چگونه دروغ گویی یک فرد را از چشمانش تشخیص دهیم؟

به گزارش مینی نت، حداقل 4 روش یا گام برای فهمیدن دروغ گویی افراد از روی چشم های آن ها وجود دارد. هیچ یک از این روش ها منوط به قاعده کلی نیستند و در انسان هایی مستثنی بوده یا حتی برعکس عمل می نمایند.

چگونه دروغ گویی یک فرد را از چشمانش تشخیص دهیم؟

به گزارش، هنگامی که در حال دروغ گویی هستیم؛ بسیاری از حرکات زبان بدن به طور ناخودآگاه یا ارادی تغییر می نمایند که نشانه دهنده دروغ گویی و قصه بافی ما هستند. در بعضی افراد شانه شان آغاز به تکان خوردن می نماید یا فرم چهره شان با صحبت های عاطفی که در حال گفتن هستند؛ تناسب و تطابق ندارد. معروف است یکی از روش های فهمیدن دروغ گویی، نگاه کردن به چشمان افراد است.

اگرچه به طور کامل نمی توان ادعا کرد حرکات چشم نشانگر دروغ گویی است، ولی در بسیاری از افراد، هنگام دروغ گویی، نشانه هایی در چشم ها ظاهر می گردد و به شما پیغام می دهند که باید درباره صحت این صحبت ها تردید داشته باشید.

حداقل 4 روش یا گام برای فهمیدن دروغ گویی افراد از روی چشم های آن ها وجود دارد. هیچ یک از این روش ها منوط به قاعده کلی نیستند و در انسان هایی مستثنی بوده یا حتی برعکس عمل می نمایند. آشنایی بیشتر شما با افراد مختلف، حالات و حرکات چشم آن ها بهترین قاعده برای فهمیدن دروغ گویی آن ها است.

توجه کنید چشمان یک فرد در حالت عادی چه شرایطی دارند و کدام حرکات را انجام می دهند. آیا سعی می نماید ارتباط چشمی برقرار کند یا از تماس چشمی فراری است. هنگام یادآوری چیزی یا خاطره ای چشمان خود را محکم می بندد یا باز نگه می دارد. چه هنگامی به اطراف نگاه می نماید و مردمک های چشم باز و بسته می گردد.

دانستن رفتار ها و حرکات معمولی افراد به شما یاری می نماید در هنگام دروغ گویی، با یک نگاه به چهره و چشم شان متوجه حرکات غیرعادی و تغییراتی شوید. بسیاری از افراد در هنگام دروغ گویی به طور ناخواسته حرکات چشمی جدیدی دارند.

همه شنیدیم که به چشم طرف مقابل تان زل بزنید تا بفهمید راست می گوید یا دروغ. بسیاری از افراد نمی توانند همزمان تماس چشمی برقرار نمایند و دروغ بگویند. برعکس این قضیه هم صادق است. بعضی افراد هنگام دروغ گویی سعی می نمایند مستقیما در چشمان شما زل بزنند تا تاثیرپذیری بیشتری روی شما داشته باشند.

اما غالبا افراد هنگام داستان پردازی، یادآوری یک خاطره فراموش شده و روایت کردن چیزی که ساختگی است، به زمین خیره می شوند یا روی شی خاصی تمرکز نموده و از تماس چشمی فراری هستند. در واقع، دنبال یک سوژه غیرمتحرک هستند. یکی از بهترین ترفند ها برای یافتن راستگویی یا دروغ گویی افراد، برقراری تماس و ارتباط چشمی است.

توجه کنید افراد در حالت عادی و فکر کردن، چشم شان به کدام سو می چرخد. بسیاری از افراد هنگامی که دارند از نیم کره راست خود استفاده می نمایند؛ به سمت چپ نگاه نموده و برعکس اگر چپ دست هستند و عادت دارند از نیم کره چپ مغز خود کار بکشند؛ به سمت راست نگاه می نمایند.

وقتی روبروی افراد ایستادید؛ توجه کنید این جهت ها برعکس می گردد. همواره جهت یابی جشم ها نشان دهنده دروغ گویی افراد نیست، ولی اگر مدتی با آن ها معاشرت داشته باشید؛ به خوبی متوجه می شوید الان به سمت چپ خودش نگاه می نماید؛ یعنی در حال داستان سرایی است.

مردمک های غالب مردم در هنگام دروغ گویی، از حالت طبیعی خارج می شوند و عظیم تر یا کوچک تر از حد طبیعی هستند. مثلا، وقتی دارند دروغ می گویند؛ مردمک چشم ها عظیم تر می گردد. این افراد نمی توانند تسلطی روی باز و بسته شدن مردمک چشم داشته باشند.

البته، بعضی افراد خیلی کوشش می نمایند مردمک چشم را ثابت نگه دارند، ولی باز از چهره شان و شرایط چشم معین می گردد تحت فشار هستند و دارند چیزی را پنهان می نمایند. همواره برای افراد خاصی یک استثنا هایی در نظر بگیرید. مثلا، ممکن است بعضی افراد به طور طبیعی وقتی تماس چشمی برقرار می نمایند؛ مردمک چشم شان گشادتر گردد یا به طور ذاتی مردمک چشم عظیم تری دارند.

منبع: یک پزشک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 13 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 836

به "چگونه دروغ گویی یک فرد را از چشمانش تشخیص دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه دروغ گویی یک فرد را از چشمانش تشخیص دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید