی های گازدار دیگر را ترک کنید. وقتی به خودن نوشابه عادت کنید متوجه نمی شوید که چقدر شیرین است و چقدر بی فایده هر روز میزان زیادی کالری وارد بدن خود می کنید.

8. مهربانی را تمرین کنید

هر روز یک کار انجام دهید که مهربانی خود را به دیگران ثابت کنید. لازم نیست کار خارق العاده ای کنید. یک تماس تلفنی هم برای نشان دادن محبتتان کافی است.

9. قبل از تمام شدن، بخرید

همیشه قبل از اینکه چیزی تمام شود، آن را بخرید و جایگزین کنید؛ مثلا شامپو، دستمال توالت و… ممکن است گاهی اوقات در شرایطی گیر بیافتید که امکان خرید پیدا نکنید و به این چیزها نیاز داشته باشید.

10. هر ماه کتاب بخوانید

سعی کنید حداقل ماهی یک کتاب بخوانید. اگر وقت کافی دارید هر هفته یک کتاب بخوانید. کتاب خواندن یک تفریح مجذوب کننده است؛ آن را از دست ندهید.

11. غذای سالم بخورید

به خوردن غذای سالم عادت کنید. با خوردن غذای سالم هم سلامت جسمی و روحی شما تضمین می شود هم زیباتر می شوید.

12. برنامه غذایی داشته باشید

اگر همیشه از قبل معین کنید که می خواهید در طول هفته چه بپزید، هیچ موقع سردرگم نمی شوید و میزان زیادی در هزینه های زندگی صرفه جویی می کنید. با این روش، همیشه مواد غذایی لازم را در دسترس دارید.

13. دندان های خود را مسواک بزنید

مسواک زدن دندان فقط برای زیبایی لبخند شما نیست. مرتب مسواک بزنید تا دندان های سالمی داشته باشید و بیماری های دهان و دندان سراغتان نیاید. بوی خوب دهان، داشتن لبخند زیبا و کاهش هزینه های درمانی، از مزیت های عادت به مسواک زدن است.

14. از پله بالا بروید

هر زمان که مقدور است سعی کنید به جای استفاده از آسانسور از پله بالا بروید. البته این برای افرادی است که زانوهای سالمی داشته باشند. اگر مشکل زانو دارید، پله برای شما اصلا مناسب نیست.

15. به بازیافت اهمیت بدهید

تمام زباله های بازیافتی را نگه دارید و به جای مناسب برای بازیافت بسپارید. بطری ها، ظرف های شیشه ای و پلاستیکی سس و لبنیات و… را در جایی نگه دارید و از سایر زباله ها جدا کنید.

16. قبل از خواب ظرف ها را بشویید

شب قبل از خواب چند دقیقه وقت بگذارید و ظرف ها را بشویید. وقتی ظرف ها را می شویید، صبح یک سینک تمیز دارید و ظرف هایتان آماده استفاده هستند. صبح را به کارهای شخصی مجذوب کننده مثلا نرمش اختصاص بدهید.

17. بهداشت را رعایت کنید

بیشتر مسائل ما در طول زندگی به بهداشت بستگی دارد و بهترین عادت ها، عادت هایی هستند که به بهداشت ارتباط دارند. مسواک زدن، دوش گرفتن روزانه، شستن منظم لباس ها و… را جدی بگیرید. رعایت بهداشت غیر از اینکه باعث حفظ سلامت شما می شود، شما را مجذوب کننده تر و دلنشین تر می کند.

18. کمی کمتر از همیشه غذا بخورید

لازم نیست همیشه تا جایی که کاملا سیر شوید، غذا بخورید. ظرف های کوچک تر بردارید تا کمتر غذا بخورید. برای چیزهایی مثل بستنی و دسرها، ظرف های کوچک تر را انتخاب کنید. یک تکه کمتر پیتزا بخورید. با این عادت، اگر همه شرایط زندگی شما ثابت بماند، در مدت طولانی، کاهش وزن قابل توجهی را تجربه می کنید.

19. از نخ دندان استفاده کنید

بسیاری از افراد فکر می کنند مسواک زدن کافی است و از نخ دندان استفاده نمی کنند؛ اما نخ دندان هم به میزان مسواک اهمیت دارد اگر مهم تر نباشد. وقتی به نخ دندان عادت کنید، زمانی که از آن استفاده نکنید از میزان جرمی که روی دندان باقی می ماند، متعجب می شوید.

20. خوب بخوابید

خواب خوب و باکیفیت، سلامت جسم و روان شما را تضمین می کند. اگر اختلال خواب دارید آن را درمان کنید تا جسمی سالم تر داشته باشید.

21. هر روز عینک آفتابی بزنید

هر روز کرم مرطوب کننده که خاصیت ضدآفتاب داشته باشد بزنید. تابش آفتاب روی پوست می تواند باعث بروز بیماری های پوستی و آفتاب سوختگی شود.

22. پس انداز را یاد بگیرید

بسیاری از افراد به خاطر اینکه بیشتر از نیاز خود خرج می کنند، دچار مسائل مالی می شوند. پس انداز کردن یا یاد بگیرید و سعی کنید هر ماه بیشتر از نیاز های ضروری خود خرج نکنید.

23. ورزش کنید و غذای سالم بخورید، برای افزایش وزن!

ورزش کردن و غذای سالم خوردن، فقط برای کاهش وزن نیستید. اگر شما بیش ازحد لاغر هستید، با این عادت می توانید وزن بگیرید. ورزش کردن و غذای سالم باعث می شود که اندامی متناسب داشته باشید؛ چه الان لاغر باشید چه دارای اضافه وزن.

24. مثبت باشید

مثبت بودن چه برای خودتان چه برای دیگران، بسیار مفید است. برای مثبت بودن لازم نیست کار خارق العاده ای انجام دهید. همین که با یک جمله ساده از دیگران تعریف کنید، حس خوبی به خودتان و دیگران می دهد.

25. شکر کمتری مصرف کنید یا آن را جایگزین کنید

میزان شکری که ما روزانه مصرف می کنیم معمولا بسیار زیاد و مخرب است. سعی کنید تا جایی که می توانید مصرف شکر را قطع کنید. بستنی را با خوراکی هایی مثل ماست یا میوه جایگزین کنید.

26. برنامه دقیقی برای خواب داشته باشید

هر روز در ساعت معینی بخوابید و در ساعت معینی بیدار شوید. حتی روزهای آخر هفته هم به این برنامه پایبند باشید. با عادت کردن به این ساعت، به موقع خوابتان می رود و به موقع بدون نیاز به زنگ گوشی، بیدار می شوید.

27. برای هر چیزی بودجه ای در نظر بگیرید

وقتی درآمد خود را دریافت می کنید، متناسب با هر کار، بودجه ای کنار بگذارید و تا ماه بعد، آن را تغییر ندهید. این بهترین روش برای صرفه جویی است.

28. هر روز حداقل یک کار مفید انجام دهید

بعضی از روزها تنبلی می کنیم و دوست نداریم کاری انجام دهیم. حتی در این روزها هم سعی کنید یک کار مفید انجام دهید حتی اگر بسیار کوچک مثلا تمیز کردن اتاق فقط برای مدت 5 دقیقه باشد. البته از قلم نیاندازید که استراحت کردن به معنای نداشتن بهره وری نیست. همه ما نیاز داریم که گاهی اوقات هیچ کاری انجام ندهیم.

29. تخت خود را صبح ها مرتب کنید

مرتب کردن تخت چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد ولی باعث می شود که ظاهر اتاق شما منظم شود و این نظم و ترتیب، به فکر شما نظم می دهد.

30. هر کاری را همین الان شروع کنید

یاد بگیرید که هیچ کاری را به بعدا موکول نکنید. شما فقط زمان حال را در اختیار دارید و حالا، بهترین زمان برای انجام هر کار است.

منبع: Boredpanda

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 22 تیر 1401 بروزرسانی: 22 تیر 1401 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 2048

به "30 عادت کوچک که تاثیر بزرگی بر زندگی روزمره شما دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "30 عادت کوچک که تاثیر بزرگی بر زندگی روزمره شما دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید