میکرودرم ابریژن چیست و چگونه انجام می گردد؟

به گزارش مینی نت، خبرنگاران: میکرودرم ابریژن روشی بسیار کم تهاجمی برای جوانسازی پوست است. میکرودرم ابریژن می تواند تیرگی های ناشی از نور خورشید، چین و چروک ها، لکه های پیری، جای جوش، ملاسما و سایر عوارض مرتبط با پوست را رفع نماید. میکرودرم ابریژن دارای اپیلکاتوری مخصوص همراه با سطحی سابنده است که می تواند لایه بیرونی و ضخیم پوست را جهت بازسازی و جوانسازی آن، به آرامی بتراشد.

میکرودرم ابریژن چیست و چگونه انجام می گردد؟

میکرودرم ابریژن (Microdermabrasion) که معمولا به اختصار میکرودرم نامیده می گردد اولین بار در ایتالیا در سال 1985 مورداستفاده نهاده شد. بعد از موفقیت میکرودرم در زیبایی و طراوت پوست به تدریج انجام آن در اروپا و بعد آمریکا رواج یافت و امروزه به عنوان روشی بی خطر و بسیار موثر در جوانسازی پیشنهاد می گردد.

در نوعی متفاوت از میکرودرم ابریژن، ذرات ریز اکسید آلومینیوم یا سدیم بی کربنات همراه با ساکشن روی پوست اسپری می شوند که باعث تراش ملایم لایه سطحی پوست می گردد. در مرحله بعد سلول های مرده و کریستال های اسپری شده به درون دستگاه مکیده می شوند. این تکنیک از میکرودرم ابریژن معمول تر است و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

میکرودرم ابریژن، روشی ایمن برای بیشتر انواع پوست می باشد. افراد در صورت عوارض زیر می توانند میکرودرم ابریژن را انتخاب کنند:

  • خطوط ریز چین و چروک
  • هایپرپیگمنتیشن، لکه های پیری و لکه های قهوه ای پوست
  • منافذ عظیم شده پوست و جوش های سرسیاه
  • جوش و جای جوش
  • استرچ مارک یا ترک های پوست
  • مات و کدر بودن پوست
  • غیریکنواخت بودن رنگ و بافت پوست
  • ملاسما
  • آسیب پوستی ناشی از نور خورشید

آماده شدن برای میکرودرم ابریژن چگونه است؟

میکرودرم ابریژن روشی غیرجراحی و بسیار کم تهاجمی است و احتیاج به اقدام خاصی جهت آماده شدن ندارد. خوب است که هدف و شرایط خود را با پزشک معالج تان مطرح کنید تا معلوم گردد میکرودرم ابریژن برای شما مناسب است یا نه. اگر قبلا هر گونه عمل زیبایی انجام داده اید آن را به اطلاع پزشک متخصص تان برسانید. همچنین پزشک خود را در جریان آلرژی ها یا بیماری هایی که دارید قرار بدهید.

پزشک به شما خواهد گفت که از یک هفته پیش از درمان میکرودرم ابریژن، در معرض نور خورشید قرار نگیرید، از محصولات برنزه کننده و وکس پوست استفاده نکنید. همچنین توصیه می گردد تقریبا سه روز پیش از درمان میکرودرم ابریژن، استفاده از کرم ها و ماسک های لایه بردار را متوقف کنید. پیش از آغاز درمان میکرودرم ابریژن، آرایش صورت را کاملا پاک نموده و صورت را تمیز کنید.

میکرودرم ابریژن چگونه انجام می گردد؟

میکرودرم ابریژن تکنیکی است که در مطب پزشک انجام می گردد و معمولا حدود یک ساعت زمان می برد. میکرودرم ابریژن توسط پزشک متخصص پوست که در این روش مهارت دارد انجام می گردد. برای میکرودرم ابریژن احتیاجی به بیهوشی یا کرختی نیست.

در میکرودرم ابریژن از ابزاری دستی برای اسپری کردن ذرات سابنده و لایه برداری لایه سطحی پوست در قسمت مورد هدف استفاده می گردد. در خاتمه درمان، روی پوست تان مرطوب کننده و ضد آفتاب زده می گردد. برای انجام میکرودرم ابریژن بر اساس ابزار بخصوصی که به کار گرفته می گردد، چند شیوه وجود دارد:

میکرودرم ابریژن با نوک الماسی

این نوع میکرودرم ابریژن را با استفاده از وسیله دستی نوک الماسی انجام می دهند که به آرامی سلول های مرده پوست را جدا می نماید. در این فرایند سلول های مرده مکیده شده و سطح پوست تمیز می گردد. میکرودرم ابریژن نوک الماسی جهت عمل در نواحی حساس تر صورت همچون اطراف چشم ها و همچنین پوست های حساس مناسب تر است.

میکرودرم ابریژن کریستالی

در این نوع میکرودرم ابریژن با استفاده از یک وسیله دستی کریستال هایی روی سطح پوست اسپری می گردد که منجر به تراش ملایم لایه سطحی می گردد. در مرحله بعد سلول های مرده و کریستال های اسپری شده به درون دستگاه مکیده می شوند. این روش معمول تر است و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. انواع کریستال هایی که در این نوع میکرودرم ابریژن به کار می فرایند ممکن است شامل اکسید آلومینیوم و سدیم بی کربنات شوند.

میکرودرم ابریژن هیدرادرم ابریژن

هیدرادرم ابریژن روشی جدیدتر از میکرودرم ابریژن است. در این روش از میکرودرم ابریژن، هم زمان محصولات لایه بردار و محصولات پوستی به نوعی به پوست تزریق می شوند و احتیاجی به استفاده از کریستال ها در این روش نیست. این روش که جدیدتر از سایر روش هاست، کل فرآیند کلاژن سازی پوست را تحریک می گردد و جریان خون به پوست به حداکثر می رسد.

عوارض جانبی میکرودرم ابریژن چیست؟

عوارض جانبی معمول در میکرودرم ابریژن شامل حساس شدن پوست، تورم و قرمزی می گردد. این عوارض معمولا در عرض چند ساعت بعد از درمان میکرودرم ابریژن برطرف می شوند.

احتمالا به شما توصیه می گردد برای به حداقل رساندن احتمال پوسته پوسته شدن پوست از مرطوب کننده بهره ببرید. ممکن است در ناحیه درمان میکرودرم ابریژن، کمی کبودی رخ بدهد که علت آن، فرایند مکش طی درمان است.

مزایای میکرودرم ابریژن

در صورتی که میکرودرم ابریژن به درستی اجرا شده و در آن زیاده روی نگردد، نه تنها سبب نرمی و لطافت پوست شده بلکه بدرنگی ها و لکه های پوست را نیز برطرف نموده و سبب تحریک کلاژن سازی پوست می گردد. بیشتر انواع پوست می توانند میکرودرم ابریژن را به خوبی تحمل نموده و از این شیوه جوانسازی پوست نفع ببرند، اما در صورتی که پوستی حساس یا مسئله ای پیچیده تر دارید، مراجعه به پزشک متخصص با تجربه، اهمیت بیشتری پیدا می نماید. مثلا جوش های خفیف و معمولی یا اسکار های نه چندان چشمگیر از میکرودرم ابریژن واقعا نفع می برند، اما اگر مثلا جوش شما شدیدتر باشد، میکرودرم ابریژن می تواند تحریک کننده باشد.

شما بهتر است به پزشکی مراجعه کنید که چند راه چاره درمانی پیش روی تان بگذارد و در انتخاب بهترین روش مناسب شما، هدایت تان نماید. تقریبا تمام انواع میکرودرم ابریژن ها این امکان را به پزشک می دهند که شدت درمان را تنظیم کند، بنابراین او می تواند برای پوست های ظریف و حساس، درمانی ملایم تر انجام بدهد و همچنین برای پوست های قوی تری که تحمل بالاتری دارند، از رویکردی پُرشدت تر استفاده نماید.

در صورتی که دچار عوارض پوستی مانند رزاسه، اگزما، آفتاب سوختگی فعال، تبخال، زخم باز، پسوریازیس و ... هستید، میکرودرم ابریژن برای شما مناسب نیست.

آیا میکرودرم ابریژن بی خطر است؟

بله، در صورتی که میکرودرم ابریژن توسط دست هایی باتجربه انجام گردد ایمن است. هر درمان پیشرفته پوستی، ریسک مقداری قرمزی، خشکی و حساسیت وجود دارد که البته همگی کوتاه مدت اند. هدف از میکرودرم ابریژن، تحریک فعالیت بازسازی طبیعی پوست است. میکرودرم ابریژن دردی ندارد، هر چند ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما قابل تحمل بوده و ممکن است بعد از درمان کمی دچار حساسیت به لمس یا قرمزی پوست شوید.

اما اگر میکرودرم ابریژن بیش از حد لازم انجام گردد می تواند به پوست آسیب بزند و سبب تحریک و حساسیت زیاد و التهاب گردد که نتیجه آن، تیرگی پوست یا پارگی مویرگ ها خواهد بود. البته به ندرت پیش می آید که میکردرم ابریژن، آسیب بلند مدت ایجاد کند، اما به همین دلیل است که توصیه می گردد میکرودرم ابریژن در مرکز معتبر و به دست پزشکی ماهر انجام گردد.

استفاده از میکرودرم ابریژن در چه سنی بهتر است؟

گرچه محدودیت سنی و جنسی برای انجام روش میکرودرم ابریژن وجود ندارد، اما معمولا این روش به افراد بالای 12 سال و افراد کمتر از 65 سال توصیه می گردد. عظیمسالان بالای 70 سال ممکن است در صورت استفاده از میکرودرم ابریژن دچار کبودی و خراشیدگی بیشتری در پوست شوند. در سنین پایین هم این روش باید تحت نظر پزشک و متخصص پوست انجام گردد.

تفاوت میکرودرم ابریژن و درم ابریژن چیست؟

میکرودرم ابریژن نباید با درم ابریژن که یک روش جراحی تهاجمی است و معمولا توسط متخصصین پوست و یا جراحان پلاستیک تحت بی حسی موضعی یا عمومی انجام می گردد، اشتباه گرفته گردد. درم ابریژن یک روش برای اسکار های عمیق آکنه است. درم ابریژن احتیاج به بیهوشی دارد. درم ابریژن نیز برای انواع خاصی از اسکار های عمیق انجام می گردد.

نتیجه میکرودرم ابریژن چه زمانی قابل مشاهده است؟

بیشتر افراد احتیاج به یک سری درمان دارند تا نتیجه میکرودرم ابریژن را ببینند. برای درمان علائم پیری پوست، پزشک ممکن است بیمار را هفته ای یک بار، هر دو هفته یک بار و یا به صورت ماهیانه تحت درمان میکرودرم ابریژن بگیرد. بیشتر افراد به چیزی بین 5 تا 16 جلسه درمان احتیاج دارند.

بعد از یک سری از درمان ها، افراد معمولا می گویند که پوستی لطیف تر و شفاف تر دارند.

نتیجه میکرودرم ابریژن تا چه اندازه ماندگار است؟

نتایج میکرودرم ابریژن معمولا موقتی هستند. افرادی که از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت می کنند و برنامه مراقبت از پوست را که به آن ها توصیه شده مو به مو اجرا می کنند، نتیجه کسب شده از میکرودرم ابریژن را مدت طولانی تری حفظ می کنند. اما به هر حال پوست به فرایند پیری خود ادامه می دهد. معمولا برای حفظ نرمی و شفافیت پوست، به درمان های بعدی نیز احتیاج است.

چرا به میکرودرم ابریژن لیفت صورت در وقت ناهار گفته می گردد؟

میکرودرم ابریژن به این دلیل که احتیاج به بیهوشی ندارد و پوست فقط در عرض یکی دو ساعت، شفاف می گردد، به آن لیفت صورت در وقت ناهار نیز می گویند، زیرا مدت زمان ریکاوری بسیار سریعی دارد و شما می توانید در فرصتی که برای ناهار دارید، برای میکرودرم ابریژن بروید و خیلی زود به سرکارتان برگردید. میکرودرم ابریژن انتخاب بسیار خوبی برای کسانی است که نمی توانند از کارشان مرخصی بگیرند و برای لایه برداری های شیمیایی وقت گیر یا لیزردرمانی بفرایند.

محدودیت های میکرودرم ابریژن چیست؟

میکرودرم ابریژن برای برطرف عیوب جزئی پوست و بهبود کلی آن طراحی شده است. افرادی که لکه های تیره بسیار عظیم و پرُرنگ یا چین و چروک های عمیق و اسکار های جدی دارند باید به دنبال راه چاره های درمانی دیگری باشند.

آیا استفاده از اکسید آلومینیوم در میکرودرم ابریژن ضرری ندارد؟

کریستال های اکسید آلومینیوم کاملا بی ضرر بوده و در صورت بلعیده شدن نیز غیرسمی اند. اما برای افرادی که ترجیح می دهند از میکرودرم ابریژن کریستالی استفاده نکنند، انواع دیگری از میکرودرم ابریژن نوک الماسی نیز وجود دارد که بدون کریستال است.

منابع: healthline ، marieclaire ، aad

منبع: برترین ها
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1111

به "میکرودرم ابریژن چیست و چگونه انجام می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میکرودرم ابریژن چیست و چگونه انجام می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید