مرحله بازسازی و بازتوانی بعد از سوانح مغفول مانده است

به گزارش مینی نت، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: مقوله بازسازی و بازتوانی به عنوان یکی از ارکان فرآیند مدیریت بحران به دلیل نبود برنامه های مدون مغفول مانده است.

مرحله بازسازی و بازتوانی بعد از سوانح مغفول مانده است

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، کرمی محمدی گفت : کتاب تاریخچه معماری بازسازی سکونتگاه های انسانی در ایران از سوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به منظور بهره برداری پژوهشگران، محققان و علاقه مندان به این موضوع منتشر شد.

او شرح داد: در این کتاب علاوه بر روایت و به تصویر کشیدن واقعی حوادث اتفاق افتاده ، مدل های مختلف بازسازی ارائه و علل موفقیت یا عدم موفقیت آنها تحلیل شده تا با بهره گیری از تجارب حاصله گزینه های مطلوب بازسازی و بازتوانی و عوامل موثر بر این امر را معرفی نماید.

کرمی محمدی با اشاره به ضرورت پرداختن به مقوله بازسازی پس از سانحه اضافه نمود: یکی از ارکان فرآیند مدیریت بحران به دلیل نبود برنامه های مدون مبتنی بر مدل های متنوع زیستگاهی و اقلیمی و نیز روینمودهای مکتوب و مطلوب بازسازی همچنان مغفول مانده است... این کتاب با هدف ارتقای دانش مکتوب مدیریت بحران، زمینه مناسبی برای انتقال و تبادل دانش و تجربیات و تقویت برنامه ریزی در حوزه بازسازی و بازتوانی در کشور را فراهم می کند و تصویری روشن از شرایط زمانی و مکانی حوادث و اقدامات اجرا شده ارائه می دهد.

کرمی محمدی با تاکید بر اهمیت مرحله بازسازی و بازتوانی گفت: این مرحله فرصتی مغتنم برای ایجاد شهری تاب آور و با برنامه ریزی مبتنی بر مدیریت ریسک و خطر می باشد. برنامه ای که در آن زمینه اصلاح و بهینه سازی الگوهای تمرکز و پراکندگی جمعیت (تمرکز زدائی) سهولت دسترسی شهفرایندان به نیازهای اساسی و زیر ساخت های حیاتی و خدماتی، پویایی زندگی و رشد فرهنگی و اقتصادی منطقه با لحاظ اصل پاسخگوئی و مسئولیت پذیری در مقابل شرائط بومی و اقلیمی ملاحظه شده باشد.

کتاب تاریخچه معماری بازسازی سکونتگاه های انسانی در ایران توسط دکتر علیرضا فلاحی استاد گروه سوانح و بازسازی دانشگاه شهید بهشتی و همکارانش تالیف شده و نویسنده در مقدمه آن آورده است: این کتاب مستند سازی و تجربه آموزی از فرایند بازسازی هفت دهه اخیر را با هدف شناخت علل و عوامل کالبدی اجتماعی و عملیاتی ماندگاری فضاهای مسکونی و عمومی بازسازی شده در بازسازی های گذشته کشور و درس های آموخته شده مشترک در راستای تدوین برنامه بازسازی زلزله احتاقتصادی در همان نواحی تشریح نموده است .... با توجه به موقعیت ویژه ژئوپلیتیکی و جغرافیایی ایران و علی رغم اینکه شهرهای کشور به صورت مستمر و به واسطه بلایای طبیعی مانند زلزله و سیل و همچنین جنگ تحمیلی دچار خسارت اقتصادی و جانی فراوانی شده اند... این کتاب در هشت فصل تالیف و تدوین شده و کوشش دارد به وسیله درس آموزی از تجربه های بازسازی های گذشته کشور به استخراج علل و عوامل آن بپردازد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1176

به "مرحله بازسازی و بازتوانی بعد از سوانح مغفول مانده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرحله بازسازی و بازتوانی بعد از سوانح مغفول مانده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید