معمای حل نشده آتش سوزی های مکرر مجتمع فناوری زیست پسماند ساوه!

به گزارش مینی نت، آتش سوزی های مکرر در مجتمع فناوری زیست پسماند شهرستان ساوه که همه ساله بوقوع می پیوندند و چندین مورد آن طی سالیان گذشته در ایسنا منتشر شده است و آخرین مورد آن نیز طی 48 ساعت گذشته در سطح گسترده ای در دو نوبت این مجتمع را فراگرفت، به یک معمای حل نشدنی تبدیل شده است!

معمای حل نشده آتش سوزی های مکرر مجتمع فناوری زیست پسماند ساوه!

به گزارش ایسنا، به گفته رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ساوه، ممکن است که سهل انگاری و بی احتیاطی یا خودسوزی پسماند ها در اثر فعل و انفعالات شیمیایی بر اثر دمای بالا دلیل اصلی وقوع حریق باشد، اما کشف دقیق دلیل وقوع آتش سوزی گسترده نیازمند بررسی های کارشناسانه است.

با وجود رسانه ای شدن آتش سوزی های مکرر در این مجتمع هیچگاه دلیل اصلی وقوع حریق که علاوه بر بروز خسارت مادی برای این مجتمع موجب می شود که سازمان آتش نشانی نیز متحمل هزینه زیادی برای اطفای حریق شود، اعلام نشده است و خسارت مهمتری که هر بار باید تحمل شود، آلودگی قابل توجه زیست محیطی ناشی از این آتش سوزی های گسترده پسماند های صنعتی که بخش مهمی از آن ها شیمیایی هستند، است، نکته ای که شاید بد نباشد مجموعه های مدیریت شهری و محیط زیست نیز گوشه چشمی بدان بیندازند تا ساوه زیر بار انواع آلودگی صنعتی خرد نشود.

وقوع دو مورد آتش سوزی گسترده طی 48 ساعت گذشته در مجتمع فناوری زیست پسماند شهرستان ساوه موجب شد تا در گفتگو با رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ساوه به جزئیات وقوع حریق در این مجتمع بپردازیم.

محمدرضا برزگر اظهار کرد: در دو روز گذشته مجتمع پسماند واقع در اتوبان ساوه به تهران پس از تقاطع اتوبان ساوه به همدان طعمه حریق شده بود که با تلاش جدی آتش نشانان ساوه، شهر صنعتی کاوه اطفاء شد.

وی بیان نمود: نخستین حریق در ساعت 3 بامداد روز یکشنبه پنجم تیرماه 1401 به آتش نشانی ساوه اعلام شد که بلافاصله دو دستگاه خودروی آتش نشانی به همراه هفت آتش نشان از ساوه به محل وقوع حادثه اعزام شدند و پس از گذشت چهار ساعت عملیات اطفاء به اتمام رسید.

وی بیان نمود: با توجه به اینکه پسماندی که طعمه حریق شده بود از نوع پسماند تر (شیمیایی و دارویی) بود، لذا در حین انجام عملیات ایمن سازی به منظور جلوگیری از وقوع آتش سوزی نو، پیشنهاد شد که عملیات اطفای کامل از طریق لودر و با ریختن خاک بر روی بقایای حریق انجام شود.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ساوه در خصوص وقوع دومین حریق در این مجتمع نیز گفت: مقارن ساعت پنج صبح روز دوشنبه 6 تیرماه 1401 گزارش دومین آتش سوزی دریافت و بلافاصله دو خودروی آتش نشانی با 13 آتش نشان در دو شیفت کاری از ساوه و دو دستگاه لودر به همراه یک خودروی آتش نشانی از شهر صنعتی کاوه به محل حادثه اعزام شدند و عملیات اطفای حریق به مدت 9 ساعت انجام و حریق در ساعت 14 به طور کامل خاموش شد.

وی بیان نمود: در جریان اطفای حریق گسترده در این مجتمع، حدود 160 هزار لیتر آب از طریق خودرو های آتش نشان مصرف شده است.

برزگر افزود: افزون بر 80 درصد پسماندی که به مجتمع فناوری زیست پسماند منتقل می شود پسماند تولیدی شهر صنعتی کاوه است و با وجود فعالیت سازمان آتش نشانی شهر صنعتی کاوه، اما 90 درصد عملیات اطفای حریق از طریق سازمان آتش نشانی شهرداری ساوه مدیریت و اطفا می شود.

وی شرح داد: با توجه به وقوع آتش سوزی های مکرر در این مجتمع که سالانه چندین مورد صورت می گیرد، باید سازوکاری اتخاذ شود تا با تجهیز آتش نشانی شهر صنعتی و نیز مجهز شدن مجتمع پسماند به تجهیزات اطفای حریق، مدیریت و اطفای حریق از طریق آتش نشانی شهر صنعتی و مدیریت مجتمع پسماند صورت گیرد. نبود سیستم تهاجمی کافی برای اطفای حریق در شهر صنعتی موجب می شود که در هنگام وقوع حریق در بزرگترین شهر صنعتی کشور متوسل به سازمان آتش نشانی ساوه شوند.

وی تاکید کرد: از طرفی بدیهی است با توجه به حجم بالای انجام ماموریت های متاثر از وقوع حریق در شهر ساوه و شهر صنعتی کاوه، تجهیز سازمان آتش نشانی شهرداری ساوه به امکانات و زیرساخت های بیشتر اطفای حریق ضرورت دو چندان دارد.

برزگر اظهار کرد: با وجود اینکه شدت حریق با گذشت چند ساعت از وقوع آن تشدید شده بود، اما خوشبختانه این آتش سوزی خسارت جانی در بر نداشته است و در خصوص میزان خسارت مالی نیز کارشناسان امر اظهار نظر خواهند کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 31 تیر 1401 بروزرسانی: 31 تیر 1401 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 2056

به "معمای حل نشده آتش سوزی های مکرر مجتمع فناوری زیست پسماند ساوه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معمای حل نشده آتش سوزی های مکرر مجتمع فناوری زیست پسماند ساوه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید