مردان کمتر از زنان به سلامت خود اهمیت می دهند

به گزارش مینی نت، فریبا سهرابی در مصاحبه با خبرنگاران، با بیان اینکه از یکم تا هفتم اسفند هفته ملی سلامت مردان نامگذاری شده، گفت: شعار امسال هفته ملی سلامت مردان محیط کار سالم کارکنان سالم در نظر گرفته شده است.

مردان کمتر از زنان به سلامت خود اهمیت می دهند

وی با اعلام روزشمار هفته ملی سلامت مردان افزود: نخستین روز این هفته با موضوع ارائه آموزش به شاغلین درباره سرطان های شایع مردان با تاکید بر سلامت پروستات از جوانی تا سالمندی برنامه ریزی شده است.

رئیس گروه میانسالان و سالمندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: دیگر روزهای هفته ملی سلامت مردان با عنوان فرصتهای شغلی و سیاست های سلامت مردان، زندگی سالم در محیط کا با تاکید بر حذف دخانیات و ارتقای فعالیت بدنی، سلامت روانی در محیط کار، بررسی علل ناباروری و سایر بیماری های شغلی، کنترل عوامل خطر ارگونومیک، بیولوژیک، شیمیایی و فیزیکی بیماری زا در محیط کار و پیشگیری از حوادث شغلی و استانداردهای ایمنی کار نامگذاری شده است.

این مسئول مطرح کرد: بحران سلامت مردان در تمام دنیا به عنوان بحران خاموش سلامت تلقی شده و پژوهش های مختلف نیز نشان می دهد مردان نسبت به زنان در سبک زندگی روش های نامناسب تری دارند و نسبت به بیماری خود بی توجه تر هستند و علائم هشدار دهنده را نادیده می گیرند و دیرتر به مراکز درمانی مراجعه می کنند.

سهرابی ادامه داد: مردان مرگ و میر بالاتر و طول عمر کوتاه تری نسبت به زنان دارند و مسائل و عوامل خطر متعددی سلامت آنها را تهدید می کند.

وی شرح داد: بر اساس نتایج مطالعات مرتبط اجرا شده بیماری های قلبی و عروقی و سرطان ها مهمترین علل مرگ و میر مردان هستند همچنین عوامل خطرناک متعددی در محیط های کاری وجود دارد که می تواند ایجاد کننده سرطان باشد.

سرطان ریه شایع ترین سرطان شغلی است

رئیس گروه میانسالان و سالمندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطر نشان کرد: سالانه بیش از هفت میلیون نفر در دنیا بر اثر سرطان می میرند در حالی که 40 درصد آنها قابل پیشگیری است و سرطان های شغلی حدود چهار تا 20 درصد موارد سرطانی را تشکیل می دهد.

این مسئول سرطان ریه را شایع ترین سرطان شغلی دانست و مطرح کرد: تعدادی از کارگرانی که با هیدرو کربن های حلقوی متعدد روبرو هستند نظیر کارگران مشغول به واحد گاز، فولاد، زغال سنگ، آسفالت یا آرسنیک های معدنی که در کارخانه های ذوب آهن و ذوب فلزات و تولید حشره کش ها دیده می شود، بیشتر است.

سهرابی گفت: بیشترین حوادث شغلی در ایران مربوط به حوادث ناشی از ساختمان، صنعت و کشاورزی است از طرفی سبک زندگی ماشینی سبب شده میزان فعالیت بدنی در همه آحاد جامعه کاهش یابد در نتیجه بیشترین کاهش فعالیت بدنی در افراد جوان، میانسال و به ویژه میانسالان شاغل در ادارت مشاهده شود.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از روش های مؤثر برای فعالیت بدنی در محیط های کار ضروری است، مطرح کرد: مزایای فعالیت های بدنی در محیط کار شامل کاهش هزینه های مرتبط با سلامت کارکنان، افزایش پتانسیل و بهره وری نیروی کار و کاهش قیمت ها خواهد شد بنابراین برنامه فعالیت بدنی در محیط کار ابزاری برای جذب و حفظ نیروهای کار و محافظت از آنها است که فواید آن به کارفرما نیز خواهد رسید.

رئیس گروه میانسالان و سالمندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ادامه داد: همچنین باید شرایطی فراهم شود تا کارکنان در برابر دود ناشی از دخانیات که از عوامل زمینه ساز بسیاری از بیماری ها است، محافظت شوند و موضوع سلامت روان در محیط کار نیز با توجه به اینکه محیط کار و نوع شغل از عوامل اثرگذار در سلامت روان است و سبب بهبود سلامت روحی، اعتماد به نفس و بهبود روابط شخصی و خانوادگی می شود، باید مورد توجه قرار گیرد.

این مسئول با بیان اینکه کانادا، چین و آمریکا سالیان طولانی بر روی برنامه سلامت مردان کار کرده اند، افزود: ایران نیز در زمره چهار کشوری است که بیش از یک دهه برنامه سلامت مردان را دنبال می کند.

سهرابی بیان نمود: آگاهی، حمایت و عمل به عنوان اصلی ترین راهکاهای رفع بحران های فوق است که می تواند جامعه مردان را از حداقل مواهب سلامت بهره مند کند بر همین مبنا از طرف وزارت بهداشت و درمان یکم تا هفتم اسفند ماه به عنوان هفته ملی سلامت مردان نامگذاری شده است که فرصتی مغتنم برای اطلاع رسانی و حساس سازی درباره سلامت مردان است.

لزوم ارتقای سلامت محیط کار / ‬ مردان به نزدیک ترین پایگاه های سلامت مراجعه کنند

وی مطرح کرد: با توجه به نقش مولد مردان موضوع سلامت آنها در محیط کار با تاکید بر آموزش پیشگیرانه درباره بیماری های شایع نظیر سرطان ها و حوادث، ناباروری مردان برنامه ریزی هایی اجرا شده است.

رئیس گروه میانسالان و سالمندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه درصدد هستیم به مدیران بخش های مختلف درباره لزوم ارتقای سلامت محیط کار نکاتی را یادآور شویم، شرح داد: از آنجا که مردان شاغل ممکن است فرصت چندانی برای رسیدگی به سلامت خود داشته باشند باید شرایطی فراهم شود تا در محیط های کاری فعالیت بدنی داشته باشند.

این مسئول با تاکید بر اینکه پیشگیری بهتر از درمان است، افزود: همچنین باید شرایطی ایجاد شود تا مردان طی این هفته برای بررسی شرایط سلامتی خود به نزدیک ترین پایگاه های سلامت مراجعه کنند تا برای آنها ضمن تشکیل پرونده سلامت الکترونیک، تست قندخون، فشارخون و آزمایش انجام شود.

سهرابی با اشاره به اینکه برخی دستگاه ها نظیر ورزش جوانان و آموزش و پرورش می توانند در حساس سازی و ارتقای سلامت مردان نقش مؤثری داشته باشند، گفت: تعداد مرگ و میر در گروه مردان نسبت به زنان بیشتر است و مردان بیش از زنان به بیماری های قلبی و عروقی مبتلا می شوند.

وی با بیان اینکه بیماری های قلبی و عروقی کاملاً قابل پیشگیری است، مطرح کرد: داشتن 30 دقیقه فعالیت ورزشی در روز، سبک زندگی سالم و پرهیز از استعمال دخانیات مانع از ابتلاء به انواع سرطان ها و بروز بیماری های قلبی می شود.

رئیس گروه میانسالان و سالمندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بیان داشت: از سوی وزارت بهداشت مرگ بین 30 تا 70 سال، مرگ زودرس تلقی می شود که بیشتر مرگ و میرها در بین مردان در این رده سنی رخ می دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 874

به "مردان کمتر از زنان به سلامت خود اهمیت می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردان کمتر از زنان به سلامت خود اهمیت می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید